KOLUMBIA I WYSPY NA KARAIBACH

}

13 dni

KOLUMBIA

min. 2 osoby

Wyprawa do kraju wspaniałych ludzi, pięknej przyrody i najlepszej kawy na świecie. Różnorodność krajobrazów sprawia, że nazywana jest światem w miniaturze. Bogota, której slogan reklamowy brzmi: „2600 m bliżej gwiazd”, zachwyci dzielnicą Candelaria z kościołami, muzeami i tysiącem kawiarenek. Cartagena, karaibskie miasto jak z bajki, uwiedzie romantyków kolorowymi uliczkami i niepowtarzalną atmosferą epoki konkwistadorów. Do tego wypoczynek na Wyspie Mucura – karaibskim raju.

Kolumbia leży blisko równika, ale pod względem klimatycznym jest wyjątkowa dzięki przecinającym kraj łańcuchom górskim Andów. Spotkamy tutaj rejony o klimacie tropikalnym (Karaiby), po ośnieżone szczyty Kordylierów Andyjskich. Temperatura w Kolumbii  jest stała przez cały rok (od 13 – 30*C zależnie od regionu). Nie występują tutaj znane nam z Europy cztery pory roku. Przy dobrej widoczności opalając się na plaży w Narodowym Parku Tayrona, zobaczymy pokryte wiecznym śniegiem szczyty gór Sierra Nevada de Santa Marta. Cartagena znajduje się w strefie tropikalnej, natomiast na wieczorne spacery po Bogocie należy siię zaopatrzyć w cieplejszą kurtkę najlepiej przeciwdeszczową.

Oficjalną jednostką monetarną obowiązującą na terenie Republiki Kolumbii jest peso kolumbijskie. Jedno peso (COP) to około 0,0012 złotego polskiego (kurs z dnia 13 lipca 2020 roku). Najrozsądniejszą opcją jest zabranie do Kolumbii Dolarów Amerykańskiech, które z łatwością wymienimy w kantorach, na lotniskach i centrach handlowych.

W Kolumbii zapłacimy popularnymi tam kartami VISA, rzadziej bedzie mozna uzyc karty MasterCard. Wiekszosc banków posiada przy swoich siedzibach bankomaty  z których można pozyskać miejscową walutę.

Można przyjąć, że ceny podstawowych produktów żywnościowych i alkoholu zbliżone są do cen w Polsce. Za 0,5 kilograma świeżego białego chleba zapłacimy w przeliczeniu 3.30 PLN (2 800 COP), filiżnkę kawy 4.50 PLN, za butelkę rumu ok 60 PLN, natomiast papierosy są tańsze – ok 6 PLN za paczkę.

Polscy obywatele nie potrzebują wiz do Kolumbii przybywając tam w celach turystycznych. Legalnie Polacy mogą przebywać na terenie Kolumbii do 90 dni, z możliwością przedłużenia pobytu o kolejne 90 dni.

Podatek wyjazdowy wymagany jest przez większość krajów Ameryki Południowej i wliczany jest najczęściej w cenę biletu lotniczego.  Warto jednak  upewnić się, czy nie będzie go trzeba uiszczać na lotnisku przed wylotem z Kolumbii. Jego wysokość to 34 USD przy pobycie do 60 dni na terenie Kolumbii.

Ze względu na pobyt w dwóch strefach klimatycznych warto rozważyć system ubioru „cebulowy” zawierający min lekki oddychający polar, kurtkę przeciwdeszczową, wydodne buty oraz klapki pod prysznic i na plażę. Strój kąpielowy i krem z filrem UV będą czesto wykorzystywanymi elementami podczas pobytu na karaibskich wyspach. Warto zabrać ze sobą lub na miejscu zaopatrzyć się w repelenty na owady.

