Sri Lanka – Łza Indii

}

14 dni

sri lanka

min. 2 osoby

Z perspektywy samolotu Sri Lanka kształtem przypomina ogromną łzę. Hindusi nazywali tę wyspę właśnie Łzą Indii, ponieważ nigdy (pomimo licznych prób) nie udało im się podbić Sri Lanki. Dzięki temu kraj zachował swoją kulturę i tradycję, która stanowi o odrębności Cejlończyków.

Sierociniec słoni, spacer pod magiczną skałą Sigiriya, wizyta w Dambulli uznawanej za najbardziej imponującą skalną świątynię na Sri Lance oraz wypoczynek na bajecznych, mało znanych plażach  to tylko część atrakcji jakie czekają Was podczas pobytu w tym pięknym kraju.

 

Etykieta i zwyczaje. Mieszkańcy Sri Lanki uśmiechają się do siebie i do białych, są bardzo mili, można fotografować bez pytania o zgodę. Nie zachowują dystansu przy rozmowie (podchodzą bardzo blisko), lubią często się dotykać. Gdy podadzą ci rękę, czasem będą ją trzymać kilkanaście sekund. Objęcie jest gestem przyjaźni, nie ma podtekstów seksualnych. Patrzą w oczy, są bezpośredni w wyrażaniu swoich uczuć, chęci i zamiarów. Seks nie jest grzechem, ale przyjemnością, a biali są dla nich bardzo pociągający, wiec nie raz można się spotkać z taktownymi propozycjami, szczególnie od mieszkańców płci męskiej (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Pytanie – „jakie masz hobby?” znaczy „czy lubisz dziewczyny, czy chłopaków?”.

Mieszkańcy. Uśmiechnięci, długowieczni, bezproblemowi, spokojni, w większości biedni, gadatliwi, bezpośredni, życzliwi, leniwi, kombinatorzy, oszukańcy, uważają że biali mają niewyczerpane źródło gotówki, naciągacze

Jedzenie. Lokalne potrawy są bardzo ostre, często nawet niejadalne dla Europejczyków, ale bardzo zdrowe. Nie ma żadnych zagrożeń żywieniowych. Kuchnia europejska jest dostępna w lepszych restauracjach a la carte, bardzo smaczna. Z lokalnych potraw warto spróbować mnóstwo przekąsek w stylu roti (rodzaj naleśnika) z różnymi dodatkami, warzywami, mięsem i przyprawami, na słodko lub ostro. Podstawą jedzenia jest ryż z curry. Dostajemy porcję gotowanego ryżu z kilkoma miseczkami różnych dodatków: rybne curry, żółte curry, sałatka z soczewicy, papadam (takie duże chipsy), groch itd. Nad morzem warto jeść jak najwięcej owoców morza oraz pyszne ryby z grilla. Na deser polecamy rewelacyjne owoce: banany, mango, papaja itd. kupione na lokalnych targach za grosze

Napiwki – nie ma określonego procentu napiwków. Ich wysokość zależy od ceny usługi oraz jej jakości. W restauracjach można przyjąć ok 10-15% od kwoty rachunku.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Szafiry, rubiny, biżuterię (tylko wielkie, renomowane sklepy). Słonie z drewna, figurki Buddy, maski, wyroby drewniane, w szczególności pięknie rzeźbione meble (wysyłają statkiem) – tylko w wielkich sklepach / pracowniach artystycznych i tylko z rachunkiem. Medycyna naturalna ayurweda – olejki, maści, lekarstwa (tylko w ogrodach z certyfikatem ministerstwa zdrowia), batiki, jedwab, garnitury szyte na miarę z włoskich materiałów, tekstylia, herbatę, przyprawy, markowe tekstylia, lokalną muzykę pop (Polakom bardzo się podoba). Nie wolno wywozić koralowca, muszli, przedmiotów starszych niż 50 lat o ile nie macie rachunku, niektórych gatunków drewna (np. jak) jeśli nie macie rachunku, kości słoniowej, skóry tygrysa, narkotyków

Woda. Jest największym skarbem Sri Lanki. Lokalni oraz żyjący na Sri Lance ludzie piją wodę z kranu, natomiast turyści powinni pić wodę po przegotowaniu lub butelkowana, ze względu na różnice we florze bakteryjnej. W razie zatrucia TRZEBA udać się do miejscowego lekarza – po powrocie do Polski może się okazać, że choroby nie da się u nas wyleczyć, bo zwyczajnie na tej szerokości geograficznej nie występuje lub poniesiemy ogromny koszt konsultacji i sprowadzania leków. Jeśli w knajpie podają wodę w dzbanku, najprawdopodobniej pochodzi z kranu i należy poprosić o butelkowaną. Dobrze zabrać ze sobą butelkę żołądkowej gorzkiej – kieliszek wieczorem pomaga na ewentualne kłopoty żołądkowe.

