Namibia i Botswana
17 dni
NAMIBIA, BOSTWANA
min. 2 osoby
Objazdowa wyprawa na południe Afryki dla zaprawionych podróżników, którym nie straszne są niewygody, kurz i upał. Jeżeli ponad bierny wypoczynek cenicie przygodę – nagrodą będzie doświadczenie bezkresów afrykańskich przestrzeni podczas kilometrów przebytych w terenowych samochodach po szutrowych drogach oraz wizyt w miejscach których krajobrazy przypominają widoki z innych planet.
Wschód słońca na pustyni, noclegi w namiotach na przepięknie położonych kampingach, safari, wizyta w koloni fok i spotkania z tubylcami pozostaną na długo w Waszej pamięci.
1. Paszport uczestnika musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wylotu.
2. Kolejność zwiedzania obiektów oraz usytuowanie noclegów w czasie podróży może ulec zmianie.
3. Wyprawa jest objazdem, co oznacza ogromną ilość kilometrów i dlatego wiele godzin spędzicie w samochodzie.
4. Nasza wyprawa to podróżowanie po trudnych drogach szutrowych, na których łatwo złapać gumę i dlatego to może opóźnić wyjazd niejednokrotnie. Samochody są serwisowane przed każdym wyjazdem ale jak wiadomo awarie mogą się zdarzyć. Dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Jest to po prostu wpisane w charakter wyjazdu.
5. Safari: na terenie Namibii do dyspozycji będzie kierowca / lokalny przewodnik, który będzie podróżował z Wami.
6. Istnieje możliwość zamiany namiotu na lodge, ale powinna być zgłoszona przed wyprawą, aby uniknąć zawodu spowodowanego brakiem miejsc.
7. Warunki na Campach są dobre i na pewno przeżyjecie ☺. Wszędzie jest toaleta z bieżącą woda i prysznic. Czasami prysznice są wkomponowane w drzewa ale są.
8. Wstajemy skoro świt !!!!
9. Prąd będzie jedynie w guest-house’ach i lodge’ach oraz na kampingu w Sesriem i Etoshy.
Rytm pogodowy w Namibii i Bostwanie wyznaczają pory sucha i deszczowa. Ta druga trwa od końca listopada do pocątku kwietnia. Największe nasilenie opadów przypada w styczniu i lutym, gdzie deszcze zamieniają wyschnięte koryta rzek. Stosunkowo szybko po takim deszczu koryto wysycha, a wszystko wokoło pokrywa się zielenią.
Najchłodniej jest w miesiącach czerwiec-sierpień, które są w tym rejonie odpowiednikiem zimy. Temperatura na północy w dzień dochodzi do 23 stopni, a w nocy spada do około 5. Na południu, włącznie z Windhoek – w dzień mamy około 20 stopni, a w nocy spada do zera (a nawet poniżej zera).
Najlepszy okres na safari to wrzesień i październik. Jest wtedy ciepło i sucho, podróżowanie po szutrowych drogach nie stwarza większych problemów. Temperatury w tym czasie kształtują się w zakresie od 25 do 30 w dzień, natomiast w nocy spadają o około 10 stopni.
Wybrzeże Szkieletowe, czyli pas nadbrzeżny Namibii jest wyjątkiem i charakteryzuje się stałymi warunkami pogodowymi przez cały rok. Jest tutaj chłodniej, od 20 do 25 *C, w nocy temperatury spadają tu do ok 10*C.
Walutą obowiązującą w Namibii jest dolar namibijski Na dzień 14.07.2020 kurs 1 NAD = 0,23 PL. Przykładowe ceny:
- Woda (1.5 litra) – 12.00 N$
- Piwo – 12.00 N$
- Papierosy – 30 N$
- Posiłek w taniej restauracji – 50 N$
W Namibii niezwykle ciężko o bankomaty na ulicach, a możliwość płacenia kartami kredytowymi lub debetowymi jest mocno ograniczona. Najlepiej jest zabrać ze sobą amerykańskie dolary, które można wymienić na lotnisku, w banku lub w kantorach w większych miastach.
