UGANDA – RUANDA

}

14 dni

Uganda, Ruanda

min. 2 osoby

Podróż od jeziora Tanganika do źródeł Nilu przez porośnięte eukaliptusami wzgórza Burundi i Ruandy, wulkany w Kongo, sawanny Parku im. Królowej Elżbiety, krainę niezwykłych jezior w kraterach wygasłych wulkanów i słynnego jeziora Wiktorii. Nie zabraknie wzruszeń związanych ze spotkaniem z ginącym gatunkiem goryli górskich, tropieniem szympansów w lesie tropikalnym Ugandy, klasycznego safari w poszukiwaniu Wielkiej Piątki. Zobaczymy, gdzie rośnie wanilia, jak zachodzi słońce nad Ruwenzori, sprawdzimy, jak smakuje matoke i jak czysta woda jest w Nilu.

 

Uwagi:

Min. liczba uczestników: 2 osoby.

INFORMACJE DODATKOWE

Wymagane dokumenty

Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu do Rwandy. Sugerujemy zrobić ksero lub skan paszportu – strony ze zdjęciem. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały lub też na dysku swojej poczty elektronicznej.

 

East Africa Tourist Visa obejmujaca Ugandę i Ruandę, koszt: 100 USDdo uzyskania online https://visas.immigration.go.ug/#/apply

 

3* lodge usytuowane w obrębie parków narodowych; 4* lodge z otwartym basenem i barem basenowym dostępnym dla gości podczas pobytu.

Wyżywienie zgodne z harmonogramem programu. Na pozostałe posiłki każdy przeznaczy kwotę zgodną z własnym budżetem. Nasi przewodnicy zarekomendują restauracje warte odwiedzenia w danym miejscu.

Samochody 4×4 Safari Land Cruiser

 

Wymagane szczepienia przeciwko żółtej febrze oraz prewencja antymalaryczna.

Panuje tu klimat równikowy wilgotny, odmiany górskiej Najbardziej deszczowe miesiące w tym miejscu to kwiecień i listopad.

Lekka odzież podczas miesięcy letnich; ciepła bluza na wiosenne i jesienne wieczory; długie spodnie oraz rękawiczki jako ochronę przed kąsającymi owadami; wygodne buty trekkingowe lub sportowe; sandały; klapki; rzeczy chroniące przed słońcem: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czapka z daszkiem, krem z wysokim filtrem; strój kąpielowy.

 

dzień 1 - Warszawa – Entebe - Kampala

spotkanie na lotnisku Okęcie, odprawa bagażowa, paszportowa,

wylot do Ugandy via Amsterdam

przylot do Entebe, odprawa paszportowa, transfer do hotelu, nocleg.

 

dzień 2 - Kampala – PN Murchinson

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Wodospadów Murchinsona. Po drodze przystanek w  Ziwa Rhino Sanctuary, celem zobaczenia majestatycznych czarnych i białych nosorożców. Lunch w miasteczku Masinsi. Po południu przyjazd do parku narodowego, zakwaterowanie w logde. Odpoczynek i kolacja, nocleg w lodge. (S, L, K)

dzień 3 - PN Murchinson

Z samego rana safari w poszukiwaniu słoni, żyraf, antylop! Powrót do lodge na późne śniadanie i wypoczynek. Po lunchu wypływamy stateczkiem na rejs w kierunku wodospadów Murchinsona. Po drodze oczywiście nie tracimy okazji i fotografujemy liczne hipopotamy i krokodyle, wylegujące się na brzegach Nilu Wiktorii, który przecina park na pół. Podpływamy pod spektakularne wodospady wysokie na 45 metrów. Powrót do lodge, późnym popoludniem, kolacja i nocleg. (S, L, K)

