Wycieczka autokarowa do strefy wykluczenia – Czarnobyl, Kijów by night

}

5 dni

Kijów, Czarnobyl

min-max 18-45 osób

W ciągu nieco ponad 30 lat od katastrofy Czarnobyl, Prypeć a nawet cała Zona – zwana dziś również strefą wykluczenia, powstałą po katastrofie elektrowni atomowej – stały się pomnikiem nieodpowiedzialności władz, miejscem tragedii, martwą scenerią wielu filmów, książek oraz gier komputerowych, takich jak S.T.A.L.K.E.R, mekką i marzeniem miłośników opuszczonych miejsc oraz urban exploration, a przede wszystkim ponurą atrakcją turystyczną….

Propozycja 4-dniowej wycieczki autokarowej z umownego punktu wyjazdu w okolicach Bydgoszczy na Ukrainę do samego Czarnobyla i z powrotem. Uzupełnieniem i dodatkiem będzie jednodniowe zwiedzanie Kijowa. Zarówno zwiedzanie strefy, jak i miasta Kijowa pod opieką i licencjonowanym przewodnictwem jednego z najlepszych lokalnych biur turystycznych w Kijowie. Realizacja całego programu wycieczki pod opieką pilota i przedstawiciela organizatora. Formuła wycieczki, której charakterystycznymi miejscami przystankowymi na zaplanowanej trasie są Kijów i Czarnobyl  to okazja do krótkiej, dobrze zorganizowanej wycieczki wesołym autobusem, spędzenia towarzysko czasu i zwiedzenia jednego z najważniejszych miejsc nad Dnieprem…      

CZARNOBYL…

W godzinach rannych 26 kwietnia 1986 roku nagły i niekontrolowany wzrost mocy doprowadził do awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu – miejscowości w ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Wynikiem awarii była eksplozja, która wyzwoliła promieniowanie stokrotnie silniejsze niż to w Hiroszimie i Nagasaki, a także gigantyczną chmurę promieniotwórczego skażenia, której przemieszczanie obserwowano w całej Europie, a ślady wykryto nawet w Irlandii.

Po trzydziestu latach od tej katastrofy Czarnobyl stał się swego rodzaju ponurą atrakcją turystyczną oraz lekcją, jak wiele ludzkiego życia może kosztować zadufanie władzy. Dla około 140 osób, nazywanych „samosiełami” stał się też domem. Każdego dnia miejsce to odwiedzają turyści, których w dni weekendowe liczba dochodzi nawet do 900 dziennie.

Czarnobyl nie jest niebezpieczny, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i podporządkowaniu się regułom narzuconym zwiedzającym. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na efektywne spędzenie czasu w Strefie Wykluczenia jest skorzystanie z oferty jednego z licznych biur turystycznych, specjalizujących się w organizowaniu wypraw do strefy. Wybór biura pozostaje nie bez znaczenia, jak to na Ukrainie…

DLA KOGO?

Rodzin, przyjaciół, znajomych i nieznajomych, a ciekawych tego co stanowi na mapie Europy jedno z miejsc tzw. MUST SEE (koniecznych do zobaczenia) i położone jest niespełna dzień drogi za naszą wschodnią granicą. Wycieczka szczególnie dla tych, którzy pamietają wybuch elektrowni i towarzyszące katastrofie przerażenie, również dla tych, którzy nie mogą tego pamiętać, ale poznali historię i pragną z bliska poczuć klimat tamtego czasu, dla miłośników opuszczonych miejsc oraz urban exploration… Wyjazd tylko dla pełnoletnich.

GDZIE ROZPOCZYNAMY, GDZIE KOMPLETUJEMY UCZESTNIKÓW?

Spotykamy się we wtorkowy wieczór późnym popołudniem, a nawet wieczorem w miejscu początkowym – wskazanym punkcie zbiórki w Bydgoszczy skąd ruszamy wyznaczoną trasą, zabierając w drodze uczestników (dokładne dane godzin i miejsc zostaną podane do wiadomości uczestników na 5 dni przed datą wyjazdu w formie tzw. ROAD BOOK). Miejsca, w których możemy kompletować uczestników w trasie to:

 

  • BYDGOSZCZ
  • TORUŃ
  • WŁOCŁAWEK
  • STRYKÓW k/ŁODZI
  • WARSZAWA
  • LUBLIN

RODZAJ WYDARZENIA:

wycieczka objazdowa drogami Polski i Ukrainy, z celem nawrotnym w Czarnobylu

DATY ORGANIZACJI:

