Róg Afryki Dżibuti – Somaliland – Erytrea

}

15 dni

Dżibuti, Somaliland, Erytrea

min. 8 osób

Półwysep Somalijski, inaczej Róg Afryki to miejsce terra incognito na turystycznej mapie świata. Turysta trafia w ten rejon Afryki sporadycznie, jednakże nie każdy wie że, za parawanem krajów o średniej reputacji, wysokim poziomem biedy i zniszczeń wojennych kryje się niezwykle przyjazna kraina, gdzie każdy turysta jest traktowany jak wydarzenie, zaś lokalni mieszkańcy z uśmiechem na twarzy powitają każdego wędrowca. Jeśli do tego dodamy księżycowe krajobrazy pustynne i jezior Abbe i Assai; piękno podwodnego świata wysp Moucha i Maskali oraz przepiękne petroglify datowane na 9000 lat temu, to otrzymamy niezwykłą krainę zdecydowanie wartą odwiedzenia!

TERMIN:

16.10.2019 – 30.10.2019

UWAGI:

Minimalna liczba uczestników – 8 osób.

INFORMACJE DODATKOWE:

Wymagane dokumenty:

Paszport: ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Sugerujemy zrobić ksero lub skan paszportu – strony ze zdjęciem. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały lub też na dysku swojej poczty elektronicznej.

 

Do wszystkich krajów obywatele Polski potrzebują wizy wjazdowe.  Erytrea –  koszt 70 USD – płatne na granicy oraz koszt promesy wizowej: 50$ płatne przed wyjazdem; Somaliland: koszt 60 USD – płatne na granicy oraz koszt promesy wizowej: 100 USD płatne przed wyjazdem); Dżibuti – koszt 23 USD, do uzyskania on-line https://www.evisa.gouv.dj/#/.

 

Hotele 3* w większych miejscowościach oraz hotele klasy turystycznej (najlepsze dostępne w danym miejscu)

Pełne wyżywienie: śniadania, lunche i kolacje w lokalnych restauracjach. Na ewentualne pozostałe posiłki każdy przeznaczy kwotę zgodną z własnym budżetem. Nasi przewodnicy zarekomendują restauracje warte odwiedzenia w danym miejscu.

Nowoczesne minibusy z klimatyzacją, jeepy 4×4 z klimatyzacją.

Cholera oraz zatrucia pokarmowe to najczęstsze schorzenia obcokrajowców w Dżibuti. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej oraz unikanie napojów z lodem. Zaleca są jednakże zaszczepienie się przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi, tyfusowi i febrze, a także stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej.

Róg Afryki leży w strefie klimatu podrównikowego suchego, i cechuje się klimatem pustynnym i półpustynnym. W okresie wyprawy średnia temperatura wynosi około 33 °C w ciągu dnia, zaś wieczorami temperatura może spać do 20 °C.

Ciepła bluza na chłodne wieczory; przewiewna odzież w jasnych kolorach (ciemne kolory przywołują insekty); środek przeciw moskitom: sugerujemy np. Mugga 50% DEET; wygodne buty trekkingowe lub sportowe; sandały; klapki; rzeczy chroniące przed słońcem: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czapka z daszkiem, krem z wysokim filtrem; strój kąpielowy.

dzień 1 - Warszawa – Wiedeń – Addis Abeba

Spotkanie w Warszawie, wylot do Dżibuti via Wiedeń i Addis Abeba.

dzień 2 - Addis Abeba - Dżibuti

Po przylocie do Dżibuti spotkanie z przewodnikiem, transfer do hotelu na odpoczynek. Lunch w lokalnej restauracji. Po południu  spacer  po  mieście, mającym niezwykłą portową atmosferę i bardzo francuski charakter. Kolacja i  nocleg w hotelu Alia (https://pl.hotels.com/ho1027121312/alia-hotel-djibouti-dzibuti/).(L,K)