dzień 4 - PN Murchinson – Fort Portal – PN Kibale

Po śniadaniu malowniczy przejazd do Parku Narodowego Kibale z przystankiem na lunch w miasteczku Fort Portal. Na trasie możliwość poznania codziennego życia lokalnych mieszkańców. Wjeżdżamy w ugandyjską krainę jezior, których wody wypełniły kratery wygasłych wulkanów z majestatycznymi górami Ruwenzori. Po przyjeździe do lodge, odpoczynek, kolacja i nocleg. (S, L, K)

dzień 5 - PN Kibale

Po wczesnym śniadaniu spacer w poszukiwaniu najsłynniejszych mieszkańców parku – szympansów, ale nie tylko, bowiem Kibale Forest charakteryzuje się największym na świecie zagęszczeniem naczelnych – 11 gatunków (m in. mangaby, gerezy, pawiany, galago, szympansy). Powrót na lunch do lodge, następnie wizyta na mokradłach Bigodi (Bigoti Wetland Sanctuary) w dorzeczu rzek Kanyanchu i Magombe. Wieczorem niezapomniany Zachód słońca z widokiem na szczyty Ruwenzori, kolacja i nocleg w lodge. (S, L, K)

dzień 6 - PN Kibale - Park Narodowy Królowej Elżbiety

Po śniadaniu spacer na pobliski krater z widokiem na szczyty Ruwenzori. Wykwaterowanie i przejazd do Parku Narodowego Królowej Elżbiety założonego w 1952 roku o powierzchni 1978 km2. Park jest malowniczo położony na dnie doliny między jeziorem Edwarda i jeziorem Jerzego, występuje tam 95 gatunków ssaków i 612 niezwykłych gatunków ptaków. Przystanek na równiku, sesja zdjęciowa. Lunch w lodge. Przed zakończeniem dnia wieczorne safari, następnie nocleg z kolacją w lodge. (S, L, K) 

dzień 7 - Park Narodowy Królowej Elżbiety

Całodniowe safari! Emocje gwarantowane: wypatrywanie lwów, bawołów, słoni, antylop, guźców zwanych african express. Opcjonalnie: trekking w poszukiwaniu szympansów w Kalinzu Forest lub Kyambura George (50$/60$ za osobę).  Po południu powrót do lodge na obiad, wypoczynek i kontynuacja afrykańskiej przygody podczas rejsu po Kanale Kazinga, który łączy jezioro Edwarda z jeziorem Jerzego i zapewnia pierwszorzędny spektakl podglądania dzikiego życia parku. Jego linia brzegowa przyciąga duże ilości ptaków, ssaków i gadów! Kolacja w klimatycznej lodge, rozmowy pod afrykańskim niebem, nocleg. (S, L, K)

 

dzień 8 - PN Królowej Elżbiety – Bwindi

Po śniadaniu opuszczamy park południową częścią parku Ishasha, słynącą z lwów wspinających się na drzewach – niesamowite widoki. Na trasie lunch w buszu, jeśli pogoda pozwoli. Przyjazd do lodge późnym popołudniem, odpoczynek i kolacja w lodge. (S, L, K)

dzień 9 - NP Bwindi - Goryle

Po śniadaniu wyjście na jedną z największych atrakcji tej części Afryki: spotkanie z gorylami w Parku Narodowym Bwindi! Po krótkim instruktażu przeprowadzonym przez rangerów dotyczącym zachowania w obecności goryli nizinnych wyruszamy wraz z przewodnikami w dżunglę. Tropienie goryli może trwać nawet kilka godzin, ale po ok. 2-3 godzinach powinniśmy znaleźć się oko w oko z rodziną goryli – przedstawicielami ginącego gatunku, największych goryli żyjących w deszczowych lasach Ugandy. Ważne aby zabrać ze sobą buty do treningu, długie spodnie oraz rękawiczki jako ochronę przed kąsającymi owadami, drobne przekąski i słodycze oraz wystarczającą ilość wody, ponieważ w lesie tropikalnym w ciągu dnia robi się bardzo wilgotno i ciepło. Lunch na trasie. Jeśli starczy czasu, za dopłatą 90$ możliwość wizyty u lokalnych plemion Batwa (tzw. Batwa Trail Experience). Powrót do lodge na kolację i nocleg. (S, L, K)