Przyroda. Uwaga na węże, pijawki (w głębi wyspy), skorpiony (małe, ale nieprzyjemne), słonie. Węże – na Sri Lance jest największy współczynnik zgonów na skutek ugryzień węży. Skolopendry – ich ugryzienie może być bolesne.

Telefony. Roaming działa bez najmniejszych problemów, jednak ceny odstraszają, aby aktywnie korzystać z połączeń telefonicznych do Polski. Na miejscu można kupić tanie pre-paidy jeżeli ktoś potrzebuje dzwonić w obrębie państwa. Internet dostępny jest w kafejkach, lecz całkiem sporo barów i restauracyjek ma za darmo WiFi. Może prędkość nie jest oszałamiająca, lecz spokojnie da się korzystać.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Brytyjskie, 3-pinowe stąd warto wziąć adapter. (napięcie 240 V; 50 Hz). Komórki, kamery i aparaty nie ładują się do pełna, bo ładowarki nie są na 220 tylko na 230 V. Należy pamiętać, że na Sri Lance wszystkie urządzenia zasilane z akumulatorów będą się rozładowywać o ok. 30 % szybciej niż w Polsce

Na Sri Lance zastaniemy  tropikalny klimat równikowy z porami suchymi i deszczowymi. Występują dwa rodzaje monsunów. Od maja do sierpnia wieje monsun południowo-zachodni, który przynosi deszcz na południu i w górach. Monsun północno-wschodni daje o sobie znać w regionach północnych  od października do stycznia. Można spodziewać się wtedy krótkich, odświeżających opadów deszczu. Dzienne przeciętne temperatury wahają się stale między 29°C i 33°C. Nocami termometry rzadko wskazują temperaturę niższą niż 25°C.

 

Oficjalna waluta obowiązująca na Sri Lance to rupia lankijska. Oznaczana jest międzynarodowym kodem LKR. Na dzień 22.07.2020 za 1 PLN można dostać ok 47 LKR.

Najlepiej zabrać ze sobą zapas gotówki w postaci dolarów amerykańskich lub EURo ( najlepiej dolary po 2000 r tzn. banknoty z „Dużymi Głowami” ), które bez problemu wymienicie w kantorach, bankach, u jubilera. Warto mieć w kieszeni zapas gotówki, co najmniej 100 USD w rupiach na osobę. Można tez bez problemów wypłacić środki w bankomacie. Często lepiej wymienić u jubilera lub w sklepiku, ale trzeba znać kurs, żeby nie dać się oszukać. Niejednokrotnie kurs wymiany w nieoficjalnych miejscach jest lepszy niż w banku i nie potrzeba żadnych dokumentów. Nie traci się także czasu w banku, gdzie urzędnicy zapisują każdy numer banknotu. Można także wymienić całą gotówkę jaką się przeznaczyło na pobyt na Sri Lance zaraz na lotnisku, po przylocie. Po wyjściu z kontroli bagażu jest 15 kiosków bankowych, w których można szybko, bezpiecznie i po dobrym kursie wymienić pieniądze. Kwitek z wymiany należy zachować na wypadek, gdyby zostało przy powrocie trochę rupii. Jeśli przed wyjazdem z wyspy zostaną nam jeszcze rupie, wymienić je będziemy mogli jedynie w Bank of Ceylon znajdującym się na lotnisku. Wwóz oraz wywóz rupii lankijskiej jest zabroniony.

Władze kraju wprowadziły elektroniczny system wizowy Electronic Travel Authorization (ETA) dla wszystkich osób przybywających na wyspę. Koszt wizy w systemie ETA to 30 US$ + opłata serwisowa. Aby aplikować o taką wizę należy wypełnić prosty formularz w języku angielskim, dostępny na stronie internetowej, uiścić opłatę wizową za pomocą karty kredytowej, a po kilku godzinach otrzymamy zwrotną wiadomość z numerem wizy. Dokument taki należy wydrukować i zabrać ze sobą w podróż.

Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu na Sri Lankę, powinien mieć wolne miejsce na dwa stemple graniczne, należy mieć przy sobie bilet powrotny lub na dalszą podróż. Urzędnicy mogą to egzekwować już w porcie wylotu.