Przyda się saszetka na dokumenty i pieniądze, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

Aby korzystac z urzadzen elektrycznych nalezy zaopatrzyc sie w specjalną przejściówkę. W Kolumbii wystepuja kontakty, typu amerykanskiego posiadające dwa płaskie równoległe bolce.

 

dzień 1 - Warszawa - Bogota

Spotykamy się  lotnisku w Warszawie i wylatujemy do Bogoty. W godzinach wieczornych przylot do stolicy Kolumbii.
Odbiór pasażerów z lotniska, przejazd do hotelu w kolonialnej dzielnicy Bogoty – La Candelaria. Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu Casa Deco (www.hotelcasadeco.com) lub w hotelu o podobnym standardzie w zależności od aktualnej dostępności.

dzień 2 - Bogota

Po śniadaniu spacer po kolonialnej dzielnicy – Candelarii, miejscu narodzin Bogoty. W programie wzgórze kacyka Muisca, pierwotnego wodza tych terenów i najstarszy kościół Bogoty „Chorro de Quevedo”. Spacer po malowniczych uliczkach Candelarii z jej charakterystyczną, niską, kolorową zabudową, romantycznymi patiami i tajemniczymi postaciami na dachach i balkonach. Zwiedzanie centralnego placu miasta „Plaza de Bolivar” z budynkiem parlamentu, Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Ratuszem i przepiękną Katedrą. Następnie wjazd kolejką linową na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3 100 m. n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny – „La Morenita” i ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem – miejsca pielgrzymowania Kolumbijczyków. Po południu zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur indiańskich zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem do niej Krzysztofa Kolumba. Po nim – możliwość zakupów na indiańskim targu z lokalnym rzemiosłem, rękodziełem i pamiątkami (kolumbijska kawa, herbata z koki, prekolumbijska biżuteria i indiańskie tkaniny). Powrót do hotelu, gdzie będzie czekać na Was obiadokolacja.

dzień 3 - Bogota - Santa Marta

Po wczesnym śniadaniu, transport na lotnisko w Bogocie i przelot lokalnymi liniami lotniczymi do Santa Marta na kolumbijskich Karaibach. Przejazd do centrum miasta i zwiedzanie stolicy departamentu Magdalena i jednego z głównych ośrodków turystycznych Kolumbii – Santa Marta. Spacer kolonialnymi uliczkami po historycznym mieście, które jest uznawane za najstarsze w Ameryce Południowej. Santa Marta położona jest niezwykle malowniczo – w zatoce między kordylierą Sierra Nevada de Santa Marta i Morzem Karaibskim. Spacer kończy wizyta w karaibskiej hacjendzie „Quinta de San Pedro Alejandrino”, pamiętającej czasy świetności Libertadora – Simona Boliwara i miejsce jego śmierci w 1830 r.
Po południu przejazd do Naturalnego Parku Tayrona, którego plaże uznane zostały przez National Geographic za jedne z 10 najpiękniejszych plaż na świecie. Zakwaterowanie i nocleg w ekskluzywnych, romantycznych, 4-osobowych „cabañas” (chatach na palach – Ecohabs www.ecohabsantamarta.com) inspirowanych indiańskimi, tropikalnymi konstrukcjami z palmy, w turystycznym sektorze Naturalnego Parku Tayrona – Cañaveral, z bezpośrednim dostępem do plaży. Cañaveral to przepiękne miejsce leżące na granicy karaibskiej plaży, tropikalnej puszczy i kordyliery Sierra Nevada de Santa Marta. Odpoczynek i obiadokolacja w hotelu.

