Iran – Smak Orientu

}

10 dni

Iran

min. 8 osób

Dawne Imperia Persów, na których pozostałości natykamy się co krok. Wyjątkowa cywilizacja, wspaniała architektura pałaców, meczetów i mauzoleów, miasta jak Isfahan, Jazd, Kerman, Sziraz, Teheran, niezwykłe ruiny Persepolis, perskie ogrody i nastrojowe bazary. Pustynne krajobrazy, malownicze góry i Morze Kaspijskie… Odkryjmy razem smak Orientu!

 

UWAGI:

Minimalna liczba uczestników – 8 osób.

INFORMACJE DODATKOWE:

Wymagane dokumenty:

Paszport: ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu. Sugerujemy zrobić ksero lub skan paszportu – strony ze zdjęciem. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały lub też na dysku swojej poczty elektronicznej.

Obywatele RP muszą posiadać wizę. Można ją uzyskać w irańskiej placówce dyplomatycznej na podstawie listu wydanego przez urząd w Iranie (pomoc organizatora). Formalności mogą trwać do miesiąca czasu. Okres ważności paszportu przy wjeździe musi obejmować okres ważności wizy. Od podróżnych nie wymaga się okazywania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/iran

 

Sprawdzone hotele 4* w Teheranie, Shiraz, Yazd, Isfahan w pokojach dwuosobowych

Codzienne śniadania, 8 kolacji. Napoje dodatkowo płatne. Na pozostałe posiłki każdy przeznaczy kwotę zgodną z własnym budżetem. Nasz przewodnik zarekomenduje restauracje warte odwiedzenia w danym miejscu.

Nowoczesny minibus z klimatyzacją

Zaleca się przestrzeganie zasad higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej, powstrzymanie się od picia napojów z lodem, stosowanie środków dezynfekcyjnych oraz niezwłoczne zgłaszanie się do lekarza w razie wystąpienia objawów infekcji przewodu pokarmowego. Nie ma obowiązkowych szczepień przed wyjazdem do Iranu. Jeśli przed przyjazdem do Iranu odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu przeciwko ww. chorobie z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination). Więcej informacji o szczepieniach znajdziesz: www.medycynatropikalna.pl/ . Sugerujemy szczepić się z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

W trakcie naszego wyjazdu w Iranie jest pora sucha, która trwa od maja do października.

Gotówkę w USD (najkorzystniej) lub EUR (polskie karty kredytowe/debetowe w Iranie nie działają, akceptowane są wyłącznie karty wydane przez banki irańskie); odpowiedni strój- luźne ubranie zakrywające ramiona i nogi (kobiety: tuniki, długie spodnie, bluzki i koszule z długim rękawem i nieprzezroczysta chustka na głowę o stonowanych kolorach, mężczyźni: długie spodnie); odzież przeciwdeszczowa; ciepła bluza; przewiewna odzież w jasnych kolorach (ciemne kolory przywołują insekty); środek przeciw moskitom: sugerujemy np. Mugga 50% DEET; wygodne buty; sandały; klapki; rzeczy chroniące przed słońcem: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czapka z daszkiem, krem z wysokim filtrem.

dzień 1 - Warszawa - Teheran

Spotkanie na lotnisku w Warszawie, wylot do Teheranu.

dzień 2 - Teheran - Shiraz

Przylot do stolicy Iranu, transfer do hotelu, nocleg. Po śniadaniu zwiedzanie miasta: Pałac Saad Abad, Muzeum Archeologicznego, Muzeum Historii Szkła i Ceramiki (Abgine), Golestan (UNESCO) – najładniejszy i najważniejszy pałac w Teheranie, Muzeum Klejnotów. Wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Shiraz. Po przylocie transfer do hotelu, kolacja i nocleg.

 

dzień 3 - Shiraz

Zwiedzanie miasta poetów, słowików, ogrodów i wina. Zobaczymy meczety Dżam`e Atiq i Naser al-Mulk, ogrody Eram i Narendżestan, bazar Vakil, karawanseraj Saraj-e -Moczir oraz groby Hafeza i Sa`diego – poetów perskich oraz grobowiec Emira Alego z XIX w znanego jako Imamzadeh-ye Ali Ebn-e Hamze. Nocleg i kolacja w Shiraz.

dzień 4 - Shiraz - Persepolis – Necropolis - Pasargadae – Yazd (460 km)

Przed wyjazdem zobaczymy Bramę Quran, następnie wizyta w słynnych ruinach Persepolis, stolicy Dariusza I, jednej z najpiękniejszych aglomeracji antycznego świata oraz nekropolia ze starożytnymi reliefami Naqsh-e Rostam oraz stanowisko archeologiczne Naqsh-e Rajab. Kontynuacja trasy z krótkim przystankiem w Passargadae – pierwszej stolicy w Imperium z czasów Achemenidów. Znajduje się tam mauzoleum Cyrusa Wielkiego, twierdza Toll-e Takht, która góruje na szczycie pobliskiego wzgórza i pozostałości dwóch królewskich pałaców i ogrodów. Przyjazd do Yazd na kolację i nocleg.