26.10 (WT) – 30.10.2021 (SO)

9.11 (WT) – 13.11.2021 (SO)

MIEJSCE ORGANIZACJI:

UKRAINA

ŚRODEK TRANSPORTU
TRANSPORT DO MIEJSCA ORGANIZACJI:

dojazd/powrót zorganizowany

RODZAJ TRANSPORTU DO MIEJSCA ORGANIZACJI:

transport autokarowy

TRANSPORT W MIEJSCU:

transport organizatora wycieczki
transport lokalnego organizatora zwiedzania STREFY

PROGRAM RAMOWY:

wtorek (0,5 D)- dojazd własny uczestników do miejsca zbiórki, wyjazd
środa (1D) – przejazd do Kijowa
czwartek (1D) – zwiedzanie Czarnobyla
piątek (1D) – zwiedzanie Kijowa, wyjazd powrotny
sobota (1D) – przejazd do Polski, powrót do domów uczestników

PUNKTY PROGRAMU:

STREFA CZARNOBYL:

Transfer: Kijów (7:45) – Dytiatki, pierwszy punkt kontrolny przed wejściem do 30-kilometrowej strefy wykluczenia.
Przyjazd i zwiedzanie miasta Czarnobyl.
Przejazd do wsi Leliyov, przejście przez punkt kontrolny/granicę strefy o długości 10 km.
Przejazd do elektrowni jądrowej w Czarnobylu i zwiedzanie Reaktora 4 Elektrowni Atomowej.
Wizyta w Prypeci (Prypeć), najważniejszym punkcie programu, zwiedzanie „Miasta Umarłych (Duchów)” – basen, park rozrywki z diabelskim młynem, łodzie rzeczne, opuszczone budynki, szkoła, szpital itp.
Postój w pobliżu „Czerwonego Lasu”.
Powrót do Czarnobyla i lunch/lekki obiad (Posiłki dostarczane spoza Strefy Wykluczenia. )
Zwiedzanie wsi Paryszów, spotkanie z „przesiedleńcami” – ludźmi, którzy po ewakuacji wrócili do swoich wiosek (opcjonalnie, jeśli czas na to pozwala)
Zwiedzanie układu antenowego (radarowego) „Duga”, „OKO MOSKWY” („Rosyjski Dzięcioł”).
Przejazd przez punkt kontrolny Dytiatki. Sprawdzenie promieniowania, dezaktywacja.
Transfer do Kijowa około 19:00 – 19:30

MIASTO KIJÓW:

Majdan
Chreszczatyk
hala targowa Besarabska
Złota Brama
Św. Sofia
monaster Michajłowski
Andrzejowski zjazd z pamiątkami

Program, jak i poszczególne punkty mogą ulec zmianie na skutek nieprzewidzianych warunków drogowych, nieprzewidzianych utrudnień w miejscach realizacji programu, jak i innych zdarzeń niezależnych od Organizatora.

Do Czarnobyla obowiązkowo należy zabrać: 

WYMAGANE:

  • paszport
  • certyfikat szczepienia COVID-19
  • 400 euro w gotówce

ZALECANE:

  • długie spodnie
  • pełne buty
  • długi rękaw
  • wodę oraz jedzenie (najlepiej próżniowo pakowane)

Bazą do zwiedzania Strefy będzie Kijów, do którego dotrzemy późnym popołudniem w środę, kwaterując się na 3 kolejne noce w jednym z hoteli. Do Czarnobyla nie pojedziemy naszym autokarem. Wstęp do strefy wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem, dlatego z Kijowa dnia następnego w czwartek zabierze nas o 7:50 na całodzienny program zwiedzania Strefy jedno z najlepszych lokalnych biur turystycznych, posiadające odpowiednie licencje. Formuła wycieczki busem z przewodnikiem polskojęzycznym zawiera bardzo rozbudowany program realizowany w godzinach 7:50 – 20:00. Po godzinie 20:0 wrócimy do miejsca naszego zakwaterowania w Kijowie, gdzie czekać na nas będzie kolacja.

Dzień kolejny (piątek) zostajemy jeszcze na miejscu, by pod opieką licencjonowanego przewodnika polsko-języcznego zwiedzić Kijów i posmakować nieco Ukrainę.

