Etiopia awionetką „Skarby Królestwa Abisynii”

}

15 dni

etiopia

10 osób

Etiopia to ogromny kraj, a w każdym jej zakątku czekają nas niesamowite atrakcje. Na początku zwiedzimy miejsca związane z chrześcijaństwem, które rozwija się tu od IV w. Zobaczymy klasztory na wyspach ogromnego jeziora, zamki, jakich nie spotyka się nigdzie w Afryce, ósmy cud świata – kościoły skalne w Lalibeli, tajemnicze obeliski w Aksum, kościoły wydrążone w wysokich trudno dostępnych skałach. Doświadczymy chrześcijaństwa, które przypomina czasy biblijne. Etiopia obfituje również w niesamowite górskie widoki, wodospady i jeziora. Będziemy pływać przy krokodylach i hipopotamach oraz bawić się z górskimi małpami o krwawiących sercach. Kolejny etap naszego wyjazdu, to niesamowite spotkanie z wyjątkowymi ludami Etiopii, wśród nich jednym z najbardziej spektakularnych na świecie – Mursi, których kobiety noszą w wardze gliniane krążki. Aż trudno uwierzyć, że te niesamowite plemiona nie przebierają się tylko dla turystów. To trzeba zobaczyć, zanim współczesny świat tego nie zniszczy. Następnie udamy się do centrum etiopskich muzułmanów, gdzie będziemy obserwować (i czynnie uczestniczyć) w rytualnym karmieniu dzikich hien. To wszystko (i dużo więcej) czeka nas w pięknej Etiopii.

 

UWAGI

Minimalna liczba uczestników – 10 osób

INFORMACJE DODATKOWE

Wymagane dokumenty

Paszport: ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Etiopii. Sugerujemy zrobić ksero lub skan paszportu – strony ze zdjęciem. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały lub też na dysku swojej poczty elektronicznej.

Obywatele polscy o wizę mogą wystąpić poprzez system „e-visa” dostępny pod adresem www.evisa.gov.et , jak również mogą taką wizę uzyskać na lotnisku w Addis Abebie. Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku kosztuje 50 USD. Z uwagi na długie kolejki, czas wymagany do uzyskania wizy wjazdowej na lotnisku sięga ok. 1 godziny, stąd sugerujemy aplikować o wizę on-line, czas oczekiwania na wizę to 3 dni robocze (aplikujemy zatem maksymalnie 4 dni przed wyjazdem).

 

3* / 4* hotele lub też najlepsze lodge w danej okolicy

Śniadania w hotelowych restauracjach, lunche w lokalnych restauracjach.

Nowoczesne minibusy z klimatyzacją, wynajem na całą trasę prywatnej awionetki Cesna B – 208B

Zaleca się posiadanie międzynarodowej książeczki szczepień z ważnym szczepieniem przeciw żółtej gorączce (febrze). Zalecana jest także profilaktyka antymalaryczna.

Sugerujemy wyjazd ma miejsce w terminie etiopskiej pory suchej od października do końca lutego. Jest to najkorzystniejszy termin na zwiedzanie Etiopii ze względu sprzyjającą temperaturę i brak opadów.  

Lekkie i przewiewne ubrania z bawełny i lnu (typowo letnie), nakrycie głowy, kremy ochronne, leki według osobistych potrzeb, sandały ale na wieczory warto wziąć cieplejsze bluzy, polary

dzień 1 - Warszawa –Addis Beba

Zbiórka na lotnisku, wylot do stolicy Etiopii, Addis Abeba. Przylot, transfer do hotelu w centrum miasta. Odpoczynek po podróży, nocleg.

dzień 2 - Addis Abeba – wulkan Erta Ale – Mekele - Geralta

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko i przelot awionetką na północ nad wulkan Erta Ale („Dymiąca Diabelska Góra „)  będący najbardziej aktywnym wulkanem w Etiopii. Po przylocie na miejsce 30—45 min. przelot nad dymiącym wulkanem, wspaniała możliwość zrobienia zdjęć. Następnie przelot do Mekele. Po lunchu zwiedzanie Mekele, zaś późnym popołudniem przejazd do Geralta. Nocleg w lodge.

