Mauretania „Od Pustyni do Oceanu”

}

12 dni

Mauretania

min. 10 osób

 Mauretania to państwo nad Atlantykiem leżące w północno-zachodniej Afryce. Sąsiedzi to Senegal, Mali, Algieria, Sahara Zachodnia. Większą część kraju zajmuje pustynia Sahara. W Mauretanii jest mało zabytków. Są za to cmentarzyska okrętów, najdłuższy pociąg świata, Sahara i przede wszystkim ludzie zakochani w piaskach pustyni.

UWAGI:

Minimalna liczba uczestników – 10 osób.

INFORMACJE DODATKOWE:

Wymagane dokumenty:

Paszport: ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Mauretanii. Sugerujemy zrobić ksero lub skan paszportu – strony ze zdjęciem. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały lub też na dysku swojej poczty elektronicznej. Paszport musi posiadać 4 wolne strony na wizy. www.gov.pl/web/dyplomacja/mauretania

Do uzyskania w ambasadzie w Berlinie lub na międzynarodowym lotnisku w Nawakszut – ta możliwość zarezerwowana jest dla osób przyjeżdżających z kraju, w którym nie ma mauretańskiego przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego – koszt 120 EUR. W przypadku wyrobienia wizy w Berlinie do kosztów należy doliczyć koszt pośrednictwa oraz koszt kuriera.

Noclegi w hotelach i namiotach (zgodnie z programem) z pełnym wyposażeniem kampingowym: namioty, materace piankowe, prześcieradła.

10 x śniadanie, 9 x lunch, 7 x kolacja w lokalnych restauracjach. Na pozostałe posiłki każdy przeznaczy kwotę zgodną z własnym budżetem. Nasi przewodnicy zarekomendują restauracje warte odwiedzenia w danym miejscu.

Przejazd na całej trasie Toyotami Hillux 4 x 4 z klimatyzacją (4 osoby w samochodzie: 3 uczestników + kierowca)

Wskazane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej. Więcej informacji o szczepieniach znajdziesz: https://www.medycynatropikalna.pl Sugerujemy szczepić się z odpowiednim wyprzedzeniem.

Podróż odbędzie się po koniec mauretańskiego lata i jest to idealny moment na podróż do Mauretanii.  Deszcze są tam epizodyczne lub nie ma ich wcale. Latem średnie wartości wahają się od 26 do 30 °C.

Ciepła bluza  lub kurtka na chłodne wieczory; przewiewna odzież w jasnych kolorach (ciemne kolory szybciej się nagrzewają); środek przeciw moskitom: sugerujemy np. Mugga 50% DEET; wygodne buty trekkingowe lub sportowe; sandały; klapki; rzeczy chroniące przed słońcem: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czapka z daszkiem, krem z wysokim filtrem; ochronną chustę na twarz (przyda się na pustyni w czasie wiatru)

dzień 1 - Warszawa – Nouakchott

Spotkanie w Warszawie, wylot do Mauretanii. Po przylocie transfer do hotelu, nocleg.

dzień 2 - Nouakchott - Akjoujt/ wydmy Aouja

Po śniadaniu wyruszamy drogą asfaltową do Akjouit (250 km). Stop na tankowanie i ostatnie zakupy przed wjazdem na pustynię, kontynuowanie trasy do wydm Erg Amatlich, będące największym pasmem w całej Mauretanii. Piknikowy lunch po drodze. Po południu przystanek w wiosce Garet Levras. Rozbicie obozowiska z widokiem na Aouja – jedne z najwspanialszych wydm w tym regionie, sięgające nawet do 300m. Wspinaczka na wydmy i podziwianie zachodu słońca. Kolacja w namiocie przygotowanym przez naszego kucharza i nocleg w tradycyjnym namiocie maurytańskim (khaima) lub namiocie igloo.

dzień 3 - Aouja – Irich – Tivoujar – Biała Dolina - Atar

Wyruszymy w kierunku Ataru mijając Dolinę Irich, jedną z najbardziej docenionych miejsc przez lokalnych nomadów ze względu na obecność bujnych palmowych gajów, akacji i ziół. Kontynuacja przełęczą Tivoujar, lunch piknikowy w kanionie. Po południu przejazd do Białej Doliny, ze skalistymi formacjami. Po przybyciu do Atar zwiedzimy tradycyjną dzielnicę oraz targ. Kolacja i nocleg w namiocie / podwójnym bungalowie ze wspólną łazienką.

dzień 4 - Atar – przełęcz Amojar - Chinguetti

Przejazd przez Ardar najpiękniejszy region Mauretanii, gdzie można podziwiać imponujące wydmy, malowidła skalne (Agrour), wspaniałe oazy i kulturę nomadów w jej najlepszym wydaniu. Stop na przełęczy Amojar celem zobaczenia fortu Sangane oraz jaskini z malowidłami nomadów Agrour. Na trasie piknik lunch. Przyjazd do zabytkowego miasta Chinguetti – w średniowieczu ważny ufortyfikowany przystanek handlowy na trasie karawan (UNESCO). Ściągający tu pielgrzymi sprawili, że Chinguetti zyskał status świętego miasta, a z czasem stał się znany jako siódme święte miasto islamu – Miasto Bibliotek. Za niepozornymi ścianami budynków wciąż przechowywane jest około 6 000 bezcennych książek, z których część pochodzi nawet z IX wieku! Kolacja oraz nocleg w pokoju z prywatną łazienką (elektryczność tylko w określonych godzinach).