Poniżej przykładowa lista rzeczy zalecanych do zabrania:

  • krem do opalania min. 20 lub większy,
  • Krem nawilżający do rąk i twarzy, pomadka ochronna do ust
  • mały plecak na lokalne wycieczki,
  • w przypadku noszenia szkieł kontaktowych warto wziąć zapasowe okulary.
  • apteczka pierwszej pomocy (warto mieć tabletki przeciw alergiczne i przeciwbiegunkowe
  • krem przeciw komarom (z jak największą % zawartością środka DEET) oraz środki po ukąszeniu typu Fenistil,
  • aparat fotograficzny (warto mieć zapasową baterię) z torbą ochronna przed kurzem + dodatkowe karty pamięci do aparatu
  • okulary przeciwsłoneczne
  • mokre chusteczki, bardzo przydatne w upale, zastępujące często kran lub prysznic
  • ubrania bardzo lekkie i wygodne, łatwe do prania, najlepiej z naturalnych włókien oraz sweter lub bluzę na wieczory.
  • należy pamiętać o sandałach lub niesznurowanych butach, wygodnych podczas zwiedzania świątyń (przy wejściu obuwie się zdejmuje),a także o butach zakrytych do chodzenia poza obszarami miejskimi (ze względu na węże).
  • podczas kolacji w restauracjach hotelowych można założyć styl „smart casual” czyli prosto i wygodne np. długie spodnie, koszulka z krótkim rękawem
  • letnie sukienki, mogą być z odkrytymi ramionami.

 

Na terytorium Sri Lanki nie występują szczególne zagrożenia epidemiami i nie są wymagane żadne szczepienia, jednak podobnie jak w przypadku innych krajów w Azji zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.

Turyści powinni pić wodę po przegotowaniu lub butelkowaną, ze względu na różnice we florze bakteryjnej. W razie zatrucia trzeba udać się do miejscowego lekarza – po powrocie do Polski leczenie może okazać się kosztowne. Jeśli w knajpie podają wodę w dzbanku, najprawdopodobniej pochodzi z kranu i należy poprosić o butelkowaną. Dobrze zabrać ze sobą butelkę żołądkowej gorzkiej – kieliszek wieczorem pomaga na ewentualne kłopoty żołądkowe.

Każdy z uczestników jest objęty ubezpieczeniem Signal Iduna Travel na poniższe kwoty:

  • Koszty leczenia: 100 000 EUR,
  • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków „Trwały Uszczerbek”:20 000 PLN,
  • Bagaż podróżny 2000 PLN,
  • Odpowiedzialność Cywilna 200  000 PLN

Uwaga na choroby przewlekłe! W przypadku leczenia chorób wynikających z istniejących wcześniej żadna standardowa polisa nie zwraca kosztów stąd prosimy o informacje w tej sprawie.

Nie należy kupować kamieni szlachetnych w małych sklepach. Nie należy też do nich jeździć z beach boyami (lokalnymi pseudo przewodnikami), bo ceny wtedy są wyższe o 40%. W małych sklepach, w szczególności na wybrzeżu, macie 50% szansy, że kamień jest autentyczny. Najlepiej je kupować w centrum handlu kamieniami, którym jest Kandy. Należy uważać na rikszarzy, też lubią oszukać. Nigdy nie mówcie, że jesteście pierwszy dzień, wtedy cena za rikszę ma jedno zero więcej. Nigdy nie płaćcie za usługę przed jej wykonaniem i nie zostawiajcie rzeczy w rikszy idąc do sklepu. Popularne są kradzieże komórek i aparatów foto. W hotelach lepiej trzymać wartościowe rzeczy w sejfach.

dzień 1 - Warszawa – Doha - Colombo

Zbiórka na lotnisku w Warszawie, wylot do do Doha (Katar), przesiadka na lot na Sri Lankę i wylot do Colombo.

dzień 2 - Colombo - Negombo

Nocny przylot do Colombo, odbiór bagaży, powitanie girlandą z kwiatów (gratis od FLUGO) z lokalnym pilotem. Następnie transfer do hotelu Camelot Beach (Hotel 4*), zakwaterowanie i nocleg. Na ten dzień zaplanowany jest wypoczynek po podróży na bazie pakietu all-inclusive.
Po południu opcjonalnie (za dodatkową opłatą) możliwość organizacji małej wycieczki do Negombo (40 km od Colombo), aby zobaczyć niewielki holenderski fort z pięknym holenderskim kościołem oraz zapierające dech w piersiach buddyjskie świątynie Angunukaramulla, plus targ rybny z zatoką rybacką. Drugą opcją na spędzenie popołudnia jest rejs po kanałach lub bagnach Muthurajawela. To nadmorskie torfowisko solne jest popularnym punktem obserwacyjnym wodnego ptactwa. Spotkamy tam min kormorany, czaple, orły i zimorodki. W południowej części laguny można wypatrzyć także warany i iguany.

