ODKRYJ SMAKI I KOLORY INDII

}

20 dni

INDIE

min. 2 osoby

Zabieramy Was w podróż po Radżastanie –  najbarwniejszym i najbardziej egzotycznym zakątku Indii ze stolicą w Jajpurze. Znajdują się tu stare ufortyfikowane miasta, bajeczne pałace maharadżów, malownicze jeziora i ogrody. Radżasthan znany jest na świecie jako najromantyczniejsza część Indii, przepełniona najwspanialszymi zabytkami, urzekająca bogatą kulturą potomków rycerzy i żołnierzy radźpuckich. Na koniec wyprawy udacie się na zasłużony wypoczynek na pięknych plażach Kerali nad Oceanem Indyjskim.

W Indiach panuje klimat sawann. Temperatury są wysokie przez cały rok i występuje zarówno wilgotny, jak i suchy sezon. Największych opadów deszczu można spodziewć się w lipcu, sierpniu i wrześniu, gdzie co drugi dzień jest dniem deszczowym. Najwyższe średnie temperatury w miesiącach letnich dochodzą do 40°C , w miesiącach jesienno wiosennych jest tam ok 30°C, natomiast w miesięcach zimowych temperatury w ciągu dnia kształtują się w okolicach 20°C, a nocą potrafią spaść do 5°C

Środkiem płatniczym w Indiach jest Rupia (INR) Na chwilę obecną (07.2020) przelicznik to ok. 5,2 zł za 1oo rupii. Wybierając się w podróż do Indii, warto zabrać ze sobą dolary amerykańskie, które cieszą się tam popularnością. Dolary i Euro można wymienić w kantorach, biurach Thomas Cook (na lotniskach), w bankach, hotelach, a także lokalnych biurach podróży. Odradzamy wymienianie waluty u ulicznych sprzedawców.

Przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza, którą należy załatwić w ambasadzie. Wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy, wymagany okres ważności paszportu to 12 miesięcy. Od niedawna Polska jest w grupie państw, których obywatele mogą ubiegać się o e – wizy. Po wypełnieniu elektronicznego wniosku, otrzymamy promesę, która pozwala na odebranie wizy np na lotnisku w Delhi.

Warto zaoopatrzyć się w saszetkę na dokumenty i pieniądze, tak aby mieć je zawsze przy sobie. Warto też zabrać ze sobą kopie dokumentów. Przyda się też nakrycie głowy, środki owadobójcze oraz  przejściówka do wtyczki (standard angielski)

W Indiach należy unikać picia surowej wody, a w niektórych rejonach występuje ryzyko zachorowań na malarię.  Ministerstwo Zdrowia zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i polio, ale nie są one obowiązkowe.

dzień 1 - Wylot z Warszawy do Delhi
dzień 2 - Delhi

Nocny przylot do stolicy Indii  i transfer do hotelu. Po późnym śniadaniu  całodniowe zwiedzanie miasta: centralnego oraz Starego Delhi , m.in.: Jamma Masjid, Red Fort, rynek przypraw, India Gate, Parlament. Wieczorem odpoczynek po podróży.

dzień 3 - DELHI - AGRA

O poranku CHALLO! (chodźmy!) na zwiedzanie. Dziś odwiedzimy kilka wyjątkowych miejsc w południowym bardziej nowoczesnym Delhi. Następnie przejazd do Agry, gdzie podczas przystanków zobaczymy miejsca takie jak Qutub Minar – średniowieczny minaret mierzący 102 metry wysokości oraz świątynia Lotus podobna do budynku opery w Sydney. Po przyjeździe nocleg w zabytkowym hotelu.

dzień 4 - AGRA – RANTHAMBORE

Siódmy cud świata, wyraz prawdziwej miłości, nieskończenie piękny… jest wiele sposobów by opisać Taj Mahal… jedno jest pewne – został wybudowany dla kobiety, która poprosiła o grobowiec jakiego świat nigdy nie widział. Jej mąż Mumtaz Magal zatrudnił 20 000 robotników by wznieśli tę budowle w siedemnaście lat i ofiarował swojej ukochanej i uwielbianej żonie jako znak wiecznego oddania…

Taj Mahal najlepiej podziwiać w świetle wczesno porannego słońca. Po zwiedzaniu obieramy kierunek „natura” do Ranthambore. Czeka tam na potężny górski fort Ranthambore będący częścią kompleksu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO…  Właściciele tego fortu zapoczątkowali w 17 w. dynastię Maharadżów Kochawacha z Jaipur i fort był częścią Jaipur aż do odzyskania niepodległości przez Indie. Maharadżowie podziwiali otaczającą zieleń i malownicze widoki i urządzali tu polowania na tygrysy… Nocleg w klimatycznym campie Ranthambore Bagh.

dzień 5 - RANTHAMBORE – PUSHKAR

Z rana wyruszamy na poszukiwanie króla tutejszych terenów. Safari w jeepie może być właśnie tą okazja by zobaczyć tygrysa w jego naturalnych warunkach a nie w zoo. Safari w parku w Ranthambore trwa ok 3,5 godziny, a oprócz rzadkich majestatycznych tygrysów (jeśli dopisze szczęście!) zobaczymy również wiele rodzajów ptaków, antylopy, lamparty, hieny i inne stworzenia żyjące w dżungli. Niezapomniane spotkanie z dziką przyrodą!