Prosimy o minimalny bagaż. Wygodniej będzie nam zapakować dwie mniejsze torby niż jedna ogromną ciężką walizkę. Torby podróżne najlepiej aby były stare takie już na dobicie bowiem jest duże prawdopodobieństwo, że się okurzą i podniszczą.
Zabieramy:
koszulki letnie, krem do opalania i kapelusz, lornetka, czołówki, wygodne buty i sandały, tabletki na malarię, ubranie z grubego materiału do chodzenia po buszu, latarka i baterie, krem przeciw komarom (najlepszy to MUGGA), lekki płaszcz przeciwdeszczowy, aparat fotograficzny z kilkoma kartami pamięci; okulary przeciwsłoneczne, kostium kąpielowy, ciepły polar na wieczór, pamiątki dla dzieci przy drodze, dresy lub piżamkę do spania.
Nie zabieramy: poduszek, śpiworów, ręczników, niepotrzebnych rzeczy, które będą jedynie obciążały samochód, przejściówek elektrycznych bo i tak nie pasują. Dużych, ciężkich walizek, które mogą się nie zmieścić do części bagażowej Land Rovera.
Na wyjazd w ten region Afryki nie są wymagane żadne szczepienia. Warto jednak zaszczepić się na tężec, żółtaczkę pokarmową, dur brzuszny (są ważne kilka lat, przydadzą się na następne wyprawy).
Wszelkich informacji o zalecanych szczepieniach, w tym zabezpieczeniu przeciwmalarycznym udzielają Wojewódzkie Stacje Sanitarno Epidemiologiczne.
dzień 1 - Wylot z Warszawy do Windhoek
dzień 2 - windhoek
Przylot do Windhoek, stolicy Namibii. . Odebranie z lotniska przez przewodnika, następnie przejazd do centrum miasta gdzie zapoznamy się z samochodami i sprzętem. Zakupy i przy okazji krótki objazd po stolicy Namibii. Przejazd na południe Namibii do Moon Mountain Lodge, pięknie położonej z widokiem na bezkres najstarszej pustyni Świata Namib, gdzie zjemy kolację i odpoczniemy po podróży.(K)
dzień 3 - Windhoek – Sesriem
Rano opuszczamy Windhoek. Podróż odbywać się będzie drogą szutrową. Po drodze miniemy punkty widokowe: Kupferberg Pass, Spreetshoogte Pass, następnie Solitaire. Dojedziemy do obozowiska w Sesriem. Następnie odwiedzimy mały kanion Sesriem, nocleg w obozowisku.
dzień 4 - Sossusvlei – Swakopmund
Wstajemy bardzo wcześnie, aby zdążyć na wschód słońca w Sossusvlai, zaliczymy szczyt jednej z najwyższych wydm świata Dune 45. Zanim wyruszymy w drogę na wybrzeże zatrzymamy się w Solitaire, można tutaj tez posmakować przepysznej szarlotki. Przejazd pustynią Namib, z postojami w punktach widokowych: Gaub Pass, Kuiseb Pass – tu lekki posiłek w terenie, Dune Seven oraz słynny Zwrotnik Koziorożca. Na trasie fauna i flora pustyni Namib: dzikie strusie, zebry, oryksy, żyrafy. Dojeżdżamy do Swakopmund wieczorem, gdzie zjemy kolację i udamy się na nocleg.
dzień 5 - Swakopmund
Z samego rana rejs po oceanie w poszukiwaniu delfinów, fok, pelikanów i przy odrobinie szczęścia, wielorybów. Wyjazd na pustynię wzdłuż oceanu do miejsca zwanego Sandwich Habor, to tam wysokie wydmy wpadają do morza tworząc pejzaż dla wymagających fotografów, duże ilości ptaków, fok oraz popisy przewodników jazdy Off-Road po wysokich wydmach uatrakcyjnia nam czas. Powrót do Walvis Bay późnym popołudniem. Czas wolny, kolacja i nocleg.