dzień 3 - Negombo - Pinnawala – Dambulla - Sigriya

Po wczesnym śniadaniu i wykwaterowaniu, udamy się w 2,5h podróż do Schroniska Słoni Pinnawala, ośrodka położonego nad brzegiem rzeki w bardzo malowniczej okolicy, utworzonego jako sierociniec dla opuszczonych i rannych słoni.
Będziemy tam towarzyszyć stadu słoni podczas kąpieli. Na miejscu jest możliwość zjedzenia lunchu w lokalnej restauracji na własny koszt. Następnie ruszamy do Dambulla na zwiedzanie najbardziej imponującej skalnej świątyni na Sri Lance. Kompleks pięciu grot z ponad 2000 m2 malowideł przedstawia ponad 150 wizerunków Buddy. Wszystkie ściany, sufity pięciu jaskiń pokryte są buddyjskimi malowidłami, w których znajdują się również ponad 130 posągów Buddy. W tym magicznym miejscu odnaleźć można również posągi Bogów oraz Królów. Wczesnym wieczorem zakwaterowanie w hotelu Oak Ray Elephant Lake. Kolacja i odpoczynek.

dzień 4 - Sigiriya – Kadulla

Po śniadaniu przejazd do twierdzy Sigiriya, która jest być może jednym z najbardziej fantastycznym cudów na wyspie. Cesarskie tarasy, potężny harlem, sale tronowe, malowidła naskalne, nieimające się siłom natury, działaniom wiatru są królewską zachcianką sprzed tysiącleci. Zdumiewają lokalizacją i rozmachem wykonania królewskiego zadania.
Po zwiedzaniu czas na lunch (na koszt własny), następnie przejazd do Parku Kaudulla: jeep safari w poszukiwaniu słoni, czyli najsłynniejszych mieszkańców parku. Po południu pojedziemy do Polonnaruwa, dawnej stolicy Sri Lanki. Znajdują się tam pozostałości pałaców, kanałów, świątyń i monumentów. Wśród nich na uwagę zasługują pałace i sale obrad, łaźnia królewska, „Okrągła Skrzynia – relikwiarz” z „Księżycowym Kamieniem”, „Dom ośmiu relikwii”. W Gal Wiharze, słynnej świątyni Sri Lanki zachowały się cztery wielkie przedstawienia Buddy wykute w granitowej skale. Nocleg i kolacja w hotelu Oak Ray Elephant Lake.

dzień 5 i 6 - Sigriya – Nilaveli

Śniadanie w hotelu, następnie przejazd z przystankiem na lunch do Nilaveli – jednej z najpiękniejszych plaż na Sri Lance. Woda Zatoki Bengalskiej jest przejrzysta i spokojna, można w niej znaleźć fragmenty rafy koralowej i wiele kolorowych rybek. Po przybyciu zakwaterowanie w 4* hotelu Trinco Blu by Cinnamon. Kolacja i nocleg w hotelu.
Dnia następnego wypoczynek w Nilaveli, której znakiem rozpoznawczym są przede wszystkim rajskie, wręcz dziewicze, plaże, które są bardzo szerokie, oblane czystą błękitną wodą, a od lądu oddzielają je smukłe wysokie palmy. Podczas pobytu pełne wyżywienie w hotelu.
Opcjonalnie (dodatkowo płatna) wycieczka na Pigeon Island, która jest niewielką tropikalną wysepką położoną 1km od brzegu Sri Lanki, słynącą z najpiękniejszej w kraju rafy koralowej. Wyspa jest Parkiem Narodowym, dlatego wstęp na nią jest płatny.

dzień 7 - Nilaveli – Kandy

Żegnamy słoneczne wybrzeże i po śniadaniu przejazd do królewskiego miasta Kandy. Przyjazd późnym popołudniem, odpoczynek.
Wieczór rozpoczniemy od zwiedzania Kandy położonego wśród gór stolicy Cejlonu od XVII do XIX wieku, trzeciej i ostatniej stolicy państwa syngalezkiego, wpisanego na listę zabytków UNESCO. Dodatkowo wizyta na lokalnym targu rękodzieła, w centrum sztuki i rzemiosła oraz w  muzeum kamieni szlachetnych i lapidarium. Kolacja i nocleg w 4* hotelu Amaya Hills Kandy

