Kolumbia – „Dżungla, Indianie i plaża”

}

17 dni

Kolumbia

min. 8 osób

Wyprawa do kraju wspaniałych ludzi, pięknej przyrody i najlepszej kawy na świecie. Ośnieżone szczyty Andów, cudowne karaibskie plaże, dziewicze lasy Amazonii. Bogota zachwyci dzielnicą Candelaria z kościołami, muzeami i tysiącem kawiarenek. Cartagena, uwiedzie romantyków kolorowymi uliczkami i niepowtarzalną atmosferą epoki konkwistadorów. Do tego trekking przez kolumbijską dżunglę do Zaginionego Miasta – jeszcze do niedawna ukrytego skarbu Indian. Wymarzona wyprawa dla wszystkich ciekawych świata.

TERMIN:

01.12.2019 – 17.12.2019

UWAGI:

Minimalna liczba uczestników – 8 osób.

WAŻNE: spotkanie z polskim pilotem następuje w Kolumbii na lotnisku, dolot do Kolumbii jest bez pilota!

INFORMACJE DODATKOWE:

Wymagane dokumenty:

Paszport: ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Kolumbii. Sugerujemy zrobić ksero lub skan paszportu – strony ze zdjęciem. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały lub też na dysku swojej poczty elektronicznej.

Obywatele Polski na terenie Kolumbii mogą przebywać bez wiz. www.gov.pl/web/dyplomacja/kolumbia

Sprawdzone hotele 3* w Bogocie, Cartagenie, Santa Marta w pokojach dwuosobowych z łazienkami; chaty tubylców z hamakami ekologicznymi w Sierra Nevada de Santa Marta: hamaki w Parku Tayrona i w ekologicznym hotelu w Amazonii.

Codzienne śniadania, karaibski lunch na Wyspie Isla Grande oraz 5 lunchów i 4 kolacje podczas trekkingu do Ciudad Perdida. Na pozostałe posiłki każdy przeznaczy kwotę zgodną z własnym budżetem. Nasi przewodnicy zarekomendują restauracje warte odwiedzenia w danym miejscu.

Nowoczesne minibusy z klimatyzacją, jeepy, motorówka

Nie ma obowiązkowych szczepień przed wyjazdem do Kolumbii. W Amazonii zalecane jest szczepienie przeciw żółtej febrze i żółtaczce. Więcej informacji o szczepieniach znajdziesz: www.medycynatropikalna.pl/ . Sugerujemy szczepić się z odpowiednim wyprzedzeniem.

W trakcie naszego wyjazdu w Kolumbii jest pora sucha, czyli kolumbijskie lato (verano), które występuje od grudnia do marca.

Odzież przeciwdeszczowa; ciepła bluza na chłodne wieczory; przewiewna odzież w jasnych kolorach (ciemne kolory przywołują insekty); środek przeciw moskitom: sugerujemy np. Mugga 50% DEET; wygodne buty trekkingowe lub sportowe; sandały; klapki; rzeczy chroniące przed słońcem: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czapka z daszkiem, krem z wysokim filtrem; strój kąpielowy

dzień 1 - Warszawa-Bogota

Spotykamy się rano na lotnisku w Warszawie i wylatujemy do Bogoty. W godzinach wieczornych przylot do stolicy Kolumbii. Transport do hotelu w urokliwej, kolonialnej dzielnicy Bogoty – Candelarii.

dzień 2 - Bogota

Historyczne centrum Bogoty, grubasy Botero i klasztor na Wzgórzu Monserrate.

Śniadanie w hotelu. Spacer po Candelarii, kolebce Bogoty. W programie wzgórze Muisca, kościół „Chorro de Quevedo”, wizyta w muzeum Fernando Botero, „Plaza de Bolivar”, Muzeum Złota… Będzie czas na zakupy na indiańskim targu z rękodziełem i pamiątkami. Po południu wjazd kolejką linową na Wzgórze Monserrate z widokiem na Bogotę. Powrót do hotelu.

dzień 3 - Bogota-Nemocón

Legendarne El Dorado i magiczna kopalnia soli.

W godzinach porannych przejazd z Villa del Leyva do magicznego El Dorado – Jeziora Guatavita. Kolejnym punktem podróży jest wizyta w  miasteczku Guatavita, znajdującym się u podnóży kordyliery Andów i słynnego jeziora i znanym z wyjątkowych, wełnianych wyrobów. Z Guatavita przejazd do kopalni soli w Nemocón, któraa słynie z luster wodnych, sprawiających wrażenie niesamowitej głębi i perspektywy. Powrót do Bogoty w godzinach wieczornych.

dzień 4 - Leticia-Taniboca

Lot nad dżunglą, pieczenie chleba puszczy z Indianami, mambé koki z kacykiem Huitoto i noc na amazońskim drzewie.

