Poznaj Wietnam i Kambodżę

}

15 dni

wietnam, kambodża

min. 2 osoby

Niesamowita wyprawa do Azji Wschodniej !
Proponujemy idealna mieszankę wrażeń i wypoczynku. Zabierzemy Was do miejsc o filmowej scenerii takich jak Halong Bay, będziecie podziwiać bezmiar delty rzeki Mekong oraz zagubione w dżungli ruiny Angkor Wat. Poznacie nocne życie Sajgonu z perspektywy przejażdżki motorem,  a na deser czeka Was zasłużony odpoczynek na rajskich plażach Phan Thiet w Wietnamie.

Powitanie
Większość mieszkańców dużych miast nie wita się już tradycyjnym pokłonem. Jednakże na oficjalnych uroczystościach, podczas ceremonii religijnych, a także na prowincji, nadal istnieje zwyczaj składania dłoni – niczym w modlitewnym geście – i witania się lekkim ukłonem.
Zwyczaj podawania ręki był długo uważany za barbarzyński, dopiero wpływy kultury Zachodu doprowadziły do jego akceptacji. Mężczyźni mogą więc uścisnąć sobie dłonie i wygłosić zwyczajową formułkę powitania : „czy jesteś zdrowy?”, natomiast kobiety zazwyczaj unikają takich gestów. Nie należy zatem pierwszemu wyciągać ręki do Wietnamki, ale cierpliwie poczekać na jej reakcję.

Etykieta i zwyczaje.
Ludzie są weseli i gościnni. Nie obowiązuje praktycznie żadna etykieta, a ilość kulturowych „do’s and don’ts” jest doprawdy niewielka. Odkąd Wietnam zaczął rozwijać się ekonomicznie i postawił na rozwój turystyki, wiele się zmieniło. Turyści z Europy nie stanowią już takiej atrakcji jak kiedyś, chociaż na prowincji nadal można spotkać się z żywym zainteresowaniem. Będąc w Wietnamie trzeba przygotować się na gościnność, która szybko potrafi przerodzić się w natręctwo. Wietnam to również cały czas kraj gdzie cena wielu usług i towarów jest negocjowana. Warto pamiętać o tym i poznać lokalne ceny i zawsze być gotowym na targowanie się.

Jedzenie. Co do jedzenia – kuchnia wietnamska jest naprawdę wspaniała (zupełnie inna niż to, do czego przyzwyczailiśmy się w „wietnamskich” barach w Polsce), a najlepiej smakuje w lokalnych restauracjach, knajpkach i straganach na ulicy, a nie przyhotelowych atrapach dla turystów. Trzeba tylko zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie stereotypami. Jeżeli jakaś restauracja na pierwszy rzut oka wydaje się w miarę zadbana, ale w porze obiadowej nie ma w niej żadnych klientów, to nie dzieje się tak bez powodu. Jeśli natomiast przed obskurnym straganem ulicznym z zupą pho ustawia się długa kolejka Wietnamczyków, to powinniśmy czym prędzej zająć w niej miejsce. Warto spróbować wietnamskiej wódki ze względu na jej walory smakowe, zbawienny wpływ na psyche oraz cenę.  Wietnamska wódka ryżowa jest nieco słabsza, delikatniejsza w smaku i o wiele tańsza od naszej (mówimy o prawdziwej wietnamskiej wódce sprzedawanej w sklepach – butelkowanej i markowej – a nie o popularnym bimbrze, rozlewanym na ulicznych straganach z butelek po coca-coli, który to bimber swoją drogą też można bardzo szybko polubić).