dzień 5 - Chinguetti - Ouadane (trasa 100 km)

Po śniadaniu przejazd do historycznego miasta Ouadane założone w XII wieku jako ufortyfikowana osada (tzw. ksar), gdzie znajduje się fascynujący zbiór starych domów i meczetów (UNESCO). Czas na zwiedzanie zabytkowej dzielnicy. Powrót do Chingueti przez malowniczą pustynię z przystankiem w oazie Tanouchert. Wieczorem przejazd poza miasto celem ujrzenia mistycznego zachodu słońca na wydmach. Kolacja i nocleg w hotelu.

dzień 6 - Chinguetti – oaza M’Haireth Oasis – Terji - Atar

Odjazd w kierunku oazy M’Haireth leżącej w pobliżu najbardziej oszałamiających krajobrazach Mauretanii. W kanionie Terji relaks i pływanie w naturalnym basenie utworzonym przez źródła oraz lunch piknikowy. Kolacja i nocleg w namiocie / podwójnym bungalowie ze wspólną łazienką. (S, L, K)

dzień 7 - Atar - Choum - Ben Amera

Wczesne śniadanie, przejazd w kierunku północnym, ku zachodnim granicom Sahary. Podczas podróży piknik lunch. Stop w Choum, niewielkiej wioski położonej na trasie „pustynnego pociągu” i kontynuacja trasy do drugiego co do wielkości na świecie monolitu Ben Amera (400 m wysokości). Kolacja przygotowana przez naszego kucharza i nocleg w tradycyjnym namiocie maurytańskim (khaima) lub namiocie igloo. (S,L,K)

dzień 8 - Ben Amera – Tmeimichat - Nouadhibou

Wczesnym rankiem, po śniadaniu, kontynuacja trasy na zachód, w kierunku wybrzeża, wzdłuż torów słynnego „pociągu pustyni SNIM „, wożącego rudę żelaza z kopalni w Zouerat do portu Nouadhibou.  Na trasie lunch piknikowy. Po południu przyjazd do Nouadhibou. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek.

dzień 9 - Nouadhibou - Cap Blanc - Park d’Arguin

Wyjazd do Cap Blanc, miejsce rozmnażania małpek kapucynek (jedna z ostatnich kolonii na świecie) i wizyta na cmentarzu łodzi  w Baie de Cansado. Przejazd przez słone jeziora do parku narodowego Arguin, będący jednym z największych parków na świecie w odniesieniu do ptaków wędrownych. Na koniec dnia wizyta w wiosce czarnoskórych rybaków z plemienia Imraugen, którzy czasami łowią ryby przy pomocy delfinów. Nocleg w namiotach w Cap Tafarit przy oceanie. Kolacja przygotowana przez naszego kucharza i nocleg w tradycyjnym namiocie maurytańskim (khaima) lub namiocie igloo.

dzień 10 - PN du Banc D'Arguin

Z rana rejs z okolicznymi rybakami, możliwe że uda się podpatrzeć połowy z delfinami oraz wizyta w parku Arguin celem podglądania licznych ptaków. Przejazd w kierunku Nouamghar na lunch. Kontynuacja podróży wzdłuż wybrzeża Atlantyckiego, aż do obszaru, w którym występują wydmy piaszczyste bezpośrednio wychodzące na ocean. Czas wolny na kąpiele lub  spacer wzdłuż brzegu oceanu. Kolacja w namiocie przygotowanym przez naszego kucharza i nocleg w tradycyjnym namiocie mauretańskim (khaima) lub namiot igloo.

dzień 11 - PN du Banc D'Arguin - Nouakchott (trasa 270 km) – Paryż

Po śniadaniu przejazd w kierunku Nouakchott. Lunch w restauracji nad morzem. Zwiedzimy lokalne targowisko i popatrzymy na powroty rybaków ze swoich połowów. Relaksacyjny spacer po mieście, którego życie nocne tętni do północy, co da okazję do odwiedzin kilku sympatycznych lokali w ramach „walki z suszą na Saharze”…Przejazd do hotelu na prysznic (2 pokoje), transfer na lotnisko, wylot do Europy.

 

dzień 12 - Paryż – Warszawa

Przylot do Polski, zakończenie afrykańskiej przygody…

 

 

cena

1945 EUR / osoba

cena obejmuje

  Transport na całej trasie Toyotami Hillux 4 x 4 z klimatyzacją (4 osoby w samochodzie: 3 uczestników + kierowca)
Zakwaterowanie w hotelach i namiotach (zgodnie z programem) z pełnym wyposażeniem kampingowym: namioty, materace piankowe, prześcieradła
Posiłki zgodnie z opisem w programie
Wszystkie opłaty wstępu do zwiedzanych miejsc
Lokalni przewodnicy i kierowcy
Opiekę pilota Biura Podróżników Flugo 
Ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 50.000 EUR, NNW 20.000 PLN, BP 2.000 PLN, OC 200.000 PLN
Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

cena nie obejmuje

  Kosztów biletów lotniczych już od 4800PLN
  Biletów wstępu (90 $)
  Dodatkowych posiłków nie ujętych w programie
  Napojów do posiłków
  Kosztów wizy mauretańskiej (120 EUR)
K
osztów napiwków dla kierowców oraz lokalnego przewodnika: 35 EUR od osoby zbierane przez pilota na początku wyjazdu