dzień 10 - NP Bwindi - Park Narodowy Wulkanów

Po śniadaniu przejazd do Ruandy, gdzie miejscem docelowym jest Park Narodowy Wulkanów. Na trasie wizyta przy malowniczych jeziorach Burera i Ruhondo, usytułowanych przy wulkanie Muhabura. Lunch na trasie, zaś po przybyciu do lodge wypoczynek i nocleg. (S, L) 

dzień 11 - Park Narodowy Wulkanów - Kigali

Jeśli mamy niedosyt po tropieniu goryli w Kongo opcjonalna wizyta w Parku Narodowym Wulkanów (Parc National des Volcans) – tropienie goryli górskich wraz z przewodnikami, żołnierzami na zboczach wulkanów (1500 USD). Tu spotkamy się z naszym przewodnikiem-tropicielem i rozpoczniemy poszukiwanie tych wspaniałych zwierząt. Długość marszu zależy od tego, gdzie akurat się one znajdują, ale również wpływ na to ma pogoda. Drugą opcja są wędrówki górskie w poszukiwaniu złotych małp (w cenie pakietu).

dzień 12 - Jezioro Kviu – Wycieczka po kawiarni– Relaks w hotelu

Półdniowa wycieczka obejmuje rejs po jeziorze Kviu na wyspę Nyamirundi, gdzie obejrzymy proces tworzenia kawy od jej uprawy, aż do kawy w filiżance. Mycie ziaren odbywa się na stacji Gashashi, a następnie można zaobserwować suszenie, podgrzewanie oraz mielenie ziaren kawy, po czym nastąpi degustacja gotowego już produktu. Co ciekawe w wielu dużych kawiarniach na całym świecie (w tym Starbucks) używa się wyjątkowej odmiany kawy Rwandan Arabica Bean. Po przybyciu do hotelu czeka nas odpoczynek.

dzień 13 - Podróż do Kigali – Wycieczka po mieście - Pożegnalna kolacja – Wylot

Po wczesnym śniadaniu wyruszamy na wycieczkę po mieście Kigali, która obejmuje Pomnik Ludobójstwa, lokalny Rynek Kimironko, miejsce pamięci Gisozi, sklep z rzemiosłem Kapłanki oraz centrum sztuki Inema. Lunch odbędzie się w dogodnym czasie. Następnie pożegnalna kolacja, a później wylot do domu.

 

dzień 14 - Warszawa

Przylot do Polski, zakończenie wyprawy.

cena

Noclegi w lodge 3*: od  4935 USD/osoba                                                     Noclegi w lodge 3*/4*: od 5630 USD/osoba

cena obejmuje

Realizację programu wg opisu, transfer na całej trasie 4×4 Safari Land cruiser z kierowcą/przewodnikiem anglojęzycznym
Noclegi w wymienionych 3*/4* lodge’ach w pokoju 2-osobowym
Wyżywienie zgodne z opisem (S – śniadania, L – lunch, K – kolacja)
Wstępy do parków narodowych i opłaty rządowe
1 x spotkanie z gorylami, 1 x spotkanie z szympansami
Woda mineralna podczas podróży
Ubezpieczenie turystyczne: NNW 16000 PLN, KL 30 000 EUR, KR 5000 EUR, bagaż 1800 PLN  
Safari zgodnie z opisem
Rejs łodzią w Queen Elizabeth NP & Murchison Falls
Ubezpieczenie na wypadek ewakuacji z AMREF Africa Flying Doctors

cena nie obejmuje

  Kosztów biletów lotniczych 
  Opłaty za wizę
  Posiłków nie wymienionych w programie 
  Napiwków, napojów i innych osobistych wydatków
  Zwiedzani Kigali (płatne na miejscu)
  Opcji fakultatywnych – ceny podane w programie