dzień 5 - Yazd

wiedzamy miasto Yazd -starożytne miasto opisywane przez Marco Polo. Na początek liczne wąskie uliczki, następnie ogrody Doulataad, i mauzoleum Sejjeda Roknaddina (więzienie Aleksandra Wielkiego) i zbiornik Szesz Badgir, mauzoleum Dawazdah Emam. Udamy się do Meczetu Piątkowego w Fahradżu z 48 metrowymi minaretami i Muzeum Wody. Na koniec dnia kompleks Amir Czachmaq, w którym znajduje się m.in. pięknie zdobiony meczet oraz pójdziemy do zurchane, by obejrzeć gdzie ma miejsce starożytny sport irański. Przejazd do Saryazd – świetnie zachowana pustynna twierdza-miasto. Powrót do Yazd na kolację i nocleg.

dzień 6 - Yazd - Charanaq - Czak Czak - Mejbod – Isfahan (400 km)

Yazd znane jest także jako centrum religii Zoroastryzmu, stąd po śniadaniu pójdziemy do świątyni zoroastriańskiej oraz zobaczymy Wieżę Milczenia, gdzie palono zoroastrian po śmierci. Przejazd do Isfahanu z postojem w starej oazie Charanaq. Jeśli starczy czasu wizyta w Czak Czak – leżącej na pustyni świątyni zoroastryjskiej, znajdującej się w jaskini na zboczu góry. Po drodze stop w pustynnym mieście Mejbod, by zobaczyć m.in. bardzo stary zamek, jachczal – świetnie zachowaną pustynną lodówkę oraz Naiem, słynny ze swoich tkanych dywanów. Przyjazd na kolację i nocleg w Isfahan.

dzień 7 - Isfahan

Zwiedzanie Isfahan, znanego z charakterystycznych niebieskich kopuł i wspaniałych budynków. W programie: plac Naghch e-Jahan – jeden z największych placów miejskich na świecie, arcydzieło architektury perskiej meczet Imam, meczet Lotfollah Sheikh oraz Pałac Ali Ghapu (dawny Pałac Królewski) oraz pałac ośmiu cudów Hasht Behesht. Ten dzień zakończymy widokiem na Siose pol (most z 33 łukami), most Allahverdi Khan, Khaju oraz Shahrestan (najstarszy most w Isfahanie sięga XIV w.) oraz krótką wizytę w muzeum muzyki.  Kolacja i nocleg w Isfahan.

dzień 8 - Isfahan

Dzisiejszy dzień będzie należał do spokojniejszych. Wizyta w dzielnicy ormiańskiej, gdzie odwiedzimy kościół i muzeum Vank, pałac Chehel Sotun (Pałac Czterdziestu Kolumny), meczet piątkowy. W godzinach popołudniowych będziemy mieli wolny czas na Wielkim Bazarze w Esfahan. Kolacja i nocleg w Isfahan.

 

dzień 9 - Isfahan – Abyaneh – Kashan – Ghom (Qom) – Teheran

Przejazd do Teheranu. Pierwszy przystanek to Abyaneh, fascynująca starożytna wioska z kolorowo ubranymi mieszkańcami i zbudowanymi z błota ochry domami, charakteryzuje się osobliwym czerwonawym odcieniem, będąca jedną z najstarszych krain w Iranie, gdzie niewiele się zmieniło przez kilka stuleci. Następnie Kashan (miasto, z których trzech Mędrców rozpoczęło swoją podróż do Betlejem), aby zobaczyć dom Borudjerdiha i lokalna medresę i meczet. Następnie udamy się do Qom, jednego z najbardziej konserwatywnych miast Iranu – centrum kształcenia teologów muzułmańskich. Zwiedzimy dom przywódcy Islamskiej Rewolucji, Ajatollaha Chomeiniego oraz grobowiec Fatimy – córki Mahometa – jedno z najświętszych mauzoleów szyickich. Po przyjeździe do Teheranu kolacja i nocleg.

dzień 10 - Teheran - Warszawa

Bardzo wczesny transfer na lotnisko i odlot do Polski. Przylot do Warszawy, zakończenie imprezy.

cena

1450 EUR / osoba

cena obejmuje

  9 noclegów- zakwaterowanie w hotelach 4* w pokojach 2-osobowych ze śniadaniami
8 kolacji w lokalnych restauracjach
Przelot wewnętrzny na trasie Teheran – Shiraz
Transport na całej trasie klimatyzowanym minibusem
Wstępy do muzeów i zwiedzanych miejsc
Opiekę pilota Biura Podróżników Flugo
Woda mineralna w minibusie
F
ormalności wizowe (zaproszenie na podstawie którego ambasada irańska wystawia w Polsce wizę wjazdową)
Obsługę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego na całej trasie
 Ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 50.000 EUR, NNW 20.000 PLN, BP 2.000 PLN, OC 200.000 PLN
 Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

cena nie obejmuje

  Kosztów biletów lotniczych już od 1850PLN
  Kosztów uzyskania wizy płatnych w Polsce 50 EUR/os.
  Dodatkowych posiłków nie ujętych w programie
  Napojów do posiłków
Dopłata do pokoju jednoosobowego w hotelach– 350 EUR
K
osztów napiwków dla kierowców oraz lokalnego przewodnika
Wydatków własnych