ALGIERIA „Tajemnice Sahary”

}

11 dni

Algieria

min. 10 osób

Niesamowita wyprawa wraz z “błękitnymi ludźmi pustyni”  Tuaregami do Serca Sahary – Góry Ahaggar i Płaskowyż Tassili w Algierii. Do niedawna były nazywanymi przez kupców i podróżników “Ziemią Strachu”, gdzie jedynymi panami i władcami pustyni były rabusie karawan i handlarze niewolników. Spektakularne krajobrazy, przeróżne formy skalne wyrastające prosto z pustyni, liczne prehistoryczne malowidła i ryty naskalne – ówczesnych ludów zainspirowanych Saharą oraz wędrówki przez bezdroża i niesamowite noclegi w lodowatych salonach pod gwiazdami, gdzie gospodarzą pospołu: kele suf (tuareski duch) i wiatr… Tyle i aż tyle wrażeń czeka na Nas podczas tej wyprawy!

 

UWAGI:

Minimalna liczba uczestników – 10 osób.

INFORMACJE DODATKOWE:

Wymagane dokumenty

Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy.

 

Obywatele Polski mają obowiązek uzyskać wizę przed wjazdem na teren Algierii. Wizę można uzyskać jedynie w Ambasadzie Algierii w Warszawie. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/algieriainformacje. W cenie pakietu pomoc w uzyskaniu wizy.

Noclegi w hotelach 3* i namiotach (zgodnie z programem)

9 x śniadanie, 5 x lunch, 8 x kolacja 

Transport na całej trasie, minibus w Algierze, jeepy 4 x 4 w Djanet

Jak na kontynent afrykański Algieria jest stosunkowo bezpiecznym krajem pod kątem zagrożeń chorobowych.  Ryzyko zachorowania na malarię jest bardzo niewielkie, występowanie odnotowano jedynie w Ihrir (rejon Illizi). Nie zaleca się profilaktycznego stosowania leków przeciwmalarycznych.

Więcej informacji o szczepieniach znajdziesz: https://www.medycynatropikalna.pl/

Wyprawa ma miejsce w terminie końca lata zatem spodziewane temperatury to:

Algier (północna Algieria): słonecznie, w ciągu dnia 25° – 28°C, zaś w nocy około 15°C, może kropić drobny deszcz

Djanet i Sahara: słonecznie, w ciągu dnia 29° – 35°C, zaś w nocy około 17°C –  19°C

https://www.accuweather.com/en/dz/algiers/2093/october-weather/2093

Śpiwór z małą poduszką, krem chroniący przed nadmiernym opalaniem min. 20 i kapelusz, czapka, krem nawilżający do rąk i twarzy, pomadka ochronna do ust, mały plecak na wycieczki, w którym będziecie trzymać wodę, aparat, może się przydać, pomimo że przez cały dzień będziemy mieć dostęp do dużego bagażu, ubranie: powinny być z bawełny lub lnu, ważny jest długi rękaw, który ochroni nas przed poparzeniami, sweter lub cieplejsza bluza na wieczory, dobre buty i wygodne sandały lub trampki, aparat fotograficzny (warto mieć zapasową baterię i dodatkową kartę  pamięci do aparatu) z torbą ochronną przed kurzem oraz sprzęt do czyszczenia, latarka, okulary przeciwsłoneczne, mokre chusteczki, bardzo przydatne w upale, zastępujące często kran lub prysznic. Plastikowe worki (10L) i zapalniczka (będziemy zbierać lub palić śmieci, żeby nie zanieczyścić pustyni, pamiętajmy jednak, że nocujemy tylko 2 noce na pustyni.

dzień 1 - Warszawa –Algier

Spotkanie w Warszawie, wylot do Algierii. Po przylocie spotkanie z przewodnikiem, transfer do hotelu, nocleg.

dzień 2 - Algier – Djanet

Po śniadaniu zwiedzanie Algieru, odwiedzimy starą części Algieru „casbah” (lista UNESCO). Dodatkowo zobaczymy medynę z kasbą, pałac Pasha z kolekcją iluminacji, Bazylikę Notre Dame d’Afrique (z akcentem polskim – mozaika Gaude Mater Polonia, ufundowana przez emigrantów z Polski), Muzeum Sztuki Islamskiej, muzeum Bardo, ogród botaniczny “Jardin d’Essai” oraz Pomnik Męczenników. Wieczorem transfer na lotnisko i wieczorny wylot (22.00) do Djanet, leżące na południu kraju.

dzień 3 - Pustynia Admer

Po przylocie transfer do hotelu. Po późnym śniadaniu wizyta w ogrodzie palmowym oraz na lokalnym rynku – szansa na zakup ”szeszy” – 6 m przewiewnego materiału z którego nasi przewodnicy stworzą nam na głowie turban oraz berberyjskiej biżuterii ze srebra. Przesiadka na jeepy 4×4 i przejazd do przepięknego wąwozu Essendilene. Na trasie piknik lunch oraz spróbujemy słynnej herbaty Tuaregów… Następnie skalny łuk Tikobaouine, przypominający słonia. Ruszamy w kierunku południowo zachodnim na trawers ergu Admer, kompleksu przepięknych wydm. Wieczorem będziemy mogli podziwiać jak nasi kucharze przygotowują piaskowy chleb Tagella. Nocleg w namiotach.