dzień 3 - Geralta – Aksum

Wcześnie rano wyjazd w kierunku Aksum. Po drodze zatrzymamy się w Debre Damo, gdzie znajduje się klasztor wykuty w skalnym urwisku nad przepaścią, aby się do niego dostać, należy wspiąć się po pionowej ścianie za pomocą ok. 20-metrowej liny. Żyje tu monastyczna grupa 80 mnichów. Niestety do klasztoru nie mają wstępu kobiety, które muszą poczekać pod skałą. Następnie zwiedzimy kościoły wykute w skałach w regionie Tigraj, które można nazwać największym sekretem Etiopii, a ich zwiedzanie będzie wymagało od uczestników krótkiej wspinaczki. Na trasie lunch. Wieczorem przyjazd do Aksum, nocleg w hotelu.

dzień 4 -Aksum

Po śniadaniu zwiedzanie Aksum – steli nagrobnych, basenu królowej Saby oraz kościoła św. Marii z Syjonu i Kaplicy Tablicy, w której przechowywana jest najprawdziwsza Arka Przymierza z Dziesięcioma Przykazaniami.

dzień 5 - Aksum – Góry Simien

Przejazd w góry Simien zwane Tybetem Afryki. Po drodze zatrzymamy się w wiosce Felaszów – tajemniczych etiopskich wyznawców judaizmu, którzy do niedawna nie wiedzieli, że istnieją inni Żydzi poza nimi. Przejazd przez niesamowitą górską scenerię do lodge, na trasie niezapomniane widoki. W górach 2-godzinny trekking, podczas którego będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki i najprawdopodobniej spotkamy pawiany dżelada. Powrót na nocleg do lodge.

dzień 6 - Góry Simien – Gonder – Bahar Dar

Przejazd wzdłuż jeziora Tana do Gonderu. Po przyjeździe lunch i zwiedzanie zamków i wspaniałego kościoła Debre Birhan Selassie, znanego z sufitu dekorowanego główkami abisyńskich aniołów o dużych czarnych oczach. Dalsza podróż do Bahar Dar, gdzie odpoczniemy w lodge.

dzień 7 - Bahar Dar

Po śniadaniu rejs łodzią po największym jeziorze Etiopii – Tana pełnym wysp, na których znajdują się klasztory, w których od setek lat żyją mnisi i mniszki. Zwiedzanie licznych klasztorów położonych na licznych wyspach, w tym XIV-wiecznego kościoła Ura Kidane Mihret. Rozmowy z mnichami żyjącymi w tych niedostępnych miejscach i podziwianie skarbów ukrytych w klasztorach.

 

dzień 8 - Bahar Dar – Lalibella – Addis Abeba

Z samego rana transfer na lotnisko, 1h przelot do Lalibelli. Po stracie przelot nad wodospadem Nilu Błękitnego Tis Isat (Dymiąca Woda zwany inaczej Tis Abbaj, czyli Dymiący Nil), nad którym o tej porze rozpościera się wspaniała tęcza! Po przylocie zwiedzanie jej skalnych kościołów, które są określane są najmniej znanym, ósmym cudem świata. Późnym popołudniem przelot do stolicy kraju Addis Abeba.

dzień 9 - Addis Abeba – Arba Minch

Przelot na południe kraju do Arba Minch. Po przylocie transfer do hotelu, następnie wycieczka łodzią po jeziorze Abaya, wizyta w Parku Narodowym Nechisar oraz na krokodylowym markecie. Po południu wizyta w wiosce Chencha, zamieszkanej przez lud Dorze, który słynie z wysokich chat w kształcie ula wykonanych z naturalnych surowców. Poznamy sposób ich życia, posmakujemy tradycyjnego chlebka z „fałszywego bananowca”.