Czego nigdy nie należy robić
Można zwrócić się na odległość do Wietnamczyka, albo poprosić go do siebie, ale bez podnoszenia głosu i stosując znaną formułę „pan/pani +imię”.
Machanie na kogoś ręką, albo wskazywanie palcem jest skrajną nieuprzejmością. Jeśli trzeba gestem zwrócić czyjąś uwagę, należy zrobić to wyciągniętą ręką z dłonią zwróconą do dołu – dłoń zwrócona do góry oznacza okazanie wyższości przywoływanej osobie.
Dotknięcie czyjejś głowy jest jednoznacznie odbierane jako zagrożenie dla danej osoby, a nawet jego rodziny. Głowa jest miejscem pobytu ducha człowieka.
Nie należy też trącać Wietnamczyka w ramię, według wierzeń jest to siedziba ducha-opiekuna, którego nie należy bez potrzeby niepokoić.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Jadąc do Wietnamu, nie potrzebujemy żadnych adapterów czy przejściówek i wszystkie nasze elektroniczne gadżety będziemy mogli spokojnie naładować. Napięcie 220V. Wtyczki takie jak u nas (typ C) i z dwoma płaskimi bolcami (typ A)

W bagażu podręcznym warto mieć wszystkie niezbędne rzeczy ( bielizna na zmianę, medykamenty, itp.) na wypadek zagubienia się głównego bagażu.

Wietnam można podzielić  na dwie główne strefy klimatyczne: północną, gdzie panuje  klimat zwrotnikowy oraz południową z wilgotnym klimatem równikowym charakterystycznym dla  strefy monsunowej. Charakterystycznymi cechami dla obu stref jest wysoka wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura powietrza, znaczne opady deszczu, a także występowanie tajfunów.

W regionach północnych występują 4 pory roku jest zdecydowanie chłodniej niż na południu. Najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń ze średnią temperaturą powietrza 13-14 °C, a najcieplejszym – lipiec ze średnią temperaturą 27-28 °C. Największe opady deszczu w tym regionie występują w okresie letnim, natomiast miesiące od listopada do kwietnia są suche.

W Kambodży i na południu Wietnamu panuje ciepły i wilgotny klimat tropikalny. W najchłodniejszym grudniu średnia temperatura wynosi około 22 °C, a w lecie waha się o okolicach 30 °C. Podobnie jak na północy pora sucha pokrywa się z kalendarzową zimą, natomiast pora deszczowa zaczyna się w maju i trwa do listopada. W tym okresie opady deszczu są obfite i występują niemal codziennie. Są to krótkotrwałe silne opady występujące głównie popołudniami.

Oficjalna waluta obowiązująca w Wietnamie jest Đồng. Oznaczany jest międzynarodowym kodem VNM. Na dzień 22.07.2020 za 1 USD można dostać ok 23 000 VNM.

Najlepiej zabrać ze sobą zapas gotówki w postaci dolarów amerykańskich lub EURO ( najlepiej dolary po 2000 r tzn. banknoty z „Dużymi Głowami”), które bez problemu wymienicie. Wymiany waluty dokonujemy zwykle już na miejscu w Wietnamie i w tym celu najlepiej jest zabrać ze sobą dolary. Ich kurs wymiany na wietnamskie dongi (VND) jest najbardziej korzystny. Dolar często nazywany bywa drugą walutą Azji. Wymiana euro też jest oczywiście możliwa, ale dolar króluje niepodzielnie. W niektórych miejscach możemy nawet płacić dolarami (w takim wypadku ceny mogą być jednak zawyżane). Pieniądze (dongi) możemy też wypłacać bezpośrednio z bankomatu, pamiętajmy jednak, że pobierana jest wówczas prowizja i przelicznik bywa mniej korzystny. Najlepiej jest wymieniać tyle pieniędzy, ile akurat planujemy wydać – nadwyżkę dongów może być nam trudno wymienić z powrotem na dolary.

W Kambodży sytuacja jest trochę bardziej złożona, gdyż funkcjonują dwie waluty. Pierwszą z nich jest dolar amerykański, drugą Riel. Za 1 USD można dostać ok 4000 KHR i mogą być one używane zamiennie. Oznacza to, że jeden rachunek można zapłacić w dolarach i w rielach. Dokonując opłat w rielach, sprzedawca ma prawo wydać resztę w dolarach i odwrotnie. Kambodżanie na codzień korzystają z banknotów o wartości od 100, do 100 000 KHR. Banknoty o nominałach  50 000 i 100 000 zostały wydrukowane w bardzo niewielkim nakładzie, w związku z czym zdarza się że można trafić na fałszywy banknot, dlatego lepiej zrezygnować z płatności przy pomocy tego nominału.

