FILIPINY – KRAINA TYSIĄCA WYSP

}

18 dni

filipiny

min. 2 osoby

Filipiny to kraina tysiąca wysp ( dokładnie podad 7 tys wysp) zamieszkałych przez bardzo gościnnych mieszkańców, którzy doceniają uroki płynące z dobrej zabaw. Fiesta trwa tutaj przez 365 dni w roku a wyspy są rajem dla fanów  sportów wodnych oraz miłośników nurkowania i  dostępnego dla wszystkich snorkelingu.

Zapierające dech rafy koralowe, malowniczo położone tarasy ryżowe, podróże jeepney’ami, podziemna rzeka Puerto Princesa oraz relaks rajskich wyspach to tylko część atrakcji, które przygotowaliśmy dla Was w ramach programu tej egzotycznej podróży.

Telefony i internet

Na Filipinach nie ma problemu z brakiem zasięgu telefonii komórkowej, jednak ceny roamingu skutecznie odstraszają aby z niego korzystać. Praktycznie wszędzie w hotelach, restauracjach, jest dostęp do darmowego WiFi. Niestety WiFi na Palawanie jest bardzo wolne i często zrywa połączenie więc może detox internetowy 😊?

Prąd
Napięcie w filipińskich gniazdkach wynosi 220 V, różnica jest jednak w wejściu, które jest przystosowane na płaskie bolce. Większość gniazdek jednak ma podwójne wejście, więc nie powinno być problemu z wciśnięciem naszych wtyczek. W razie czego, przejściówkę można niedrogo kupić na miejscu, w sklepach.

Kuchnia
Głównymi składnikami filipińskiej diety są owoce morza, ryby i ryż. Popularne są też dania z gotowanych owoców i warzyw (kokosy, banany, pomidory, marchewka, taro czy yam – odmiana słodkiego ziemniaka) oraz mięsa (głównie wieprzowina, wołowina oraz drób). Potrawom najczęściej towarzyszą smakowite sosy np.: sojowy, octowy, limetkowy, krewetkowy, rybny.
Do najpopularniejszych filipińskich dań należą: lechon (pieczone w całości prosię), adobo (drob lub wieprzowina faszerowana czosnkiem, sosem sojowym i octem), longganisa (słodko-ostra kiełbasa), kare kare (ogon wołowy w sosie z orzeszków ziemnych), sinigang (wieprzowina, ryby lub krewetki w sosie tamaryndowym).
Popularnym alkoholem jest tuba, zwana również winem palmowym. Przykładowe ceny: butelka wody niegazowanej 1.5 l – 8 zł; butelka Coca-Coli 1.5 l – 2,5 zł; butelka piwa Red Horse – 2,5 zł; mleko 1 l – 8 zł; kubek kawy – 4,5 zł; kubek herbaty – 1,5 zł; adobo z ryżem – 4,5 zł; lechon – od 10 zł (mała porcja).

Na Filipinach większą część kraju charakteryzuje klimat równikowy wybitnie wilgotny czyli czeka nas ciepło. Temperatury powietrza są stałe przez cały rok i wahają się pomiędzy 28-34 *C. Rozróżnia się natomiast porę suchą (grudzień-maj) i deszczową (od połowy maja do listopada). Podczas pory suchej mamy do czynienia z gorącym,  tropikalnym latem, które trwa od marca do maja.

Dobrym miesiącem na wyjazd na Filipiny jest np styczeń. Temperatury są najniższe w roku (choć oczywiście wciąż jest ciepło). Jest to także sam szczyt pory suchej – opady deszczu nie powinny zatem zakłócić nam urlopowania.

Oficjalną walutą Filipin jest Peso filipińskie (PHP) i jego kurs jest stabilny. Na dzień 20.07.2020 – 1 PLN to ok 13 PHP
Jadąc na Filipiny trzeba nastawić się na płatności gotówką. Płatności za pomocą karty są przyjmowane w niewielu miejscach, głównie w większych miastach, dużych supermarketach, droższych restauracjach. Na Palawanie jest bardzo mało bankomatów i znajdują się głównie w Puerto Princesa. Wszystkie dostępne bankomaty pobierają opłatę 200 PHP za każdy pobór gotówki, dlatego opłaca się wybierać jednorazowo większe kwoty. Kwota ta jest pobierana nawet, gdy Twoje polskie konto ma darmowy pobór pieniędzy ze wszystkich bankomatów na świecie. Niektóre bankomaty przyjmują tylko karty Visa.
Kantory są dosyć łatwo dostępne, w szczególności w turystycznych miejscach. Zawsze wymieniajcie pieniądze w kantorze, a nie od ulicznych „sprzedawców”. Najbardziej opłaca się wymieniać dolary, w dalszej kolejności euro. Najgorsze kursy są na lotniskach, więc w miarę możliwości unikajcie wymieniania pieniędzy właśnie tam.