dzień 3 - Dżibuti - jezioro Abbe

Poranny wyjazd nad jezioro Abbe, położone na granicy z Etiopią. Pod dnem tego jeziora drzemią niezwykłe siły: gorące źródła i siarkowe dymy,  brzegi  zaś  zdobią  naturalne  „sulfurowe  pomniki”,  na  tyle  oryginalne,  że  tu  właśnie  producenci  filmu Planeta  Małp postanowili nakręcić sceny plenerowe. Przejazd przez erytrejski, głęboki interior i obserwacja lokalnego folkloru zagubionych wiosek porozrzucanych pośród morza piasków na pustyni Grand Bara. Lunch w lokalnej restauracji. Przejazd do obozowiska Asboley, położonego na wzgórzu górującym ponad nieprawdopodobnym pejzażem niesamowitych formacji skalnych powstałych na dnie byłego (obecnie wyschniętego w tym miejscu) jeziora Abbe.  Wieczorem podziwianie zachodu słońca zapadającego się w postrzępiony przedziwnymi sterczynami horyzont. Kontemplacja i zachwyt powinny zrekompensować niedogodności noclegu w mało komfortowych warunkach – pocieszeniem powinna być świadomość, iż to jedyne miejsce noclegowe w całej okolicy. Kolacja i nocleg w namiotach, gdzie przydadzą się śpiwory. Okazja do konsumpcji zapasów wyskokowych pod rozgwieżdżonym niebem.

 

dzień 4 - Dżibuti - jezioro Assai

Bardzo wczesna pobudka na wschód słońca nad jeziorem Abbe, Wcześnie rano pobudka i podziwianie wschodu słońca, wyczarowującego bajkową grę światłocieni pośród termalnych kominów. Śniadanie i wyjazd do gorących źródeł i jezior, gdzie ujrzymy liczne stada flamingów. Następnie przejazd do obozowiska na śniadanie i kontynuacja trasy do Dikhil na lunch, z przystankiem we wsi Kouta Bouya. Po lunchu przejazd nad  jezioro  Assai,  najniżej  położone  miejsce  w  Afryce  z postojami na podziwianie kanionów i uskoków. Możliwość kupna niesamowicie wyglądających minerałów. Powrót na kolację i nocleg do miasta Dżibuti. (S,L,K)

dzień 5 - Dżibuti - Somaliland

Po śniadaniu wycieczka morska na wyspy Moucha i Maskali. Wypoczynek i podglądanie podwodnego świata. Plażowanie i nabieranie sił przed gorącym interiorem Somalilandu, podczas wycieczki lunch. Po południu powrót do Dżibuti, przejazd do Lawda, leżącej na granicy z Somaliland, dawnym  Somali  Brytyjskim,  które  się  odłączyło  od opanowanej  chaosem  Somali  i utworzyło  własne  struktury  państwowe,  nie  różniące  się  niczym  od  organów  innych  krajów.  Ma własną walutę, służby graniczne, policję, prezydenta… Jedyna różnica, że na arenie międzynarodowej nikt tego państwa nie uznaje. Kolacja i nocleg w hotelu klasy turystycznej w Zeila. (S, L, K)

dzień 6 - Zeila - Berbera

Wizyta w mieście Zeila, następnie przejazd do Berbery, najważniejszego miasta portowego w Somalilandzie, niegdyś jednej z najważniejszych baz morskich Związku Radzieckiego.  Później,  po  zmianie  sojuszy,  Amerykanie  wybudowali  tam  awaryjne  lądowisko  dla  promów  kosmicznych  NASA. Dziś to senne miasteczko zachwyca położeniem i okolicznymi piaszczystymi plażami. Po przyjeździe kolacja i nocleg w hotelu Berbera Damal (www.damalhotelberbera.com/). (S, L, K)

 

dzień 7 - Berbera

Zwiedzanie Berbery, wizyta na lokalnym targowisku, czas wolny na odpoczynek na plaży. (S, L, K)

dzień 8 - Laas Geel - Hargesa

Przejazd na wykopaliska archeologiczne  – leżące na środku pustyni i otoczone skalistymi górami będące zbiorem kilku skał i jaskiń, w których obrazy sztuki skalnej są wyjątkowo dobrze zachowane. Ludzie i zwierzęta, przedstawione w różnych kolorach, zostały wykonane 9000 lata temu ! Kontynuacja trasy do Hargesy, stolicy  Somalilandu.  Po południu spacery po mieście oraz kolacja. Nocleg w Damal Hotel Hargeisa. (S,L,K)

dzień 9 - Hargesa

Całodniowe zwiedzanie  miasta,  m.in.,  meczetu  Jama,  wojskowego  monumentu  z  samolotem  MIG, oraz  lokalnych  bazarów. (S,L,K)

dzień 10 - Hargesa – Asmara

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Erytrei via Addis Abeba. Wieczorem przylot do Asmary, transfer do hotelu na kolację i nocleg. (S, K)  

dzień 11 - Asmara - Keren

Podróż z Asmary do Keren. W drodze zrobimy krótki przystanek w Halib Mentel, lokalnej wiosce plemienia Bilen, mówiące starożytnym językiem cushitic i której kobiety znane są z kolorowych ubrań, kolczyków w nosie oraz licznych tatuaży henną. Trasa prowadzi przez liczne malownicze wzgórza z licznymi tradycyjnymi domami Tukuls. Po południu spacery po mieście, kolacja i nocleg w hotelu w Keren. (S,L,K)

