Tanzania, Kilimandżaro Wyprawa na Dach Afryki !!

}

10 dni

tanzania

min. 2 osoby

Najwyższy szczyt Afryki, Kilimandżaro (5895 m), wcale nie jest górą trudną do zdobycia, o wejście na którą mogą pokusić się wyłącznie alpiniści. Wystarczy zaledwie 8 dni urlopu, dobra kondycja, odważne serce i chęć a można zobaczyć na własne oczy mityczne śniegi Kilimandżaro. A po wspinaczce warto rozważyć opcję wypoczynku na piaszczystych plażach Zanzibaru  lub kontynuować przygodę w parkach narodowych Tanzanii. 

Droga na szczyt…..

Na szczyt Kilimandżaro możemy dotrzeć kilkoma różnymi drogami: Marangu Route oraz Machame Rotue. My proponujemy jedną z nich: Machame Route bowiem jest to opcja zdecydowanie bardziej atrakcyjna i najbardziej survivalowa trasa wejścia na szczyt. Zakładamy 6 dni akcji na stokach góry co daję dużo lepszą aklimatyzację, a w związku znacznie zwiększa szansę na zdobycie szczytu. Głównym utrudnieniem dla zdobywających niemal sześciotysięczny szczyt jest rozrzedzone powietrze. Powyżej 4800 m.n.p.m. panuję ciśnienie co najmniej dwa razy niższe niż na poziomie Warszawy przez co nikogo nie omija ogólne osłabienie a mogą się także pojawić nudności, zawroty i bóle głowy. Wchodząc odpowiednią drogą oraz w odpowiednim tempie staramy się zapewnić wystarczającą aklimatyzację, aby powyższe dolegliwości wystąpiły  stopniu znikomym i nie stały się przeszkodą uniemożliwiającą zdobycie szczytu.

TERMIN

od grudnia do wczesnego marca oraz od czerwca do października

UWAGI

Minimalna liczba uczestników – 2 osoby.

Przygotowanie fizyczne

Na dwa do trzech miesięcy przed wyjazdem powinno się zadbać o kondycję. Zdobycie Kilimandżaro bez przygotowania fizycznego jest mało prawdopodobne. Najpewniejsze przygotowanie gwarantują wycieczki górskie, trening aerobowy, bieganie, jazda na rowerze, pływanie. Ważne jest to by być systematycznym. Lepiej trenować częściej, mniej intensywnie i krócej niż rzadko, ale za to, do totalnego wyczerpania.

Przygotowanie techniczne

Oprócz kijków nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Warto zabrać mocne buty i ubranie na wszystkie pory roku. Temperatury wahają się od ponad 30 stopni u stóp Kilimandżaro do poniżej minus 10 stopni w czasie zdobywania szczytu. Ze względu na wysokość i położenie geograficzne należy się liczyć z silnym promieniowaniem słonecznym, choć brak pokrywy śnieżnej powoduję, że nie jest to porównywalne z promieniowaniem jak. np. jak na alpejskim lodowcu.

Wymagane dokumenty

Paszport: ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Tanzanii. Sugerujemy zrobić ksero lub skan paszportu – strony ze zdjęciem. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały lub też na dysku swojej poczty elektronicznej.

 

Obywatele Polski muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Tanzanii. Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych (także na lotnisku Kilimandżaro), przez internet (https://eservices.immigration.go.tz/).

Sprawdzone hotel 3* w Arushy; podczas trekkingu spanie w obozowisku w śpiworze, jednakże z pełną obsługą żywieniową i wyposażeniem obozowym

Pełne wyżywienie podczas trekkingu: śniadania, lunch i kolacje (dzień 2-8), kolacja w dniu przylotu oraz śniadanie w dniu wylotu

 

Nowoczesne minibusy z klimatyzacją

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (zaświadczenie może być sprawdzane na granicy), zalecane – przeciw żółtaczce. Powinno się zażywać tabletki przeciw malarii (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz do 10 dni po powrocie). Zalecane jest spanie w łóżkach z moskitierą, jak również stosowanie kremów z filtrem ochronnym.

Najlepszy okres na zdobycie szczytu to termin od grudnia do wczesnego marca oraz od czerwca do października, gdyż w tym okresie w tej części Afryki wypada pora sucha.

Odzież przeciwdeszczowa; bielizna oddychająca; odzież trekkingowa; środek przeciw moskitom np. Mugga 50% DEET; wygodne buty trekkingowe; sandały; rzeczy chroniące przed słońcem: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czapka z daszkiem, krem z wysokim filtrem. Szczegółów lista rzeczy zostanie przesłana przed wyjazdem.