Po śniadaniu przelot do stolicy kolumbijskiej Amazonii. Przejazd do rezerwatu Tanimboca. Wspinaczka na 35-metrowe drzewo w puszczy i przelot na stalowych linach między koronami amazońskich drzew (canopy). Następnie, przejazd do rezerwatu Indian Huitoto. Indiańskie popołudnie podczas którego wspólnie z Indianami przygotujemy tradycyjny chleb z puszczy – „casabe”. Spotkanie z kacykiem Huitoto, który wyjaśni, co w jego kulturze oznacza „mambé”, czyli spożywanie proszku z prażonych liści koki. Powrót do Tanimboca i zakwaterowanie w domku na drzewie. Po zmroku, nocny spacer po puszczy w poszukiwaniu jadowitych żab, węży i tarantul. Nocleg w Tanimboca.

dzień 5 - Puerto Nariño-Calanoa

Produkcja indiańskich strojów, obiad u Indian Ticuna, nocne polowanie na kajmany i najpiękniejszy ekologiczny hotel Amazonii.

Po śniadaniu transport po Amazonce do drugiej co do wielkości osady w kolumbijskiej części Amazonii oraz przeprawa przez puszczę do indiańskiego domu spotkań – maloca plemienia Ticuna. Lekcja produkcji amazońskiego materiału używanego na ubrania i otrzymywanego z kory amazońskiego drzewa – chambira. Następnie powrót do Puerto Nariño i rejs Amazonką do ekologicznego hotelu nad brzegiem rzeki – Calanoa. Po zmroku, spływ drewnianymi piraguas wodnymi kanałami Amazonki po największej puszczy świata w poszukiwaniu kajmanów. Nocleg w Calanoa nad brzegiem Amazonki.

dzień 6 - Calanoa - Leticia - Tabatinga (Brazylia) – Cartagena

Kąpiel w Amazonce z piraniami, indiański targ i brazylijskie miasteczko Tabatinga.

Po śniadaniu w najpiękniejszym miejscu kolumbijskiej Amazonii – Calanoa, kąpiel w Amazonce. Następnie transport motorówką do Leticii i wizyta na lokalnym targu. Następnie przejazd przez granicę do miejscowości Tabatinga w Brazylii lokalnym transportem – mototaxi. Powrót do Kolumbii i wizyta w sklepach z amazońskim rękodziełem. Transfer na lotnisko w Leticii i lot przez Bogotę do Cartageny. Transfer do hotelu. Nocleg

dzień 7 - Cartagena

Najpiękniejsze Stare Miasto wybrzeża Karaibów.

Po śniadaniu, przejazd na lotnisko i przelot do Cartageny. Transfer do hotelu. Następnie, zwiedzanie  starego miasta. Starówka Cartageny otoczona jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym równocześnie tarasem widokowym z fantastycznym widokiem na Morze Karaibskie. Zwiedzanie rozpoczyna się  przy „Torre del Reloj” (Wieży Zegarowej) – symbolu starego miasta Cartageny i „Paseo de los Dulces” (Uliczki Słodkości). Kolejnym punktem wizyty jest klasztor San Pedro de Claver,  W dalszej części spaceru docieramy do Muzeum Inkwizycji, a stamtąd do Fortecy San Felipe, będącej twierdzą. Zwiedzanie miasta kończy wizyta w jezuickim klasztorze La Popa, górującego nad Cartageną.

Powrót do hotelu.

dzień 8 - Isla Grande – Santa Marta

Biała plaża i krystalicznie czyste morze w Archipelagu Wysp Różańcowych.

Po śniadaniu przejazd do portu i transport szybką motorówką do archipelagu Wysp Różańcowych („Islas del Rosario”). Dzień plaży i słońca na największej z wysp archipelagu – Isla Grande wraz z tradycyjnym, karaibskim obiadem. W godzinach popołudniowych transfer ldowy do Santa Marta (5 godzin) i nocleg w Santa Marta.

dzień 9 - Santa Marta - Mamey - Sierra Nevada

Trekking w karaibskiej puszczy.

Po śniadaniu przejazd do wrót Parku Narodowego Sierra Nevada de Santa Marta. Stamtąd wyruszymy w godzinną trasę jeep’em po drogach rodem z rajdu Paryż – Dakar. Po dotarciu do ostatniego bastionu cywilizacji – wioski Mamey, krótki odpoczynek i zimny lunch. Około południa początek trekkingu po karaibskiej puszczy ( 4-5 godzin). Na miejsce dotrzemy przed zmrokiem. Celem naszej wyprawy tego dnia będzie wiejski domek Alfredo, gdzie przy świecach zjemy kolację i posłuchamy historii lokalnych plantatorów, którzy niegdyś kolaborowali z nielegalnymi oddziałami kolumbijskiego wojska – paramilitares i uprawiali kokę, a dziś parają się uprawą kawy i kakao. Noc w hamakach w tym niesamowitym miejscu.

dzień 10 - Sierra Nevada de Santa Marta

Wodospady, puszcza i wierzenia Indian Koguis.

