Magiczny Ekwador i Galapagos

}

17 dni

EKWAdor

min. 10 osób

Wizyta na równiku, spacer uliczkami kolonialnego Quito, trekking przez zielone doliny Andów do szmaragdowej laguny w kraterze wulkanu, kąpiel w gorących źródłach, podwodna i lądowa eksploracja wysp Galapagos, których przyroda została wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco.

UWAGI:

Minimalna liczba uczestników – 10 osób

INFORMACJE DODATKOWE:

Wymagane dokumenty:

Paszport: ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Ekwadoru. Sugerujemy zrobić ksero lub skan paszportu – strony ze zdjęciem. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały lub też na dysku swojej poczty elektronicznej.

Obywatele polscy udający się do Ekwadoru są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni.

Noclegi na Galapagos i w hotelach 3* według programu.

Wyżywienie według programu.

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, występuje na wybrzeżu i w dżungli na wschodzie kraju. Zalecane szczepienia przecwko: Żółtej Febrze i Malarii

Październik jest jednym z najlepszych miesięcy pod względem pogody w Ekwadorze. Niska wilgotność i temperatury nie przekraczające 21-23 stopni w dzień.

Ciepła bluza  lub kurtka na chłodne wieczory; przewiewna odzież w jasnych kolorach (ciemne kolory szybciej się nagrzewają); środek przeciw moskitom: sugerujemy np. Mugga 50% DEET; wygodne buty trekkingowe lub sportowe; sandały; klapki; rzeczy chroniące przed słońcem: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czapka z daszkiem, krem z wysokim filtrem; ochronną chustę na twarz (przyda się na pustyni w czasie wiatru)

dzień 1 (6 październik – niedziela)

Przylot do Quito. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z mapami i informacją o Ekwadorze i wycieczce.  Nocleg w hotelu Cayman lub podobnym.

dzień 2 (7 październik – poniedziałek)

Śniadanie w hotelu Cayman lub podobnym. Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, obserwowanie panoramy Guapulo (kościół z XVI w.) i dolin w pobliżu Quito, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika i inne) i kolonialnej części miasta (Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Compañía z początku XVII w. (1605), oglądanie panoramy miasta z góry Panecillo). Po południu wycieczka na równik (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Ñan, gdzie można obserwować  zjawiska występujące tylko na równiku oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła); możliwość zrobienia zdjęć stojąc na dwóch półkulach jednocześnie. Nocleg w hotelu Cayman lub podobnym.

dzień 3 (8 październik – wtorek)

Śniadanie w hotelu Cayman lub podobnym. Wycieczka do Parku Narodowego Cotopaxi, w którego centrum znajduje się wulkan Cotopaxi – idealny stożek o wysokości 5897 metrów, najwyższy czynny wulkan na świecie. Samochodem wjeżdżamy na parking na 4500 metrów i dalej idziemy pieszo do schroniska Jose Rivas znajdującego się na 4800 m. Ci, którzy jeszcze będą mieli siłę mogą kontynuować trekking do-  lodowca na 5000 m. W drodze powrotnej zatrzymamy się, wewnątrz parku narodowego, przy jeziorze Limpiopungo (3800 m), żeby obserwować przepiękny widok na Cotopaxi oraz ptaki mieszkające na jeziorze, w tym endemiczne mewy.  Później pokonujemy Isinlivi spektakularną i mało uczęszczaną drogę, która biegnie przez góry do, centrum kultury andyjskiej. Kolacja i nocleg w zajeździe w Isinlivi.

dzień 4 (9 październik – środa)

Śniadanie w zajezdzie w Isilnvi. Z naszego hostelu w Isinlivi otoczeni środowiskiem wiejskim pełnym autentyczności, bo będziemy w samym sercu kultury andyjskiej i napotykając ludzi, którzy idą do pracy na swoje pola, zejdziemy przez kaniony do małej miejscowości Itualo, obserwując po drodze pejzaże wypełnione wielobarwnymi mozaikami. Po południu kontynuujemy trekking z Itualo do miejscowości Chugchilán (w ciągu całego dnia około 5-6 godzin trekkingu). Kolacja i nocleg w zajeździe w Chugchilan.

dzień 5 (10 październik – czwartek)

Śniadanie w zajezdzie w Chugchilan. W tym dniu po śniadaniu najpierw schodzimy z Chugchilan do rzeki Sigui, żeby poźniej robić trekking do jeziora Quilotoa. Po drodze możemy zobaczyć dawne ruiny, wąwozy rzeki Toachi, rolników pracujących na polach ze swoimi wołami, a nawet lamy i alpaki. Kiedy szmaragdowe wody jeziora pojawią się przed naszymi oczami, w kraterze wulkanu, który wznosi się na 3854 metrów, nie żałujemy 5 godzin trekkingu, bo to jezioro jest uważane za jedno z najpiękniejszych w Ekwadorze. Kolacja i nocleg w hotelu w Quilotoa.

dzień 6 (11 październik – piątek)

Śniadanie w hotelu w Quilotoa. To ostatni dzień wędrówki po Kordylierze Zachodniej. Robimy trekking między jeziorem Quilotoa i wsią Tigua, słynącą z malarstwa naif na baranich skórach, wzdłuż kanionu rzeki Toachi. Stopniowo, w miarę jak będziemy schodzić do kanionu, można zauważyć zmianę klimatu i ekosystemu. Wysokie ściany kanionu będą nas otaczać w czasie całego schodzenia, kiedy będziemy iść brzegiem tej dzikiej i pięknej rzeki. Po południu wracamy do Quito. Nocleg w hotelu Cayman lub podobnym.