Wietnam
Polska znalazła się w gronie 40 państw, których obywatele od 1 lutego 2017 r. mogą ubiegać się o wizę do Wietnamu za pośrednictwem sieci Internet, w ramach mającego trwać dwa lata programu pilotażowego elektronicznego systemu wizowego. E-wiza jest wizą jednokrotnego wjazdu, o maksymalnej długości pobytu do 30 dni, z możliwością zrealizowania w ośmiu wietnamskich międzynarodowych portach lotniczych oraz szeregu lądowych i morskich przejść granicznych. Składanie wniosku o wydanie wizy, dokonywanie opłaty, oraz drukowanie potwierdzenia otrzymania wizy w przypadku pozytywnej decyzji dokonywane jest samodzielnie przez osobę wnioskującą. O e-wizę można wnioskować bezpośrednio na stronie wietnamskiego urzędu imigracyjnego: https://xuatnhapcanh.gov.vn/  lub https://immigration.gov.vn

Kambodża – Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (w Kambodży nie istnieje kategoria wiz tranzytowych). Wizy na 30 dni pobytu można uzyskać na lotnisku lub na drogowych przejściach granicznych przy wjeździe, po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. Opłata za wizę pobytową turystyczną wynosi 30 USD. O wizy można się ubiegać w ambasadzie Królestwa Kambodży w Warszawie, w innych kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych, a także przez Internet (szczegółowe informacje i formularze wizowe można uzyskać pod adresem: www.mfaic.gov.kh. Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej sześciomiesięczny okres ważności paszportu. Nie żąda się okazywania biletu powrotnego ani też środków na pokrycie kosztów pobytu.

Poniżej przykładowa lista rzeczy zalecanych do zabrania:

  • krem do opalania min. 20 i kapelusz
  • krem nawilżający do rąk i twarzy,
  • pomadka ochronna do ust
  • mały plecak na lokalne wycieczki
  • ubranie: lekkie ubrania, najlepiej z naturalnych , przewiewnych włókien, przewidywane temperatury: od 30 do 35 stopni C,
  • wygodne pełne buty na spacery i zwiedzanie, klapki na plażę i sandały
  • w przypadku noszenia szkieł kontaktowych warto wziąć zapasowe okulary (kurz na trasie)
  • apteczka pierwszej pomocy (warto mieć tabletki przeciw alergiczne tzw. tabletki antyhistaminowe)
  • krem przeciw komarom (z jak największą % zawartością środka DEET, krem przeciw komarom – najlepszy to MUGGA do kupienia na www.mugga.com.pl
  • spray do spryskania moskitiery i środki po ukąszeniu komara typu Fenistil
  • Aparat fotograficzny (warto mieć zapasową baterię) z torbą ochronna przed kurzem oraz sprzęt do czyszczenia + dodatkowe karty pamięci do aparatu
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Kostium kąpielowy
  • Mokre chusteczki, bardzo przydatne w upale, zastępujące często kran lub prysznic

 

Jeśli ktoś regularnie przyjmuje jakieś leki powinien zabrać je ze sobą najlepiej wraz z opakowaniem, aby nie pojawiło się podejrzenie przewozu narkotyków. Warto zabrać ze sobą dodatkowe opakowanie leków, bo nie ma gwarancji, iż na miejscu będziemy mogli je kupić. Jeśli nosimy okulary albo soczewki kontaktowe, powinniśmy zabrać ze sobą receptę od okulisty albo zapasowe okulary bądź soczewki.
Po przybyciu na miejsce dokuczyć nam może „jet lag syndrome”, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Jest to zaburzenie rytmu snu i czuwania, spowodowane podróżą przez kilka stref czasowych. Zanim organizm przystosuje się do nowego biorytmu, możemy czuć się nieco zmęczeni i oszołomieni. 
Rada: podczas lotu nie należy pić zbyt dużo kawy czy alkoholu, a po przybyciu na miejsce warto dać sobie dwa-trzy dni na regenrację (w tym czasie nie wymagajmy od siebie zbyt wiele).