Wcześnie rano, po śniadaniu, dotrzemy na szczyt Wodospadu Honduras, gdzie będziemy mogli wziąć prysznic, a także popływać w tzw. naturalnych basenach. Następnie ruszymy w dalszą wędrówkę trasą, która poprowadzi nas już w nieco bardziej dzikie i zamieszkałe przez Indian Koguis rejony gór. Tego dnia trekking potrwa tylko 3 godziny. Na miejsce dotrzemy na obiad, a po nim będziemy mieć możliwość orzeźwiającej kąpieli w pobliskiej rzece Burritaca. Po powrocie – odpoczynek i kolacja, podczas której poznamy zwyczaje i wierzenia Indian Koguis, zamieszkujących Sierra Nevada de Santa Marta. Nocleg w łóżkach.

dzień 11 - Sierra Nevada de Santa Marta

Olbrzymie motyle, papugi i indiański szaman.

Po śniadaniu, wyruszymy do świętej wioski Indian Koguis. Przy odrobinie szczęścia być może uda nam się wypatrzeć ślady jaguara, a nawet tygrysa. Podczas wyprawy towarzyszyć nam będą wielkie motyle w kolorach tęczy i stadka wrzaskliwych papug. Po kilkukrotnym przekroczeniu rzeki Burritaca, dotrzemy do chaty indiańskiego szamana. Tam zatrzymamy się na kolację i nocleg.

dzień 12 - Sierra Nevada de Santa Marta- Ciudad Perdida

Kolumbijskie Machu Picchu w karaibskiej puszczy.

Wcześnie rano, po śniadaniu, dotrzemy do celu naszej wyprawy – Zaginionego Miasta (Ciudad Perdida) uznawanego za kolumbijskie Machu Picchu. Spacer po wspaniałym, świętym mieście, które przez długie lata ukrywało się przed naporem Hiszpanów w górach Sierra Nevada de Santa Marta i możliwość odpoczynku w tym energetycznym i wyjątkowym miejscu. Następnie powrót do chaty szamana i wymarsz w drogę powrotną. Kolacja i nocleg w łóżkach.

dzień 13 - Sierra Nevada de Santa Marta – Park Tayrona

Powrót z Ciudad Perdida i rajski Park Tayrona.

Po śniadaniu – wymarsz. Podczas trekkingu odpoczniemy nad rzeką, a w znanej nam już wiosce Mamey zjemy obiad. Po południu przejazd do Naturalnego Parku Tayrona, którego plaże uznane zostały przez National Geographic za jedne z 10 najpiękniejszych plaż na świecie. Zakwaterowanie w hamakach w turystycznym sektorze Naturalnego Parku Tayrona – Arrecifes z bezpośrednim dostępem do plaży.

dzień 14 - Park Tayrona

Jedna z 10 najpiękniejszych plaż na świecie.

Odpoczynek i relaks na rajskiej, kolumbijskiej plaży w Parku Tayrona. Nocleg w hamakach.

dzień 15 - Park Tayrona – Bogota

Ostatnie chwile w Parku Tayrona i pożegnanie Santa Marta.

Śniadanie, ostatnie chwile relaksu w Parku Tayrona. W godzinach południowych transfer na lotnisko w Santa Marta. Przelot na lotnisko El Dorado w Bogocie. Transfer do hotelu w kolonialnej dzielnicy Bogoty – La Candelarii

dzień 16 - Bogota

Pożegnanie z Kolumbią.

Po śniadaniu w hotelu czas wolny na ostatnie zakupy i relaks na tarasie hotelu z fantastycznym widokiem na dachy kolonialnej Candelarii. W godzinach popołudniowych transfer na lotnisko i wylot z Kolumbii.

 

dzień 17 - Warszawa

Przylot do Warszawy.

 

cena

3650 $ / osoba

cena obejmuje

  Zakwaterowanie w hotelach 3*  (Bogota, Cartagena, Santa Marta) w pokojach dwuosobowych z łazienkami, w hamakach ekologicznych łóżkach w chatach tubylców w Sierra Nevada de Santa Marta, w hamakach w Parku Tayrona i w ekologicznym hotelu w Amazonii
Wewnętrzne przeloty na trasie Bogota – Leticia (Amazonia) – Cartagena i Santa Marta – Bogota.
Bilety wstępu do zwiedzanych miejsc
Transfery lotniskowe
Transport ujęty w programie
Śniadania
Karaibski obiad na Wyspie Isla Grande
5 obiadów i 4 kolacje podczas trekkingu do Ciudad Perdida
Opiekę polskiego pilota w Kolumbii
Lokalnego przewodnika podczas trekkingu

Podatki klimatyczne w Amazonii i Ciudad Perdida
Przeloty wewnętrzne ujęte w programie
U
bezpieczenie podróżne Signal Iduna SIGNAL IDUNA KL 50.000 EUR, NNW 20.000 PLN, BP 2.000 PLN, OC 200.000 PLN
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

cena nie obejmuje

  Kosztów biletów lotniczych już od 4200 PLN
  Dodatkowych posiłków nie ujętych w programie
  Napojów
  Dopłata do pokoju jednoosobowego w hotelach – 550 $
  Własnych wydatków
  Zwyczajowych napiwków