dzień 6, 7 - Swakopmund - Cape Cross – Spitzkoppe - Twylfefontein
Przejazd do Cape Cross, słynnej z dwustutysięcznej kolonii fok oraz krzyży postawionych przez odkrywcę Diago Cao. Mijamy miejscowość Uis – bardzo małe miasteczko powstałe na potrzeby kopalni rudy żelaza. Nocleg w Spitzkoppe w przepięknie położonym camping. Dalsza podróż w okolice Brandberg, okolice Burnt Mountain i Twylfefontein, poszukiwanie pustynnych słoni. W Twylfefontein jest przepiękna lodge wkomponowana w malownicze formacje skalne, tam możemy napić się czegoś dla ochłody oraz zobaczyć tajemnicze rysunki oraz rzeźby naskalne pozostawione przez Buszmenów. Nocleg na campingu w Damamarald.
dzień 8 - Damaraland – Opuwo
Żegnamy Damaraland, przejazd do Opuwo podczas której zaczną pojawiać się malownicze wioski ludzi Herero, w których kobiety chodzą w słynnych sukniach wiktoriańskich i nakryciach głowy przypominających krowie rogi – symbol Herero. Nocleg w hotelu.
dzień 9, 10 - Opuwo – Etosha
Zanim wyruszymy – poranna wizyta w wiosce Himba z przewodnikiem, gdzie poznamy autentyczne życie i zwyczaje plemienia. Po wizycie wyjazd do Narodowego Parku Etosha. Ten i następny dzień spędzimy na safari oraz tropieniu i obserwacji dzikiej zwierzyny, na pewno spróbujemy spotkać 4 zwierzęta z wielkiej afrykańskiej piątki, do której należą: lew, lampart, słoń, nosorożec. Noclegi na campingu w namiotach.
Narodowy Park Etosha jest domem dla 114 gatunków ssaków, 340 gatunków ptaków, 110 różnych gatunków gadów, 14 gatunków zwierząt ziemnowodnych oraz jeden gatunek ryb. Obecnie jest to wyschnięty zbiornik, który niegdyś był wypełniany wodą rzeki Kunene. Jednak nurt rzeki zmienił się na przełomie tysiącleci co spowodowało wyschniecie jeziora. Obecnie jezioro jest suchym zbiornikiem, którego dno tworzy wyschnięta sól i glina. Zbiornik napełnia się woda podczas pory deszczowej ale to na bardzo krótki okres czasu i tylko przy ogromnych ulewach deszczu. Obecnie w Etoshy są trzy obozowiska w których można bezpiecznie spędzić noc o wybranym standardzie. Wszystkie the obozowiska są położone w pobliżu wodopojów do których to zwierzęta przychodzą niemal zawsze.
dzień 11 - Etosha (Mushara Camp) – Tsumkwe
Opuszczamy park, z przystankiem w Tsumeb na zakupy, a następnie Groetfontein, Dwa urocze miasteczka uznawane jako ogród Namibii. Większość produktów spożywczych jest właśnie tutaj produkowanych. W okolicy, jeśli mamy czas możemy zatrzymać się, aby zobaczyć największy meteoryt świata, jaki kiedykolwiek spadł na Ziemie. Przypuszcza się, że spadł 80 tysięcy lat temu i waży 60 ton. Naszym celem jednak jest stolica Buszmenów Tsumkwe, gdzie spędzimy nocleg w Tsumkwe Lodge.
Buszmeni to jedna z najbardziej fascynujących grup etnicznych na ziemi. Ich głównym zajęciem jest polowanie, niestety zakłócane przez inne grupy ludzi osiedlających się na ich terenie przez wieki. Tradycyjnie Buszmeni nie mieli przywódcy czy króla. Od wieków panuje u nich wolność słowa i podejmowania decyzji. W latach urodzaju grupa żyjąca razem może osiągnąć nawet liczbę 100 osób, w latach suszy Buszmeni żyją w małych grupkach jednorodzinnych, których liczba nie przekracza 10 osób.