 

Wyruszamy z Kijowa w piątek po zakończeniu zwiedzania i po zorganizowanym posiłku wieczornym, kierując się do Polski tą samą trasą, którą pokonaliśmy w kierunku z, w tych samych miejscach zatrzymując autokar i żegnając wysiadających.

dzień 1 - Trasa: Bydgoszcz-Toruń-Włocławek-Stryków-Warszawa-Lublin-Dorohusk-Kijów

PROGRAM DNIA:

  • kompletacja uczestników, odprawa pilota
  • wyjazd z Bydgoszczy w godzinach wieczornych
  • przejazd z krótkimi postojami na trasie BYDGOSZCZ-DOROHUSK-KIJÓW
  • wyżywienie brak – we własnym zakresie
  • zakwaterowanie brak (jazda nocna autokar)

Miejsce rozpoczęcia wycieczki wraz z godziną odjazdu podane zostaną do wiadomości uczestników tuż przed terminem, znajdować się będzie w Bydgoszczy i kilka kolejnych połączonych z przystankami higienicznymi na trasie Bydgoszcz-Lublin-Dorohusk. Planowany przejazd nocny i dzienny w dniu kolejnym.

dzień 2 - Ciąg dalszy: Bydgoszcz-Toruń-Włocławek-Stryków-Warszawa-Lublin-Dorohusk-Kijów

PROGRAM DNIA:

  • przejazd z krótkimi postojami na trasie BYDGOSZCZ-DOROHUSK-KIJÓW
  • dojazd do miejsca docelowego i check-in w godzinach wieczornych (około 18:00)
  • wyżywienie w programie: -/-/D
  • zakwaterowanie KIJÓW

Kontynuacja tranzytu z dnia poprzedniego. Dojazd do Kijowa w godzinach wczesno-wieczornych (planowany przed godz. 18:00). W dniu dzisiejszym zorganizowana kolacja integracyjna w restauracji, z tradycyjną kuchnią ukraińską.

dzień 3 - Kijów oraz Czarnobyl

PROGRAM DNIA (przewidywany, może ulec modyfikacji w wyniku zmian dokonanych przez lokalnego przewodnika/organizatora):