Pijmy tylko wodę z zamkniętych puszek i butelek, albo napoje z przegotowanej wody, jak np. kawa czy herbata. Sok owocowy jest tylko wtedy pewny i bezpieczny, kiedy wiemy, że nie dodano do niego wody.

Więcej informacji na temat zdrowie na oficjalnej stronie rządowej

Każdy z uczestników jest objęty ubezpieczeniem Signal Iduna Travel na poniższe kwoty:

  • Koszty leczenia: 50 000 EUR,
  • Koszty ratownictwa: 5000 EUR
  • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków „Trwały Uszczerbek”:        20 000 PLN,
  • Bagaż podróżny 2000 PLN,
  • Odpowiedzialność Cywilna 200  000 PLN

Uwaga na choroby przewlekłe! W przypadku leczenia chorób wynikających z istniejących wcześniej żadna standardowa polisa nie zwraca kosztów stąd prosimy o informacje w tej sprawie.

Kanty i oszustwa.
Wietnamczycy są za to mistrzami w wyciąganiu turystom pieniędzy z kieszeni w zupełnie inny sposób – nagminnie zawyżają ceny (często z kilkukrotnym przebiciem), sprzedają im rzeczy, których tak naprawdę w ogóle nie potrzebują, naciągają etc. (ale uwaga! – odnosi się to tylko do miast i miejsc turystycznych, poza nimi to zupełnie inna historia, co jest tylko kolejnym z powodów, żeby zejść z utartych szlaków). Należy jednak do tych praktyk podchodzić ze spokojem i nie do końca na serio, bo w Wietnamie jest to normalne, także między samymi Wietnamczykami (choć oczywiście proporcje są inne). Zamiast się wściekać, można i nawet powinno się targować; można nie dać zrobić z siebie frajera, a spotka się to raczej z uznaniem niż złością miejscowych. Należy tylko zachować umiar i, podobnie jak Wietnamczycy, przylepić sobie do twarzy (najlepiej na stałe) szeroki uśmiech.
Pozostaje jeszcze dylemat, czy w imię sprawiedliwości i ograniczonego budżetu lepiej targować się za każdym razem do upadłego, czy może lepiej dla własnego spokoju czasami odpuścić (szczególnie, że złotówka, która przepłaciliśmy, może zasilić budżet wielodzietnej rodziny, żyjącej za 50 dolarów miesięcznie). Ale z tym dylematem każdy musi się zmierzyć na własną rękę.

dzień 1 - Warszawa – Doha

Zbiórka na lotnisku w Warszawie, wylot do do Doha (Katar), przesiadka na lot na Wietnamu.

dzień 2 - Hanoi

Po przylocie na lotnisko w Hanoi spotkanie z polskojęzycznym pilotem mieszkającym na stałe w Wietnamie. Z lotniska prywatny transfer do centrum (samochód 16 miejsc, przejazd ok 1 godzina). Przyjazd do hotelu i zakwaterowanie. Wieczorem spacer nad Jezioro Zwróconego Miecza i po wąskich i zatłoczonych uliczkach Starego Miasta. Kolacja w restauracji Highway 4 ze znakomitymi daniami kuchni wietnamskiej. Kolacja i nocleg w 4* hotelu La Siesta Central.

dzień 3 - Hanoi – Mai Chau

Śniadanie w hotelu. Przejazd ok 4 godzin na prowincję, do położonej wśród gór wioski Mai Chau. Obszar ten położony jest na uboczu głównych dróg, a główna dolina rzeczna pokryta polami ryżowymi ograniczona jest stromymi ścianami gór. W czasie przejazdu przystanek na lokalnym targu, a dalej w punkcie widokowym. Po dotarciu lunch, aby posilić się przed wycieczką rowerową (ok 6km) pośród pustych jeszcze o tej porze pól ryżowych i malutkich wiosek. Zabudowa w tutejszych wioskach to tradycyjne, budowane na palach wysokie domy. W czasie wycieczki będzie możliwość podglądania lokalnych rolników i fotografowania pięknego krajobrazu pól ryżowych. Kolacja w obiekcie, nocleg w Ecolodge Mai Chau (4*)