W podróży jedynym niezbędnym dokumentem jest paszport, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu. Nie ma potrzeby noszenia go cały czas przy sobie i można go schować na czas podróżowania w bezpiecznym miejscu lub w hotelowym sejfie. Warto posiadać ksero głównej strony paszportu, którą można na co dzień nosić przy sobie.
Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych na miejscu rzeczy.

Bagaż najlepiej pakować według podwójnego kryterium: praktyczności i wygody. Czym mniej niepotrzebnych rzeczy weźmiemy ze sobą w podróż, tym lepiej. Najlepsze będą bawełniane koszule w jasnych kolorach, luźne spodnie, lekkie wygodne buty, np. sandały. Warto zabrać ze sobą krótkie spodenki, cieńkie shirty, ale wygodne mogą okazać się zwiewne długie rękawy i przewiewne długie spodnie, które najlepiej chronią skórę przed ostrym słońcem i zapewniają stałą wentylację.

Na plażę kąpielówki lub szorty, sandały wodne lub klapki. Na głowę przyda się czapka z daszkiem lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Należy zabrać kremy z filtrem UV oraz repelenty na komary i insekty. Polecany jest zawsze w podróży strój wygodny, wręcz sportowy. W bagażu podręcznym warto mieć wszystkie niezbędne rzeczy (bielizna na zmianę, medykamenty, itp.) w razie zagubienia głównego bagażu.

 

Poniżej przykładowa lista rzeczy:

  • krem do opalania min. 20 lub większy,
  • krem nawilżający do rąk i twarzy,
  • pomadka ochronna do ust,
  • mały plecak na lokalne wycieczki,
  • w przypadku noszenia szkieł kontaktowych warto wziąć zapasowe okulary (kurz na trasie),
  • apteczka pierwszej pomocy (warto mieć tabletki przeciw alergiczne,
  • krem przeciw komarom (z jak największą % zawartością środka DEET)
  • krem do smarowania ciała,
  • środki po ukąszeniu typu Fenistil,
  • aparat fotograficzny (warto mieć zapasową baterię) z torbą ochronna przed kurzem + dodatkowe karty pamięci do aparatu
  • okulary przeciwsłoneczne
  • kostium kąpielowy
  • mokre chusteczki, bardzo przydatne w upale, zastępujące często kran lub prysznic
  • nakrycie głowy, kapelusz, czapka
  • lekka peleryna przeciwdeszczowa
  • buty trekkingowe (lekkie, do kostki) przydadzą się podczas pobytu w Bananue
  • koszulki oddychające (przydatne podczas trekkingów)

Nie będziemy przebywać w strefach malarycznych, a wizyta na Filipinach nie wymaga obowiązkowych szczepień. Zalecane są: przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.

Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).

W każdym kraju tropikalnym konieczne jest przestrzeganie zaostrzonych zasad higieny. Należy pamiętać o tym, że woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia i zawsze powinniśmy być zaopatrzeni w wodę butelkowaną, którą wszędzie kupimy bez problemu. W tajskich hotelach i restauracjach na ogół dba się o wysoki poziom higieny, ostrożność jednak nie zaszkodzi. Wodę z butelki warto używać nawet do mycia zębów.

Jet Leg: Po przybyciu na miejsce dokuczyć nam może „jet lag syndrome”, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Jest to zaburzenie rytmu snu i czuwania, spowodowane podróżą przez kilka stref czasowych. Zanim organizm przystosuje się do nowego biorytmu, możemy czuć się nieco zmęczeni i oszołomieni. Rada: podczas lotu nie należy pić zbyt dużo kawy czy alkoholu, a po przybyciu na miejsce warto dać sobie czas na regenerację.

Każdy z uczestników jest objęty ubezpieczeniem Signal Iduna Travel na poniższe kwoty:

  • Koszty leczenia: 50000 EUR,
  • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków „Trwały Uszczerbek” 20000 PLN,
  • Bagaż podróżny 2000 PLN,
  • Odpowiedzialność Cywilna 200  000 PLN

Uwaga na choroby przewlekłe! W przypadku leczenia chorób wynikających z istniejących wcześniej żadna standardowa polisa nie zwraca kosztów stąd prosimy o informacje w tej sprawie.