dzień 4, 5, 6 - Park Tayrona

Trzy dni prawdziwego odpoczynku i relaksu na rajskiej, kolumbijskiej plaży w Parku Tayrona. Możliwość pieszych spacerów po tropikalnej puszczy, podczas których obserwować można unikalną karaibską florę i faunę (barwne papugi „loros”, kondory i 300 innych gatunków ptaków, małpy, żółwie, iguany, itd.).
Dodatkową atrakcję stanowi możliwość spotkania na drodze rodowitych mieszkańców tych terenów – Indian Arhuacos, zajętych swoją pracą. To właśnie oni w swych tradycyjnych śnieżnobiałych strojach wykonują niepowtarzalne wełniane torby „mochilas”, bardzo popularne i modne w Kolumbii. Punktem docelowym jest kilka zatoczek i przepięknych, białych plaż o szmaragdowej wodzie, otoczonych tropikalną zielenią „Cabo de San Juan”. Posiłki i noclegi w Ecohabs.

dzień 7 - Cartagena

Po śniadaniu przejazd do kolonialnego centrum Cartageny i zakwaterowanie w hotelu Boutique (4*) na Starówce. Zwiedzanie najpiękniejszego starego miasta regionu Karaibów, będącego głównym portem przeładunkowym złota w epoce hiszpańskiej Kolonii i centrum handlu niewolnikami. Starówka Cartageny otoczona jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym równocześnie tarasem widokowym z fantastycznym widokiem na Morze Karaibskie. To tutaj rodowici mieszkańcy miasta przysiadają popołudniami, aby zrelaksować się, popijając tradycyjną „limonada de coco” (lemoniadę kokosową). Zwiedzanie najważniejszych miejsc historycznej Starówki. Wizyta rozpoczyna się przy „Torre del Reloj” (Wieży Zegarowej) – symbolu starego miasta Cartageny i „Paseo de los Dulces” (Uliczki Słodkości), pojawiającej się w powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcia Marquez. To właśnie tutaj w XVI w. odbywały się targi niewolników. Kolejnym punktem wizyty jest klasztor San Pedro de Claver, jezuickiego zakonnika epoki Kolonii, broniącego praw afrykańskich niewolników i znanego jako „Niewolnik niewolników”. W dalszej części spaceru docieramy do Muzeum Inkwizycji, a stamtąd do Fortecy San Felipe, będącej twierdzą obronną przed atakami piratów. Wizytę kończy zwiedzanie jezuickiego klasztoru La Popa, górującego nad Cartageną. Powrót do hotelu na karaibską obiadokolację.

dzień 8 - ISLA MUCURA

Po wczesnym śniadaniu w hotelu, przejazd do portu jachtowego w Cartagenie. Dwugodzinny transport szybką motorówką na wyspę Mucura w Archipelagu Wysp San Bernardo na kolumbijskich Karaibach. Wyspa Mucura to tropikalny raj, który nie potrzebuje Photoshopu, gdyż jej plaża jest autentycznie biała, a morze fantastycznie lazurowe. Położona na Morzu Karaibskim, w Zatoce Morosquillo, jest j edną z 10 wysp wchodzących w skład Archipelagu Wysp San Bernardo. Głównym atutem Isla Mucura jest jej elitarność i niewielka ilość turystów. Dziennie przypływa do niej tylko jedna motorówka. Wyspa Mucura to tropikalne, odosobnione miejsce, z daleka od cywilizacji, pozbawione hałasu i smogu. To krystalicznie czysta, ciepła woda, odpoczynek pod kokosową palmą, odpowiednio schłodzony „coco loco”, szum morza i cykad. W programie spacer po wyspie, wypoczynek na plaży, karaibski obiad i kolacja.