 

 

dzień 4 - region Timras

Kolejny dzień eksploracji jedynego takiego miejsca na świecie jakim jest Tassili N’ajjer – labirynt skał często o pionowych ścianach z rysunkami naskalnymi dokumentującymi etapy w kulturze człowieka z okresu gdy na dzisiejszym obszarze pustyni panował klimat wilgotny, podrównikowy. Ruszamy w kierunku regionu Timras z fantastycznymi formacjami skalnymi, rozległymi wydmami i licznymi prehistorycznymi malowidłami skalnymi. Lunch i kontynuacja trasy do Adayeg. Powrót na nocleg i kolację do cywilizacji w Djanet.

dzień 5 - wizyta u Tuaregów

Wyjazd na wschód od Djanet do Teyne, aby odwiedzić wioskę Tuaregów – zwanych Kel Ajjer, ludu berberyjskiego zamieszkującego Saharę, który nadal prowadzi koczowniczy tryb życia i zajmuje się wypasem zwierząt. Dowiemy się nieco o ich zwyczajach oraz o codziennym życiu plus obowiązkowa pustynna herbatka. Na miejscu zjemy tradycyjny obiad, przygotowany przez naszego kucharza oraz popodziwiamy przepiękne formacje skalne. Po południu powrót do hotelu w Djanet, zaś wieczorem kolacja na świeżym powietrzu z akompaniamentem muzyki na żywo granej przez lokalnych Tuaregów.

dzień 6 - Tassili N'ajjer

Po śniadaniu wizyta w Tifartassen – jednym z piękniejszych zakątków oraz Tegharghart – skałę płaczących krów.  Tego dnia będziemy mieli okazję podziwiać także niezwykłe łuki skalne, petroglify, a także rozległe i zachwycające wydmy.  Wieczorem przy ognisku tradycyjna tuareska ceremonia parzenia herbaty oraz kolacja. Odpoczynek przy ognisku, czas na sen w namiocie…

dzień 7 - Djanet – Algier - Djemila - Konstantina

Nocny transfer na lotnisko i wylot do Algieru. Przylot, czas na śniadanie i bezpośrednio przejazd  miasta Djemila i zwiedzanie ruin starożytnego miasta rzymskiego, które są najlepiej zachowanym tego typu kompleksem (lista UNESCO). Będziemy mogli podziwiać pozostałości forum, amfiteatru, term, łuku triumfalnego, świątyń i domów mieszkalnych z licznymi mozaikami. Przerwa na lunch (dodatkowo płatny) oraz przejazd do Konstantyny, miasta-fortecy ulokowanego nad skalnymi przepaściami rzecznego przełomu, do którego dostać się można tylko jednym z pięciu mostów. Będzie okazja do spojrzenia w dół przepaści, przejścia mostami i podziwiania spektakularnych widoków tego miasta. Kolacja i nocleg.

dzień 8 - Konstantina - Timgad

Zwiedzanie Konstanty m.in. meczetu Emir Abdelkader, który może pomieścić 20.000 wiernych muzułmanów w Sali Modlitw. Zobaczymy również malowniczy pałac Ahmeda Beja oraz Pomnik Zwycięstwa w I wojnie światowej, oraz podziwianie spektakularnych widoków wąwozu rzeki Rhumel. Kontynuacja trasy w kierunku starożytnego miasta Timgad, gdzie znajduje się kompleks ruin (lista UNESCO). Powrót na kolację i nocleg do Algieru.

dzień 9 - Timgad - Algier

Spacer po rozległych ruinach miasta z bardzo dobrze zachowanymi pozostałościami po amfiteatrze, bazarze, łaźniach, kolumnami, domostwami, a nawet główną ulicą ze śladami kół – to niesamowite przeżycie. Następnie długi powrót do Algieru (trasa ok 480 km) na kolację i nocleg, przyjazd późnym wieczorem.

dzień 10 - Algier

Wycieczka do Szarszal znane jako Cezarea Mauretańska, gdzie zachowały się tam pozostałości rzymskich budowli cywilnych i sakralnych, a także domów prywatnych. Lunch na trasie. W Tipasie obejrzymy Mauzoleum Mauretańskie z grobowcem królowej Selene, ruiny starożytnego miasta rzymskiego (UNESCO), gdzie zachowały się pozostałości dawnych obwarowań, forum rzymskie, amfiteatr i liczne domy mieszkalne z cennymi mozaikami. Niedaleko Tipasy znajduje się tumulus z II wieku p.n.e. zwany Grobowcem Królów Numidyjskich. Późnym popołudniem powrót do Algieru, czas na ostatnie zakupy.

dzień 11 - Algier - Warszawa

Transfer na lotnisko, wylot do Warszawa i zakończenie wyprawy.

 

cena

1980 EUR / osoba

cena obejmuje

  Transport na całej trasie, minibus w Algierze, jeepy 4 x 4 w Djanet
Zakwaterowanie w hotelach 3* i namiotach (zgodnie z programem)
Pełne wyposażenie kampingowe w Djanet: namioty, materace piankowe, prześcieradła
Posiłki zgodnie z opisem 9 śniadań, 5 lunch, 8 kolacji
Wszystkie opłaty wstępu do zwiedzanych miejsc
L
okalni przewodnicy i kierowcy
opiekę pilota FLUGO
Opłate na
Turystyczny fundusz Gwarancyjny
U
bezpieczenie podróżne Signal Iduna SIGNAL IDUNA KL 50.000 EUR, NNW 20.000 PLN, BP 2.000 PLN, OC 200.000 PLN
Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

cena nie obejmuje

  Napojów do posiłków
  Napiwków dla kierowców i lokalnego przewodnika, płatne pilotowi na miejscu: 5 EUR za dzień od osoby
  Dodatkowych posiłków
  Dopłaty do pokoju 1 osobowego
  K
oszt wizy 240 PLN