Nie licząc południa kraju, Filipiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

dzień 1 - Wylot z Warszawy do Dubaju

Wylot z lotniska Okęcie w Warszawie do Dubaju, a następnie do Manili.

dzień 2 - Manila

Przylot do Manili, spotkanie z kierowcą i transfer do hotelu (spotkanie z rezydentem). Odpoczynek po podróży.

dzień 3 - wycieczka na wulkan Pinatubo

Całodniowa wycieczka połączona z trekkingiem na wulkan Pinatubo, z którego szczytu będzie można podziwiać turkusowe wody wulkanicznego jeziora kraterowego. Przejazd prywatnym minibusem, następnie przejazd samochodami z napędem na 4 koła w stronę krateru wulkanu poprzez pustynne połacie lawy i popiołów wulkanicznych bardzo przypominających przepiękny krajobraz księżycowy. Ostatnia godzina drogi to lekka wędrówka w stronę jeziora wulkanicznego znajdującego się wewnątrz krateru powstałego podczas erupcji wulkanu. Po drodze będzie okazja zatrzymać się w wiosce Aeta (za dodatkową opłatą) i cieszyć się interakcją z jednym z najstarszych rdzennych plemion na Filipinach. Po powrocie do miasteczka zatrzymamy się w Alvin’s Place- możliwość skorzystania z toalety, prysznica, domowego jedzenia, napojów i odpoczynku zmęczonych nóg. Na trasę w góry sugerujemy wziąć kanapki oraz wodę. Po wycieczce możliwość zatrzymania się w lokalnej restauracji na lunch.
Cena za wycieczkę obejmuje: prywatne transfery, lokalnego przewodnika, ubezpieczenie podróżne
Zakwaterowanie: The Bayleaf Intramuros

dzień 4 - Manila – Banaue

Po bardzo wczesnym śniadaniu przejazd autostradą North Expressway, a następnie krętymi górskimi drogami do prowincji Nueva Ecija oraz Nueva Vizcaya ze słynnym miasteczkiem Banaue – położonym na wys. 1300 m n.p.m. pośród tarasów ryżowych (wpisanych na listę UNESCO) o łącznej długości 20000 km owiniętych wokół wzgórz. Trasy zostały uformowane przez plemię Ifuago ponad 2000 lat temu. Na trasie przystanek w San Jose na posiłek oraz na przełęczy Daltona oraz St. Fe ze wzg. na piękne widoki na góry i rzeki. Przyjazd do Banaue późnym popołudniem. Odpoczynek po podróży. Zakwaterowanie: Banaue Hotel & Youth Hostel

dzień 5 - wycieczka do BATAD

Spotkanie z przewodnikiem i przejazd jeepney’em, który jest najpopularniejszym środkiem transportu w tym regionie na rozpoczęcie trekkingu. Przed Wami wędrówka do wsi Batad otoczonej malowniczymi tarasami ryżowymi oraz do spektakularnego wodospadu. Czas wędrówki to ok. 2h w jedną stronę. Późnym popołudniem powrót do Banaue na nocleg w  Banaue Hotel & Youth Hostel.

dzień 6 - BANAUE

Wcześnie rano przewodnik odbierze Was z hotelu i przejedziecie jeepney’em do Bangaan – kolejnej wioski plemienia Ifugao. Tarasy ryżowe w Bangaan różnią się od  tych w Batad i będzie można już je zobaczyć z drogi. Następnie udamy się do loklanej wioski (trasa około 20 min), aby zobaczyć z bliska, jak żyją i uprawiają ryż miejscowi ludzie. Następnie przejedziemy do Hapao, gdzie czeka nas kolejna wędrówka przez tarasy i loklaną wioskę, aby dotrzeć do gorącego źródła (czas przejścia to ok.2h w dwie strony). Następnie wracamy do Banaue na nocleg i wypoczynek.

Zakwaterowanie: Banaue Hotel & Youth Hostel

dzień 7 - manila

Po śniadaniu wyjazd prywatnym minivanem do Manili. Po przybyciu czas wolny i odpoczynek.

Zakwaterowanie: The Bayleaf Intramuros

dzień 8 - Manila – Bohol

Wczesny transfer na lotnisko (śniadanie w formie boxu) i przelot na wyspę Bohol. Po przylocie prywatna wycieczka – objazd Bohol. Wizyta w zabytkowym kościele Baclayon, zbudowanym z bloków rafy koralowej w XVIII w. Przejazd drogą, przy której rośnie gęsty gaj mahoniowy zasadzony w XIX wieku. Wjazd na słynne Wzgórza Czekoladowe – sprawiające wrażenie kropli zastygłej czekolady oraz wizyta w Ogrodzie Motylli. Następnie rejs po rzece Loboc wkomponowany w tropikalna dżungle i połączony z degustacją lokalnych specjałów. W drodze powrotnej wizyta w ośrodku małych małp wyraków, które śpią zawsze z jednym otwartym okiem. Po południu przejazd do hotelu, który położony tuż przy plaży. Odpoczynek po podróży.

Zakwaterowanie: South Palms Resort

dzień 9 - BOHOL

Dzień przeznaczony na relaks i odpoczynek na rajskiej plaży. Do wyboru nurkowanie, sporty wodne (wind lub kite surfing) oraz wycieczki fakultatywne na pobliskie wysepki.