dzień 8 - Kandy

Ciąg dalszy zwiedzania miasta. Tym razem dwiedzimy królewski ogród botaniczny w Peradeniya, fabrykę herbaty oraz fig rajskich. Królewski Ogród botaniczny to 147 akrów, który utworzenie datujemy w 1374 jako ogród rozkoszy króla Kandy. Istnieje tu ponad 5000 gatunków drzew i roślin.
Zobaczymy największą tutejszą atrakcję — świątynia zęba Buddy. Według wierzeń jest tu przechowywany ząb Buddy, który wypadł ze stosu kremacyjnego i został przemycony na wyspę we włosach księżniczki.
Po południu czas wolny na wypoczynek lub dalsze zwiedzanie Kandy. Kolacja i nocleg w hotelu Amaya Hills Kandy.

dzień 9 - Kandy - Nuwara Eliya – Yala

Po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku Nuwara Eliya, pięknej górskiej miejscowości położonej na 1889 m. n.p.m. znanej jako centrum upraw słynnej herbaty cejlońskiej.
Na trasie przystanek przy plantacji herbaty oraz wodospadzie Ramboda oraz w jednej z uroczo położonych restauracji na lunch (we własnym zakresie). Jeśli czas pozwoli wizyta przy wodospadzie Rawana Ella. Zakwaterowanie w hotelu Grand Tamarind Lake , który leży niedaleko parku  Narodowego Yala, gdzie udamy się następnego dnia.

dzień 10 - Yala - Tangalle

Po śniadaniu wyjazd na safari w Parku Narodowym Yala, będący jedną z wielu perełek Sri Lanki. Często porównywany jest on do afrykańskich parków, istnieje duża szansa, aby zobaczyć lamparta.
Następnie przejazd do Tangalle – miasta w południowej części Sri Lanki znanego z perłowego piasku i portu rybackiego. Niekończąca się plaża wydaje się odzwierciedlać spokój i łagodność kraju, jakim jest Sri Lanka. Tangalle, słynie z raf koralowych, ale także z organizowanych tutaj wodnych safari, w trakcie których podziwia się płetwale błękitne, kaszaloty i delfiny. Nocleg i kolacja w 3* hotelu Green Parrot Beach Resort

dzień 11 i 12 - Tangalle

Po licznych wrażeniach zasłużyliście na 2 dni relaksu na bajecznych plażach Tangalle z  pełnym wyżywieniem w hotelu.
Ostatniego dnia pobytu zabierzemy Was na safari w Parku Narodowym Bundalla z lunchem na trasie. Park słynie przede wszystkim z wodnego ptactwa – występuje tu bocian z czarną szyją, pelikan i krokodyl oraz nieliczne słonie i zagrożone wyginięciem niedźwiedzie, lamparty, sambary i jelenie. Noclegi w Green Parrot Beach Resort.

dzień 13 - Tangalle - Colombo

Po śniadaniu wykwaterowujemy się z hotelu, i wyjeżdżamy do Colombo. Po przybyciu krótkie zwiedzanie miasta, czas na ostatnie zakupy i pożegnalną kolację. Zakwaterowanie i nocleg w 3* hotelu Berjaya Hotel Colombo.

dzień 14 - Colombo – Doha - Warszawa

Wykwaterowanie, transfer na lotnisko i wylot do Doha. Po wylądowaniu w stolicy Kataru, przesiadka na lot do Europy i wylot do Polski. Przylot do Warszawy, zakończenie wyjazdu.

cena

1500 USD / 1 osoba

Cena skalkulowana dla grupy min. 2 osób i nie zawiera opłat za bilety lotnicze.

cena obejmuje

  zwiedzanie wg programu,
  obsługę anglojęzycznego przewodnika,
  zakwaterowanie w wymienionych hotelach w pokojach 2-osobowych,
  wyżywienie zgodne z opisem: śniadania i kolację oraz pełne wyżywienie podczas pobytu w Nilaveli i Tangalle,
  transporty na wymienionych w opisie trasach klimatyzowanym minibusem,

opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów: Pinnawala, Dambulla, Sigiriya, świątynia w Kandy, ogród botaniczny, parki Kaudulla & Bundala & Yala razem z kosztami wynajęcia jeepów na safari,
 
podatki klimatyczne i  ubezpieczenie turystyczne

cena nie obejmuje

  kosztu biletów lotniczych (ok 3000 PLN),
  kosztów wizy lankijskiej (ok. 25 USD),
  pozostałych posiłków nie wymienionych w programie,
  wydatków osobistych,
  wycieczek opcjonalnych opisanych w programie,
  napiwków.