dzień 12 - Tsumkwe – Delta Okavango (Botswana)
Jeśli nie udało nam się wczoraj to wczesnym porankiem udajemy się odwiedzić Living Museum, aby odwiedzić wioskę Buszmenów, która pozwoli nam pokazać jak obecnie są pielęgnowane tradycje tego pięknego ludu. Następnie udajemy się w stronę granicy z Botswaną, aby dotrzeć do Delty Okavango, nazywanej „Edenem Afryki”. Dojeżdżamy do lodge na nocleg w okolicach Maun. (S,K)
Delta Okavango to ogromne rozlewiska wody, która spływa z gór w Angoli, poprzez Namibię i Botswanę, i rozlewa się na pustyni Kalahari formując największą na świecie śródlądową deltę. Jest tu wiele egzotycznych wysp, zamieszkałych przez dzikie zwierzęta. Delta jest znana z nieprawdopodobnej ilość gatunków ptactwa. Żyje tu również wiele innych rzadko spotykanych zwierząt występujących tylko w tej części południa Afryki
dzień 13, 14 - Delta Okavango – Park Moremi
Na początku dnia udamy się na mokoro, czyli wodne safari na rzece Okavango tradycyjną dłubanką, z której obserwować będziemy życie w Delcie. Opcjonalną atrakcją będzie lot awionetka nad Deltą Okavango (koszt ok. 70 EUR za osobę, w zależności od liczy osób). Dnia następnego udamy się na całodniowe safari do Parku Narodowego Moremi. Noclegi na campingu w parku.
dzień 15 - Park Moremi – Granica – Windhoek
Pobudka wcześnie rano, udajemy się w drogę powrotną. Naszym celem będzie dojechać jak najbliżej granicy. Atrakcjami dzisiejszej podróży będzie: przeprawa graniczna w afrykańskim stylu; osiołki, Krówki i inne zwierzątka utrudniające nam jazdę. Wieczorem po przyjeździe idziemy na kolacje do lokalnej restauracji i śpimy w lodge. UWAGA: Jeśli granica zostanie przekroczona dość późno to nocleg spędzimy w lodge zaraz przy granicy.
dzień 16 - Windhoek
Staramy się zaraz po śniadaniu opuścić lodge aby na czas dojechać do Windhoek. Zdajemy auta, żegnamy się z Namibią i niestety transfer na lotnisko, wylot do Europy.
dzień 17 - Powrót
Przylot do Warszawy, zakończenie przygody…
dzień 15 - Dolina Alazańska – region winnic
Po śniadaniu wyjazd z winnicy, pobyt nad jeziorem górskim Ilia, możliwość kąpieli oraz wynajęcia rowerów. Zwiedzanie monastyru Nekresi z malowniczym widokiem na Dolinę Alazańską, degustacja wina w jednej z firm winiarskich, zapoznanie się z procesem produkcji. Powrót na winnicę w Gurjaani, kolacja i nocleg.
dzień 16 - Powrót do Polski
Około północy wyjazd z winnicy i bezpośredni przejazd na lotnisko pod Tbilisi. Wylot do Warszawy, przylot tego samego dnia.
cena
2900 EUR + koszt biletu lotniczego/1 osoba
Cena skalkulowana dla grupy min. 6 osób
cena obejmuje
przewozy na trasie pojazdem 4×4
opieka lokalnego przewodnika / kierowcy
transfer z i na lotnisko
opłaty parkowe (Etosha, Moremi, Cape Cross)
noclegi w hotelach / lodgach (7 nocy) i na kampingach (7 nocy)
wizyta w wiosce plemion Himba, Damara oraz u Buszmenów
wyżywienie – śniadania i obiadokolacje (oprócz kolacji w Swakopmund zaplanowanej w restauracji nad morzem)
woda mineralna na trasie (niegazowana)
safari w parku Etosha i Moremi
cena nie obejmuje
biletu lotniczego już od 3000 PLN (zależnie od pory roku),
kosztów uzyskania wizy (Namibia: 75 EUR),
kosztów dodatkowych posiłków, napojów do posiłków, wydatków prywatnych i napiwków
opłat za filmowanie i robienie zdjęć