dzień 10 - Arba Minch - Jinka

Całodniowy przejazd do Jinka. Po drodze zwiedzimy niezwykłą wioskę położoną na tarasach wzgórza w okolicy miasteczka Konso. Zobaczymy tu również totemy nagrobne. Następnie zatrzymamy się przy przedziwnej formacji zwanej Nowym Jorkiem stworzonej z czerwonego piasku ukształtowanego przez wiatr. Po tym wjedziemy na teren przyjaznych ludów Arbore, Hamer i Benna. Lunch na trasie.

 

dzień 11 - Jinka - Park Narodowy Mago

Jednodniowy wyjazd do Parku Narodowego Mago na spotkanie z Mursi. Jest to jedna z najoryginalniejszych grup etnicznych na świecie. Kobiety noszą w rozciętej dolnej wardze gliniane okrągłe talerzyki wielkości płyty CD, a mężczyźni dekoracyjnie malują swoje ciała i noszą dziwne ozdoby na głowie. Późnym południem powrót do Jinka, odpoczynek i nocleg.

dzień 12 - Jinka – Harar – Dire Dawa

Przejazd na lotnisko i przelot do Dire Dawa, skąd udamy się przez malownicze tereny do Hararu, duchowego centrum etiopskich muzułmanów. Do dzisiejszego dnia Harar jest izolowanym, skrytym miastem, dzięki czemu ma własną tożsamość etniczną, swój język i oryginalną kulturę. Zwiedzanie Hararu. oraz pobliskiej Doliny Cudów, znanej ze skalnych formacji z olbrzymich głazów, które sprawiają wrażenie jakby zaraz miały spaść. Powrót na nocleg do Dire Dawa.

dzień 13 - Dire Dawa – Addis Abeba

Z samego przejazd do Parku Narodowego Awash rozpościerającego się po dwóch stronach drogi. Po jednej stronie znajduje się sawanna, rzeka Auasz i wodospady, po drugiej wulkan Fentale i gorące źródła. W parku można spotkać pawiany oraz antylopy. Kontynuacja podróży do Addis Abeba. Wieczorem uroczysta kolacja z muzyką i tańcami na żywo oraz smakowaniem najlepszych etiopskich specjałów kulinarnych.

dzień 14 - Addis Abeba

Po odpoczynku zwiedzanie stolicy Etiopii – katedra św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Sellasje, kościół św. Jerzego, Muzeum Narodowe z najsłynniejszym eksponatem – pramatką ludzkości Lucy. Wjazd na górę, skąd rozciąga się widok na miasto i mimo, że nadal jesteśmy w stolicy, możemy tu zobaczyć wiele gatunków ptaków, w tym endemicznych. Wieczorem transfer na lotnisko, wylot do Europy.

dzień 15 - Polska

Przylot do Polski. Zakończenie imprezy

cena

od 5400 USD/ osoba + koszt biletów lotniczych (cena skalkulowana dla 10 osób. Wszelka zmiana liczby osób może spowodować zmianę ceny)

cena obejmuje

Realizację programu wg opisu wraz z wszystkimi transferami oraz opieką lokalnych przewodników na całej trasie
Noclegi w wyszczególnionych lodge’ach i hotelach
Wynajem awionetki Cesna B – 208B na przeloty w Etiopii z wszystkimi opłatami i podatkami
Śniadania i lunche na trasie
Wstępy do parków / rezerwatów wymienionych w programie
Woda mineralna podczas podróży
Ubezpieczenie turystyczne: NNW 16000 PLN, KL 30 000 EUR, KR 5000 EUR, bagaż 1800 PLN   

 

cena nie obejmuje

  Kosztów biletów lotniczych 
  Opłaty za wizę (25$, otrzymywana na lotnisku) 
  Posiłków nie wymienionych w programie 
  Napiwków, napojów i innych osobistych wydatków