  • początek spotkania grupy o 7:50 w miejscu wskazanym w Kijowie, początek trasy o 8:20
  • PPC Dityatki – granica 30 km strefy przymusowego i bezwarunkowego przesiedlenia. Przejście kontroli paszportowej i radiacyjnej
  • Stela z miasta Czarnobyl – historia miasta w jednej steli
  • Miasto Czarnobyl – przejazd przez centrum miasta do parku-pomnika „Gwiazda Piołun”. Aleja ewakuowanych osiedli → pomnik „Trzeci anioł» → pomnik „Czarnobyl-Fukushima» → pomnik V.I.Lenina → klub, w którym odbyła się rozprawa ze sprawcami wypadku
  • Czarnobylski Zaton – dawna stocznia remontowa i cmentarz okrętowy statków
  • Pomnik „Tym, którzy uratowali świat” – jedyny pomnik miejscowego personelu i straży pożarnej stworzony przez ręce likwidatorów
  • Ekspozycja robotów i technologii – próbki były bezpośrednio zaangażowane w likwidacji awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (RC Truck Komatsu, robota Rover STR-1, robot MOBOT-B, robotz-wiadowca MF-2, robot Beloyarets, żuraw Foresteri, ARS-14 maszyna do odkażania, BTR-70, BRDM-RHB)
  • Remiza №3 miasta Czarnobyl (PPC №17) – stąd przybyła  jako trzecia załoga na miejsce  gaszenie energo-bloku
  •  Taras widokowy na moście nad rzeką Pripiat – widok z dworca i na Czarnobylski zaton
  • PPC Lelev – granica 10 km od Strefy Wykluczenia. Przejście kontroli paszportowej i radiacyjnej
  • PPC Czarnobyl-2 – Weryfikacja dokumentów
  • „Duga-1” – obszar techniczny i roboczy
    • Jednostka wojskowa 74939 (radiowe centrum telekomunikacji) – obiekty systemu wczesnego ostrzegania i monitorowania startów międzykontynentalnych rakiet balistycznych z USA
    • Fazowy układ antenowy (duże i małe anteny) – jedyny zachowany element odbierania sygnałów radiowych wchodzących w skład kompleksu „Duga-1”
    • Komunikacja – wewnętrzny korytarz technologiczny o długości 800 metrów, zapewniający przesyłanie sygnału do CEC
  • Centrum szkoleniowe (imitacja) – centrum szkolenia personelu obsługującego kompleks Duga
  • Przystanek na kanale stacji – panorama stacji. Pierwsza, druga, trzecia jednostka napędowa i NSC Arka, widok niedokończonego piątego bloku elektrowni jądrowej w Czarnobylu
  • Obiad w jadalni nr 19 – obiad na stołówce ChNPP. Menu odpowiada standardom żywienia terapeutycznego i profilaktycznego dla personelu ChNPP
  • Przystanek przy budynku administracyjno-mieszkaniowym elektrowni jądrowej w Czarnobylu – karmienie gigantycznych sumów żyjących w podwodnej stacji kanałów
  • Pomnik Prometeusza – pomnik przywieziony prosto z Prypeci
  • Objazd wokół elektrowni – widok zużytego zasobnika paliwa jądrowego
  • Przystanek przy steli Prypeć -to pozostałości Rudego Lasu, pomiar radioaktywności zachodniej pułapki radiacyjnej
  • PPC Prypeć – sprawdzanie dokumentów, wjazd do opuszczonego miasta
  • Miasto Prypeć – ul. Przyjaźni ludzi, pierwsza mikrodzielnica, z której zaczęła się  urbanizacja
  • Pomnik Przyjaźni Narodów – pomnik jedności narodu radzieckiego
  • Specjalna pralnia – od czasu wybuchu na ChNPP  punkt odkażenia kombinezonu personelu i likwidatorów
  • Szpital miasta Prypeć NR.126 – miejsce, gdzie podczas wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu przywozili w nocy ludzi rannych
  • Port i kawiarnia Prypeć – stąd rozpoczyna się piesza wycieczka po mieście
  • Widok na dźwigi portowe i lądowisko – od nabrzeża portu rzecznego w Janovskom zatonie
  • Ul. Kurchatova – kino Prometeusz, szkoła muzyczna, usługi konsumenckie, panele mozaiki I. Lytovchenko
  • Centrum miasta Prypeć – budynek partii komitetu wykonawczego miasta , po wypadku, mieściło się w nim przywództwo specjalnego przedsiębiorstwa „Kompleks”,  które zajmowało się dezaktywacją, recyklingiem i dekontaminacją odpadów radioaktywnych i zanieczyszczonego sprzętu
  • Hotel Polesie – siedziba Państwowej Komisji. Na tarasie jego restauracji mieściły się radzieckie siły powietrzne.
  • Centrum handlowe i supermarket samoobsługowy – radziecki supermarket i centralna restauracja w mieście
  • DK Energetik – centrum życia kulturalnego miasta. W budynku Domu Kultury znajdowały się różne kluby i sekcje sportowe. Była tam także hala koncertowa, kino, basen, biblioteka, studio filmowe i studio radiowe
  • Park rozrywki – park, który miał zostać otwarty 1 maja 1986 r. (Diabelski młyn / samochody / huśtawki / karuzela)
  • Szkoła jest jedną ze szkół miejskich zbudowanych według indywidualnego projektu
  • Miejski oddział policji jest miejscem przebywania policyjnych organów ścigania z celami aresztu przedprocesowego i posterunkiem policji drogowej
  • Straż Pożarna w mieście Prypeć, której załoga przybyła  jako druga na miejsce  gaszenie 4-go energobloka
  • Obszary mieszkalne miasta Prypeć – radziecki rozwój miejski o podwyższonym komforcie
  • PPC Prypeć – sprawdzanie dokumentów, wjazd do opuszczonego miasta
  • PPC Lelev – granica 10 km Strefy Wykluczenia. Przejście kontroli paszportowej i radiacyjnej
  • PPC Dityatki – granica 30 km strefy przymusowego i bezwarunkowego przesiedlenia. Przejście kontroli paszportowej i radiacyjnej

 

  • wyżywienie w programie dnia: B/L/D
  • zakwaterowanie KIJÓW

Dzień zwiedzania strefy wykluczenia wg załączonego programu, z ewentualnymi modyfikacjami.

Obsługą naszej grupy zajmie się lokalny organizator zwiedzania Strefy, z którym spędzimy 12 godzin programowe.