dzień 12 - Keren - Massawa

Zaraz po śniadaniu wyruszamy na pełną wrażeń wyprawę w kierunku miasta Massawa. Malownicza trasa naszego przejazdu, podczas której miniemy doliny położone u stóp Asmary, nie raz przyprawi nas o zachwyt! Na trasie przystanek w tropikalnym lesie , czas na ceremonie picia kawy orz wizytę w wiosce Rashaida. Kiedy w końcu dotrzemy na wybrzeże, temperatura znacznie wzrośnie a naszym oczom ukaże się kolejny cel naszej wyprawy – Massawa. Ten wciąż istotny port Morza Czerwonego zaskoczy nas mieszanką arabskich i afrykańskich zapachów. Przejazd do hotelu, posiłek oraz nocleg w hotelu. (S, L,K)

dzień 13 - Massawa - Asmara

Po śniadaniu zwiedzanie Massawy – spacerując pośród wąskich, urokliwych uliczek Starego Miasta, nie raz natkniemy się na zabudowania charakterystyczne dla budownictwa mauretańskiego. Podziwiać będziemy również główny budynek Banku Włoskiego oraz Pałac Gubernatora, które szczególnie ucierpiały podczas walk o niepodległość. Wyjazd z miasta w kierunku starożytnego miasta Qohaito. Według legend, powstało ono za czasów panowania Królowej Saby. Znajdziemy tu ruiny dawnych grobowców oraz wysokie na kilka metrów kolumny z charakterystycznymi wyżłobieniami. Lunch na trasie. Kontynuacja podróży do Asmary, po przybyciu kolacja i nocleg w hotelu.  (S,L,K)

dzień 14 - Massawa – Asmara - Addis Abeba

City tour po Asmarze, mieście zwanym jako “Piccola Roma”, z licznymi budynkami w stylu art – deco. Zobaczymy m.in.: katedrę, koptyjski kościół Św. Marii, rynek z warzywami i przyprawami, Muzeum Narodowe. Po południu odpoczynek przed podróżą, transfer na lotnisko i wylot do Europy via Addis Abeba i Frankfurt.

 

 

 

dzień 15 - Frankfurt – Warszawa

Przylot do Polski, zakończenie afrykańskiej przygody.

cena

3199 $ / osoba

cena obejmuje

  Wszystkie transfery lotnisko – hotele – lotnisko
4 dniowy / 3 nocny pakiet w Dżibuti (Djibouti City tour, jezioro Assal & okolice, jezioro Abbe & południowa pętla oraz rejs na wyspy Moucha)
6 dniowy / 5 nocny pakiet w Somalilandzie (Zeila, Laas Geel, Hargesa, Berbera)
6 dniowy / 5 nocny pakiet w Erytrei (Asmara City tour, Keren, Qohaito, Massawa)
Transport minibusem oraz jeepami 4×4 z klimatyzacją
Rejs szybka łodzią motorową z kosztami paliwa i profesjonalnym pilotem
N
oclegi w hotelach klasy turystycznej oraz obozowiskach (Dżibuti) ze śniadaniami
Pełne wyżywienie oraz woda mineralna
Lokalny pilot wyjazdu oraz lokalni przewodnicy
Uzbrojona obstawa policyjna/wojskowa podczas pobytu w Somalilandzie
Podatki rządowe
Obsługa pilota FLUGO
U
bezpieczenie turystyczne SIGNAL IDUNA Koszty leczenia: 100000.00 EUR; Koszty ratownictwa: 5000.00 EUR;NNW 20 000.00 PLN; Bagaż podróżny 2000.00 PLN; OC 200.000 PLN
Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

cena nie obejmuje

  Kosztów biletów lotniczych już od 4950 PLN
  Obowiązkowych napiwków (płatne pilotowi 5 USD za dzień za osobę
  Dodatkowych posiłków nie ujętych w programie
  Napojów do posiłków
  Kosztów wizy erytrejskiej (70 USD płatne na granicy) oraz promesy wizowej (50$ płatne przed wyjazdem)
  Własnych wydatków
  Kosztów wizy somalilandzkiej (60 USD płatne na granicy) oraz promesy wizowej (100 USD płatne przed wyjazdem)
  Kosztów wizy do Dżibuti – 23 USD (do uzyskania on-line https://www.evisa.gouv.dj/#/ , płatne samodzielnie kartą kredytową lub via FLUGO)