Zakwaterowanie: South Palms Resort

dzień 10 - Rejs w poszukiwaniu delfinów i wizyta na rajskiej wyspie Balicasag

Wczesna pobudka (ok 5 rano), przejazd do portu  i rozpoczęcie morskiej wycieczki po okolicznych wysepkach z przystankami na kąpiele, snorkeling i plażowanie oraz obserwację delfinów. Po wypatrzeniu delfinów płyniemy na wyspę Balicasag, gdzie możemy cieszyć się plażą i snorkowaniem. Po południu powrót do hotelu South Palms Resort.

dzień 11 - Bohol – Cebu - Puerto Princesa

Po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd na prom i transport na wyspę Cebu, następnie transfer na lotnisko. Przelot na wyspę Puerto Princesa. Po przybyciu transfer do hotelu w Sabang (podróż ok 1.5h) na nocleg.

Zakwaterowanie: Sheridan Beach Resort

dzień 12 - Puerto Princesa Subterranean River National Park

Przejazd do Parku Narodowego Podziemnej Rzeki Puerto Princesa. Spacer przez lasy deszczowe do jaskini św. Pawła. Rejs najdłuższą na świecie (przystosowaną do żeglugi) podziemną rzeką liczącą ponad 8km. Trasa prowadzi przez groty utworzone w wapiennych skałach, pełne malowniczych stalaktytów i stalagmitów. Podziemna rzeka Puerto Princesa została uznana w 2011 r., przez internetową społeczność, za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Świata Natury. Lunch w formie pikniku. Po południu powrót do hotelu Sheridan Beach Resort

dzień 13 - Przejazd do Apulit Island Resort

Po śniadaniu prywatna furgonetka odbierze Was z hotelu i zawiezie do portu Taytay. Czas podróży wynosi 4-5 godzin. W porcie przesiadka na łódkę i rejs do Apulit Island Resort. Transfer ten jest dzielony z innymi gośćmi z ośrodka i może trwać od 45 minut do 70 minut, w zależności od warunków morskich. Zakwaterowanie w hotelu,  po kolacji relaks.

dzień 14, 15 i 16 - wypoczynek w Apulit Island Resort

Dni przeznaczone na odpoczynek i atrakcje oferowane przez hotel: pełne wyżywienie w restauracji Clubhouse, dostęp do sportów wodnych (katamaran – cat hobie, windsurfing, kajak itp.) oraz aktywności na wycieczkach z przewodnikiem (nurkowanie z rurką na rafie, zjazdy na linach, eksploracja jaskiń, zwiedzanie wyspy itp.).

Zakwaterowanie: Sheridan Beach Resort El Nido Resorts Apulit Island

dzień 17 - Manila – Dubaj

Z samego rana wykwaterowanie, transfer łodzią do portu Taytay, a stamtąd na lotnisko El Nido, aby złapać lot do Manili. W Manili na lotnisku spotkanie z kierowcą i przejazd do centrum handlowego, czas na ostatnie zakupy. Późnym popołudniem przejazd do hotelu na prysznic i odświeżenie się przed podróżą i transfer na lotnisko. Wylot do Europy via Dubaj.

Zakwaterowanie: Red Planet Hotel – Aseana (pokój na odświeżenie, prysznic)

dzień 18 - Dubaj - Warszawa

Przylot do Warszawy, gdzie kończymy  przygodę.

cena

2 900 USD

Cena skalkulowana dla grupy min. 2 osób

cena obejmuje

11 noclegów w pokojach 2 osobowych ze śniadaniami: Manila (3 noce), Banaue (3 noce), Cebu (3 noce), Sabang (2 noce)
  4 noce w pokoju Water Cottage (pokój dwuosobowy) w Apulit Island Resort z pełnym wyżywieniem w restauracji Clubhouse. W cenie pobytu: dostępne sporty wodne nie-motorowe mini katamaran typu hobie cat, windsurfing, kajaki, etc.) oraz standardowe wycieczki i atrakcje oferowane przez hotel (snorkeling przy pobliskiej rafie, rappelling, eksploracja jaskiń, wycieczki na wyspie)
  Lądowy i wodny transfer zgodny z opisem oraz opłata promowa na trasie Bohol – Cebu
  Dodatkowe wyżywienie: 2 x lunch podczas wycieczek Bohol Tour oraz do Puerto Princesa Subterranean River National Park zgodnie z opisem.
  Wszystkie opłaty zgodne z opisem atrakcji

  Wycieczki z prywatnym anglojęzycznym przewodnikiem
  Ubezpieczenia turystyczne


cena nie obejmuje

   Kosztów biletów lotniczych
   Nie wymienionych w opisie kosztów wyżywienia, napojów do posiłków, napiwków, wydatków własnych.
  Opłaty środowiskowej w Apulit Island Resort: PHP 200 za osobę za pobyt – płatne na miejscu.