Dla miłośników nocnych imprez – Kijów nocą…

dzień 4 -Powrót: Kijów-Dorohusk-Lublin-Warszawa-Stryków-Włocławek-Toruń-Bydgoszcz

PROGRAM DNIA:

  • śniadanie godz. 9:00
  • check-out (wykwaterowanie) do godz. 11:00
  • zwiedzanie Kijowa z przewodnikiem (ok. 6 godzin)
  • wyjazd z Kijowa/ powrót ok godz. 19:00
  • wyżywienie w programie dnia: B/-/D
  • zakwaterowanie brak (jazda nocna autokar)

Śniadanie niespiesznie ok. 9:00, tak by „nocne Marki” miały szansę wypocząć. Ok. godz. 11:00, po wykwaterowaniu uczestników z hotelu ruszamy na zwiedzanie Kijowa. To dłuższa wycieczka przez najważniejsze miejsca w mieście z komentarzem polsko-języcznego przewodnika. Po zakończeniu zwiedzania kolacja zamykająca w mieście, po której ruszamy w drogę powrotną.

Wyjazd z Kijowa planowany jest na godz. 19:00, przejazd trasą tą samą, którą tutaj dotarliśmy i w przybliżonym czasie. Dokładne miejsca i czas postojów podane zostaną w tzw. ROAD BOOK.

dzień 5 - ciąg dalszy: Kijów-Dorohusk-Lublin-Warszawa-Stryków-Włocławek-Toruń-Bydgoszcz

PROGRAM DNIA:

  • przejazd z krótkimi postojami na trasie KIJÓW-DOROHUSK-BYDGOSZCZ
  • dojazd do miejsca docelowego w godzinach wieczornych (około 18:00)
  • wyżywienie brak – we własnym zakresie
  • zakwaterowanie KIJÓW

Kontynuacja tranzytu z dnia poprzedniego. Dojazd do Bydgoszczy w godzinach wczesno-wieczornych (planowany przed godz. 18:00). W trasie przystanki.

cena

1.690 zł / 1 uczestnik (stała dla minimum organizacyjnego),  zakwaterowanie w pokoju  Twin, lub Triple

OPCJE UPUSTÓW I DODATKÓW DO CENY REGULARNEJ:

  • osoba towarzysząca  – 200 zł, zakwaterowanie w pokoju DBL
  • pokój SGL (1–osobowy) +200 zł
  • posiłki zindywidualizowane +200 zł
  • gwarancja ceny dla minimum organizacyjnego 18 uczestników
  • możliwość zorganizowania wycieczki poniżej minimum organizacyjnego 18 uczestników przy akceptacji zmiany ceny przez uczestników
  • zwrot 100% wpłat w przypadku braku minimum organizacyjnego 18 uczestników i braku zgody na zmianę ceny uczestników
  • zwrot 100% wpłat w przypadku czynników uniemożliwiających przeprowadzenie imprezy przez Organizatora i jej odwołania

cena obejmuje

  • transport autokar/bus na trasie wycieczki
  • 24/7 opieka pilota/przewodnika na całej trasie przejazdowej i w całym programie dnia
  • ubezpieczenie uczestników imprezy turystycznej KL + NNW + BP na terenie Europy, do sumy ubezpieczenia KL (koszty leczenia)=10.000 EUR; NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków)=2.000 EUR; BP (bagaż podróżny)=200 EUR; KR (koszty ratownictwa)=5.000 EUR z możliwością indywidualnego zwiększenia sumy ubezpieczenia za dodatkową opłatą
  • opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • zorganizowana całodniowa wycieczka autokarowa z przewodnikiem polsko-języcznym do STREFY (szczegółowy program wycieczki w PROGRAMIE DNIA 3)
  • zorganizowana wycieczka piesza po Kijowie z przewodnikiem polsko-języcznym, z wyłączeniem wejść do atrakcji i obiektów turystycznych (w PROGRAMIE DNIA 4)
  • 2x nocleg w hotelach w standardzie odpowiadającym 3*: pokoje 2-3 osobowe (2-osobowe dla par), łazienki, parking, restauracja/bar na miejscu, lub w pobliżu
  • 2x śniadanie + 4 posiłki dodatkowe typu obiad, lub kolacja wg opisu w PROGRAMIE DNIA (B-śniadanie / L -lunch, lekki obiad / D-kolacja, obiado-kolacja)
  • foto i wideo-relacja wspólna dla wszystkich uczestników

cena nie obejmuje

  • transportu lokalnego/komunikacji miejskiej w obrębie miasta Kijowa
  • ubezpieczeń dodatkowych uczestników poza wskazanymi
  • biletów wejściowych i opłat w punktach atrakcji turystycznych, punktach rozrywki w Kijowie
  • wyżywienia poza wskazanym w „CENA ZAWIERA” i PROGRAMIE DNIA 
  • napiwków i innych opłat zwyczajowych
  • innych poza wskazanymi w ofercie