dzień 7 (12 październik – sobota)

Przylot na wyspę Baltra (27 km2) na Galapagos (flora – kilka gatunków kaktusów, drzewo „palo santo” i mangrowce). Przeprawa promem przez kanał Itabaka na wyspę Santa Cruz (986 km2), druga co do wielkości i najbardziej zaludniona wyspa. Przejazd do miejscowości Puerto Ayora, największej na archipelagu. Zakwaterowanie w hotelu, obiad. Po południu zwiedzanie wyższych partii wyspy, obserwowanie gigantycznych żółwi galapago w ich naturalnym środowisku. Nocleg w hotelu w Puerto Ayora.

dzień 8 (13 październik – niedziela)

Śniadanie w hotelu.  Transfer na jacht dzienny i rejs na wyspę Seymour Norte, na wyspie obserwowanie lwów morskich, iguan lądowych i morskich i różnorodnych ptaków morskich. Lunch na jachcie i po południu jacht przemieszcza się na Playa Bachas w północnej części wyspy Santa Cruz, gdzie znajduje się plaża z białego koralu – możliwość pływania, snorkelingu i opalania. W okresie reprodukcji żółwi morskich można je tutaj oglądać z bliska, a w pobliskich stawach okresowo pojawiają się różowe flamingi. Ok. 16-tej powrót do Puerto Ayora. Nocleg w hotelu w Puerto Ayora.

dzień 9 (14 październik – poniedzialek)

Śniadanie w hotelu. Transfer na jacht nurkowy. Dwa zanurzenia w ciągu dnia. Po południu powrót do hotelu. Nocleg w Puerto Ayora.

dzień 10 (15 październik – wtorek)

Śniadanie w hotelu.  Transfer na jacht nurkowy. Dwa zanurzenia w ciągu dnia. Po południu powrót do hotelu. Nocleg w Puerto Ayora.

 

dzień 11 (16 październik – Środa)

Śniadanie w hotelu.  Transfer na jacht nurkowy. Dwa zanurzenia w ciągu dnia. Po południu powrót do hotelu. Nocleg w Puerto Ayora.

 

dzień 12 (17 październik – czwartek)

Wczesny transfer na jacht dzienny. Wycieczka na wyspe Bartolomé. Lunch na jachcie. Po poluduniu jacht plynie na wyspe Santiago, mozliwosc kapieli, snorkellingu, opalania. Po południu powrót do hotelu. Nocleg w Puerto Ayora.

 

 

 

Dzień 13 (18 październik – piatek)

Wcześnie rano zwiedzanie Stacji Biologicznej Charles Darwin na wyspie Santa Cruz, w miejscowości Puerto Ayora, obserwowanie procesu hodowli żółwi galapago i różnych gatunków tych gigantycznych zwierząt. Powrót na śniadanie w hotelu. Po śniadaniu przejazd autobusem przez cala wyspę (ok. 1 godzina) do kanału Itabaka, przeprawa promem na wyspę Baltra, transfer na lotnisko i odlot do Quito. Transfer do hotelu Cayman. Zakwaterowanie. Nocleg w hotelu Cayman.

Dzień 14 (19 październik – sobota)

Śniadanie w hotelu Cayman lub podobnym. Podróż do gorących źródeł w Papallacta. W czasie podróży obserwowanie różnych stref wysokościowych (klimat, roślinność) – od 2400 m npm do 4200 m npm (droga prowadzi przez Rezerwat Ekologiczny Antisana, Park Narodowy Cayambe – Coca; przekracza się kordylierę wschodnia Andów przez przełęcz o wysokości 4200 m). Kąpiel w pięknym ośrodku w Papallacta, u stóp wulkanu Antisana (ośrodek na wysokości 3300 m n.p.m., temp. wody 30- 40°C) – obserwowanie typowej dla tego regionu roślinności i kolibrów. Po południu powrót do Quito. Nocleg w hotelu Cayman lub podobnym.

Dzień 15 (20 październik – niedziela)

Śniadanie w hotelu Cayman lub podobnym. Przed południem targ wyrobów ludowych w Quito, możliwość zakupu pamiątek.  Transfer na lotnisko.

 

cena

4500 $ /osoba + koszt biletu 4500 PLN/osoba

cena obejmuje

  Wszystkie transfery i prywatny transport w czasie wycieczki
Bilet lotniczy Quito- Galapagos – Quito
Pakiet kombinowany 7-dniowy na Galapagos z zakwaterowaniem w hotelu 3* (pokoje dwuosobowe)
Dwa rejsy jachtem dziennym
Trzy rejsy jachtem nurkowym z dwoma zanurzeniami dziennie
Śniadania (na Galapagos na jachtach lunch, w rejonie Quilotoa kolacje)
Ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 50.000 EUR, NNW 20.000 PLN, BP 2.000 PLN, OC 200.000 PLN
Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Na kontynencie zakwaterowanie w hotelach 3* w Quito i hostelach poza Quito (pokoje dwuosobowe)
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Teczka z informacja i mapami
Pilot z językiem polskim (na Galapagos z hiszpańskim lub angielskim)
 Przewodnicy miejscowi o ile są konieczni

cena nie obejmuje

  Biletu wstępu do Parku Narodowego Galapagos – 120 USD
  Dodatkowych posiłków nie ujętych w programie
  Wydadków własnych
  Zwyczajowych napiwków