dzień 9 - El Islote

Po późnym śniadaniu, panoramiczny rejs na wyspę El Islote. Dodatkową atrakcją rejsu jest możliwość obserwacji z morza prywatnych wysp archipelagu, należących do znanych osobistości świata rozrywki oraz wysepki cmentarza – Tintipan, który stanowi lokalne miejsce pochówku. Dopłynięcie na El Islote – najbardziej zaludnionej wyspy na świecie. Gęstość zaludnienia na El Islote wynosi 124 700 osób na kilometr kwadratowy, co w praktyce oznacza 8 m2 na osobę. Mieszkańcy mówią często o sobie: „Śpimy tak blisko siebie, że śnimy o tym samym”. Na El Islote wybudowanych jest 97 niewielkich domów. Jedynym niezabudowanym kawałkiem wyspy jest niewielki placyk w kształcie prostokąta położony w jej środkowej części, obok szkoły, dyskoteki i niewielkiego pomieszczenia, w którym przyjmuje lekarz. Mieszkańcy El Islote są życzliwie nastawieni do nielicznych turystów. Można z nimi przysiąść albo udać się na poszukiwanie ogromnych muszli, które wyrzucane są tutaj na brzeg, celem powiększenia terytorium wyspy. Powrót i obiad na Wyspie Mucura. Odpoczynek na rajskiej plaży. Kolacja.

dzień 10 - Isla Mucura

Odpoczynek na rajskiej wyspie Isla Mucura z całodziennym wyżywieniem (karaibskie śniadanie, obiad i kolacja). Plaża, tropikalne słońce i relaks jakiego zaznać można tylko z daleka od cywilizacji – na Archipelagu Wysp San Bernardo.

dzień 11 - Isla Mucura - Cartagena

Po śniadaniu ostatnie chwile relaksu na rajskiej wyspie Isla Mucura. Przejazd szybką motorówką do Cartageny i zakwaterowanie w hotelu Boutique (4*) na Starówce. Czas wolny na spacer po dzielnicy i plaży Bocagrande w Cartagenie. Plaża ta znana jest na świecie ze względu na spacerujące po niej w tradycyjnych strojach „Palenqueras” – czarnoskóre potomkinie niewolników z naczyniami pełnymi świeżych, tropikalnych owoców umieszczonymi na głowach – „platones”. Dla zainteresowanych możliwość spaceru nadmorską promenadą i zakupy tradycyjnego rękodzieła, z którego słynie Cartagena (kolorowe hamaki, wyroby z kokosu, lokalna biżuteria, słodycze, torby z palmy de iraca, buty i kapelusze z karaibskiej słomki „caña flecha”, itd.). Obiadokolacja w hotelu.

dzień 12 - Cartagena - Bogota

Śniadanie, ostatnie chwile relaksu w hotelu w Bocagrande i romantycznej, kolonialnej Cartagenie. W godzinach południowych transfer na lotnisko w Cartagenie i przelot na lotnisko El Dorado w Bogocie. W godzinach wieczornych odlot do Europy.

dzień 13 - BOGOTA - Warszawa

Lądowanie w Warszawie, koniec imprezy.

cena

11 500 PLN / 1 osoba

Cena skalkulowana dla grupy min. 6 osób

cena obejmuje

Prywatne transfery
  Rejs motorówka na wyspę Isla Mucura
  Zakwaterowanie w hotelach 3* (Bogota) i 4* (reszta kraju) w pokojach 2-osobowych z łazienkami (w miejscach gorących – klimatyzacja)
  Śniadania i 3-daniowe obiadokolacje z 1 napojem soft
  3 posiłki podczas pobytu wypoczynkowego na Isla Múcura (dzień 8-10)

  Lokalnych, angielskojęzycznych przewodników (z wyjątkiem pobytów wypoczynkowych w Parku Tayrona i na wyspie Isla Mucura)
  Bilety wstępu, opłaty klimatyczne
  ubezpieczenie turystyczne
  za dodatkową opłatą (ok 1200 zł) istnieje opcja z o
pieką polskiego pilota – rezydenta podczas całości programu (z wyjątkiem pobytu wypoczynkowego w Parku Tayrona i na wyspie Isla Mucura)

 

cena nie obejmuje

   Przelotu międzynarodowego do Bogoty
   Lokalnych biletów lotniczych (Bogota-Santa Marta, Cartagena -Bogota) ok. 700 USD
  Dodatkowych posiłków i napojów, wydatków osobistych