dzień 4 - Mai Chau – Hanoi

Śniadanie w obiekcie. Po śniadaniu przejazd minivanem do odleglejszej części wioski gdzie można zobaczyć więcej detali dotyczących uprawy ryżu, poznać sposób nawadniania pól ryżowych i przyjrzeć się miejscowym mieszkańcom. Na miejscu trekking około 1,5 godziny. Przed południe, powrót do obiektu, czas na wykwaterowanie się i lunch. Przejazd powrotny do Hanoi, i nocleg w hotelu La Siesta Central (4*)

dzień 5 - Hanoi – Zatoka Halong

Po śniadaniu przejazd busem (ok. 2,5h) w kierunku zatoki Halong, jednego z przyrodniczych cudów świata, gdzie czeka na nas najnowsza w zatoce łódź   Perla Dawn Sails poruszająca się po nowo otwartej trasie w Lan Ha Bay. Po dotarciu zakwaterowanie w kabinach, lunch w restauracji na pokładzie, a w tym czasie łódź płynie przez zatokę gdzie ponad 1800 skalistych wysepek z pionowymi klifami wystaje z morza. Popołudniowa wizyta w jaskini lub pływanie na kajakach po zatoce, albo po prostu odpoczynek w kabinach. Wieczorem kolacja na pokładzie. Nocleg na pokładzie.

dzień 6 - Zatoka Halong - Hanoi – Siem Reap

Śniadanie na pokładzie. Następnie kontynuacja programu rejsu. W południe opuszczenie pokładu i przejazd do Hanoi (ok. 4h). Na przedmieściach Hanoi przesiadka do prywatnego busa i dojazd na lotnisko. 2 godzinny przelot do Siem Reap w Kambodży.  Z lotniska odbiór przez kierowcę i przejazd do hotelu. Nocleg w Tara Angkor Hotel (4*)

dzień 7 - Siem Reap

Po śniadaniu wyruszamy na całodniową wycieczkę przy wykorzystaniu najbardziej typowego dla Kambodży środka transportu, czyli tuk-tuków. Zobaczymy Angkor Wat będący celem turystów z całego świata, jak i świątynię Bayon. W planie także słynna świątynia Ta Prohm, której starożytne mury porośnięte są korzeniami olbrzymich drzew i gdzie był kręcony jeden z odcinków hitowego filmu akcji – Tomb Rider. Możliwość obejrzenia zachodu słońca z murów świątyni Pre Rup. W czasie wycieczki lunch w lokalnej restauracji. Wieczorem wyjście z pilotem na tzw. Pub street czyli najpopularniejszą ulicę miasta pełną restauracji i pubów. Nocleg w Tara Angkor Hotel (4*)

dzień 8 - Siem Reap - Sajgon

Po śniadaniu wykwaterowanie i wycieczka nad jezioro Tonle Sap, które jest największym zbiornikiem wodnym w Kambodży i nieocenionym źródłem ryb dla miejscowych. Po dotarciu na miejsce wycieczka łodzią do „pływających wiosek”, gdzie możemy oglądać codzienne życie mieszkańców. W czasie wycieczki lunch. Popołudniu przelot do Sajgonu, transfer do hotelu i zakwaterowanie. Nocleg w 4* hotelu Silverland Yen.

dzień 9 - Saigon - Cu Chi / Delta Mekongu – Sajgon

Śniadanie, po którym dzień możemy spędzić na 2 sposoby:

OPCJA 1: Rano wycieczka do słynnych tuneli bojowych partyzantów Vietcongu, znajdujących się w Cu Chi (przejazd 2h). Obszar tuneli to rodzaj skansenu, gdzie zobaczymy wiele tuneli (można przejść kilka odcinków), pułapek i innych instalacji używanych w czasie tzw. wojny amerykańskiej. Po wizycie lunch na farmie organicznej, powrót do Sajgonu i obejrzenie największych atrakcji kolonialnych (poczta główna, katedra, opera, ratusz).
OPCJA 2: Rejs w Delcie Mekongu: poddając się czarowi rzeki oddamy się relaksującym krajobrazom, przy okazji będziemy zwiedzać malownicze wysepki oraz malutkie wioski, słynne z wyrobów z drzewa kokosowego. Rejs będzie wspaniałą okazją do poznania codziennego życia mieszkańców Delty Mekongu!! Przejazd rikszami z przystankiem w lokalnych sadach, na lunch złożony z lokalnych specjalności! Powrót do Sajgonu i obejrzenie największych atrakcji kolonialnych.
Wczesnym wieczorem (18:00) Sajgon by Night, czyli poznanie miasta z poziomu motocykla. Doświadczeni kierowcy zabiorą grupę w niesamowitą podróż na tylnych siedzeniach motorków. W czasie wycieczki zobaczymy jak porusza się wśród tysięcy innych motocykli i skuterów i lawiruje w gąszczu małych uliczek. Przejedziemy przez nowoczesne i lokalne dzielnice starając się w znaleźć lokalne specjalności serwowane w niezliczonych ulicznych knajpkach. Lokalne jedzenie w ciekawych lokalizacjach i możliwość swobodnego fotografowania ruchu ulicznego to największe atrakcje tej wycieczki. Powrót do hotelu, kolacja i pożegnanie polskiego pilota. Nocleg w Silverland Yen Hotel.

dzień 10 - Saigon – Mui Ne

Po śniadaniu w hotelu wykwaterowanie i wracamy do Wietnamu. rzejazd do Mui Ne z prywatnym kierowcą  zajmie ok 4,5 h. Po przybyciu czas wolny na odpoczynek. Nocleg w jednym z 4* hoteli Mui Ne Aroma Beach Resort & Spa albo w Cliff Resort.


dzień 11-13 - Mui Ne

Na ostatnie dni wyjazdu proponujemy wypoczynek w Mui Ne z noclegami w  4* hotelu Aroma Beach Resort & Spa 4*. Niedaleko za Mui Ne znajduje się niewielki teren z pomarańczowo-czerwonym piachem  zwany czerwonymi wydmami, natomiast jedną z głównych atrakcji Mui Ne to piękne białe wydmy położone ok. 30 km na północ od miasta, na które można dotfrzeć np quadem. Ze względu na malownicze widoki warty odwiedzenia jest również czerwony wąwóz Fairy Stream (Suoi Tien) oraz wioska rybacka.

dzień 14 - Mui Ne – Sajgon - Doha

Po śniadaniu w hotelu. wykwaterowanie, i czas wolny na lunch. Przejazd do Sajgonu z kierowcą bezpośrednio na lotnisko. Wylot do Dohy (Katar)

dzień 15 - Doha - Warszawa

Przesiadka na lotnisku w Doha na samolot  do Polski. Przylot do Warszawy, zakończenie wyprawy.

cena

2490 USD / 1 osoba

Cena skalkulowana dla grupy 8 osobowej, nie zawiera opłat za bilety lotnicze.

cena obejmuje

  Transport samochodami, motorami, rikszami i łodziami opisane w programie,
  Wycieczki prywatne za wyłączaniem rejsu po Halong (razem z innymi gośćmi rejsu),
  zakwaterowanie w wymienionych hotelach w pokojach 2-osobowych,
  wyżywienie wymienione w opisie dla każdego dnia (bez napoi),
  Opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów,

Opiekę polskojęzycznego pilota w czasie zwiedzania oraz opieka anglojęzycznych przewodników w czasie lokalnych wycieczek,
 
opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i  ubezpieczenia turystyczne.

cena nie obejmuje

  kosztu biletów lotniczych zarówno wewnętrznych jak i interkontynentalnych (ok 3500 PLN),
  Opłaty za wizy (informacje w zakładce wiza)
  pozostałych posiłków oraz napojów nie wymienionych w programie
  wydatków osobistych,
  Napiwków dla załogi statków, kierowców i przewodników