 

 

dzień 1 - Warszawa - Arusha

Zbiórka na lotnisku we Frankfurcie, przelot via Amsterdam do Arushy.  Przylot ok. 19.45. Formalności wizowe,  spotkanie na lotnisku z kontrahentem, transfer do hotelu zlokalizowanego , kolacja. Wieczór wolny.

dzień 2 - Arusha – Machame Checkpoint (1900 m) - Machame Camp (2980 m)

Bardzo wczesne śniadaniem, następnie wyjazd z Arushy na wysokość 1900 m.n.p.m. do Machame Checkpoint, gdzie znajduje się brama Parku Narodowego (Machame Gate). Po przepakowaniu się i zgrupowaniu tragarzy, ruszamy wąską, ale łagodną drogą wiodącą przez tropikalny las równikowy do Machame Camp, na wysokość 2980 m. tego dnia maszerujemy ok. 18 km, co powinno zająć nie więcej niż 7 godzin. Kolacja i nocleg w obozie.

dzień 3 - Machame Camp (2980 m) – Shira Camp (3840 m)

Kolejny dzień to odcinek zdecydowanie krótszy – lecz nie oszukujmy się, podejście jest trudniejsze ze względu na wysokość, która może już wywierać wpływ na wydolność organizmu. Osiągamy 3840 m. pomiędzy kraterami Kibo i Shira gdzie położony jest Shira Camp. Zasłużony odpoczynek w obozie, nocleg.

dzień 4 - Shira Camp (3840 m) - Barranco Camp (3950 m)

Dzień aklimatyzacyjny, ponieważ różnica wysokości do pokonania wynosi zaledwie 100 m. Jednak aby dojść do następnego biwaku, pokonujemy wzniesienie nazywana Lava Tower (4500 m.). Podczas tego etapu z pewnością już mocniej odczujemy efekt rozrzedzonego powietrza, jednakże powrót do obozu położonego poniżej 4000 m z pewnością poprawi nam samopoczucie, zaś ponowne osiągnięcie tej wysokości powinno już przyjść łatwiej. Droga do tego najbardziej malowniczo położonego obozu zajmie Nam około 7 godz. Obóz jest położony niemal u stóp krateru Kibo wznoszącego się 2000 m. ponad obozem.

dzień 5 - Barranco Camp (3950 m) - Karranga Camp (3840 m)

Na początek 300 metrowa ściana Barranco Wall i naturalnie wydrążona w niej, miejscami wąska ścieżka. Jest to jedyny odcinek, na którym wskazane jest schowanie kijów i pomaganie sobie rękami bardzo łatwym terenie. Po 3 – 4 godzinach na zmianę wchodząc i podchodząc docieramy do Karranga Camp, który stanowi rezerwę aklimatyzacyjną pozwalającą na dalszy odpoczynek i przygotowanie do wejścia szczyt. Temperatury w nocy mogą spaść do -10 stopni

dzień 6 - Karranga Camp (3840 m) – Barrafu Camp (4550 m)

W dniu dzisiejszym krótki trekking, 3 godzinne podejście do Barrafu Camp (4550 m.) skąd w nocy zdobędziemy się na zdobycie szczytu. Wspaniałe widoki na szczyty Mawenzi i Kibo. Czas na odpoczynek.

dzień 7 - Barrafu Camp (4550 m) – Uhuru Peak (5895 m) – Mweka Camp (3100 m)

Około północy pobudka, krótki posiłek i ok. godz. 1w nocy zaczynam ostateczny atak na dach Afryki. Sześć godzin stromego wdrapywania się wyprowadza Nas o wchodzie słońca na krawędź krateru zwanego Stella Point, skąd mamy godzinę łagodnego podejścia szeroką granią na szczyt – Uhuru Peak (5895 m). Po zdobyciu najwyższej stojącej góry świata, czeka na kilku godzinne zejście do obozu Barrafu, gdzie czeka na Nas ciepły posiłek. Po odpoczynku schodzimy do Mweka Camp (3100 m). Upragniony nocleg.

 

dzień 8 - Mweka Camp (3100 m) – Mweka Gate (1800 m)

Ostatni dzień to czterogodzinny spacer w gęstym tropikalnym lesie do Mweka Gate, gdzie będą na Nas oczekiwać samochody, które zabiorą Nas z powrotem na łono cywilizacji do hotelu w Arushy. Nocleg.

dzień 9 - Arusha - Europa

Dzień wolny przeznaczony na odpoczynek po trudach wspinaczki oraz zwiedzanie miasta. Po południu transfer na lotnisko i wylot do Europy. Opcjonalnie: przelot na Zanzibar i krótki wypoczynek w jednym ze wspaniale położonych hoteli bądź rozpoczęcie safari po tanzańskich parkach narodowych.

dzień 10 - Warszawa

Przylot do Warszawy, zakończenie imprezy.

 

cena

od 2210 USD/osoba

cena obejmuje

Transfery lotnisko  – hotel – lotnisko
Nocleg w Arushy w hotelu 3* w pokój dwuosobowy ze śniadaniem
Opiekę lokalnych przewodników górskich na całej trasie trekkingu
Pełne wyżywienie podczas trekkingu (śniadanie, lunch, kolacja)
Transfery hotel – baza wypadowa (Mountain Gate) – hotel
Opłaty kampingowe / obozowe Nocleg
Bagażowych oraz kucharza podczas trekkingu
Wstępy do parków / rezerwatów
Ubezpieczenie turystyczne: NNW 16000 PLN, KL 30 000 EUR, KR 5000 EUR, bagaż 1800 PLN   

cena nie obejmuje

Kosztów biletów lotniczych już od 3200 PLN
Opłaty za wizy do Tanzanii i Kenii (ok. 50 USD każda)
  Posiłków nie wymienionych w programie 
  Napiwków, napojów i innych osobistych wydatków  
O
sobistego wyposażenia trekkingowego (szczegóły zostaną przesłane przed wyjazdem)