Po safari oraz lunchu ruszamy w trasę do świętego miasta Puszkar. Tam spędzimy nocleg w radżasthańskich luksusowych namiotach w Green House Resort.

dzień 6 - pushkar

Święte miasto i bogobojni ludzie…Pushkar to prawdziwa perełka: spokojne jezioro otoczone przez białe domy i wzgórza; obserwuj wiernych, kąpiące się dzieci, kobiety robiące kolorowe pranie i rodziny odprawiające pujas (rytuały religijne)… Małe miasto, wielki spokój: odwiedź lokalne świątynie i targi.. widoki sprawią że z przyjemnością skosztujesz lassi (napoju na bazie jogurtu) w jednej z restauracji na dachach.
Zaś wieczór spędzimy na tajemniczej pustyni, gdzie wielbłąd poprowadzi Państwa przez lokalne wioski i złote wydmy, czas na podziwianie zachodu słońca. Powrót na nocleg w Pushkar.

dzień 7 - PUSHKAR – JODHPUR

Przejazd do Jodhpur (ok. 4h), po przyjeździe odwiedzimy Maharadżę Jodhpur, który wciąż żyje i wiedzie luksusowe życie w Umaid Bhawan. Później, czas wolny na malowniczym targu Sadar z urokliwą Wieżą Zegarową i mnóstwem straganów z biżuterią, tkaninami i świeżymi warzywami! Nocleg w hotelu.

dzień 8 - JODHPUR

Niebieskie niebo, niebieskie domy, niebieski dzień… Dziś wszystko jest niebieskie! Jodhpur to urocze a jednocześnie wielkie miasto… Wokół Fortu zarówno budynki jak i styl życia są nadal prymitywne: kobiety doją krowy na podwórkach i wieszają pranie na ulicach, mężczyźni pracują na otaczających Jodhpur polach uprawnych.

Z samego rana będziemy odkrywać czar miasta: wąskie uliczki Jodhpur i wspinać się do majestatycznego Fortu Mehrangarh, który wznosi się na wzgórzu i jest dumą miasta! Spróbujemy jazdy kolejką tyrolską (flying fox), gdzie czeka sześć tras, każda pozwala obejrzeć Fort pod innym kątem i z perspektywy ptaka podziwiać piękno błękitnego miasta. Na koniec dnia uczta dla oczu: pokaz folkowego tańca z wężem –  tzw. snake dance.

dzień 9 - JODHPUR – UDAIPUR

Po śniadaniu wyruszamy do Udaipur (ok. 5h jazdy). Udaipur nie jest typowym indyjskim miastem, to miejsce obfite w urocze jeziorka i piękne pałace. Po przybyciu zakwaterowanie w hotelu, zaś wieczorem zachęcamy do przejażdżki kolejką linową na szczyt góry, gdzie znajduje się znakomity punkt widokowy idealny aby podziwiać zachód słońca.

dzień 10 - Udaipur

Z samego rana zwiedzamy stare miasto. Zarówno nad jeziorem, jak i na jego wysepkach znajduje się wiele wspaniałych pałaców oraz świątyń o wyrafinowanej elegancji. W jednym z nich (Jag Niwas) mieści się muzeum, królewska rezydencja i luksusowy hotel. Będzie go można podziwiać podczas rejsu łódką. Perłą architektury jest Jag Mandir – XVII-wieczny pałac z piaskowca i marmuru na wysepce jeziora Pichhola. Będziemy mieli okazję podziwiać marmurowe rzeźby słoni naturalnej wielkości. Kolejnym punktem jest wizyta w City Palace, następnie czas na wizytę w królewskich ogrodach Saheliyon Ki Bari. Po dniu pełnym kulturowych odkryć odprężycie się Państwo podczas rejsu na jeziorze Pichola dryfując na łódce o zachodzie słońca.

dzień 11 - UDAIPUR – AHMEDABAD

Z rana wyruszamy w kilkugodzinną trasę do Ahmadabadu –  byłej stolicy Gujarat.

Ahmedabad to tętniące życiem duże , trochę zakurzone miasto, z bogatą historią i wieloma ciekawymi miejscami do odkrycia. Założone przez Sułtana Ahmeda Szacha w 1411 r. z masywnym Fortem Bhadra miasto przez wieki rozrastało się i stało się jednym z ważniejszych centr handlowych z bogata spuścizną biznesową i rękodzielniczą. Miasto rozwijało się tak prężnie, że w roku 1965 uznane zostało jako przykład najlepiej rozwijającego się pod względem ekonomicznym miasta na świecie. W 1970 przeniesiono stolicę z Gujarat do Ghandinagar i od tego czasu Ahmadabad powoli poumierało. Niezależnie od jego losów dzisiejsze Ahmadabad jest drugim w Indiach producentem bawełny i ważnym ekonomicznym i przemysłowym ośrodkiem.

Po przyjeździe wybierzemy się na zwiedzanie miasta – czas na podziwianie wąskich, krętych uliczek pełnych cudownych Haweli (drewnianych posiadłości), imponujących meczetów jak Jama Masid, Siddi Sayed, Sarkhej Roja oraz innych reprezentujących różne architektoniczne i kulturowe style i okresy. Nocleg w zabytkowym butikowym hotelu.

dzień 12 - AHMEDABAD – COCHIN

Z rana pojedziemy na lotnisko by ruszyć na Południe Indii do Cochin. Po przylocie i zameldowaniu w uroczym hotelu popołudnie spędzimy na zwiedzaniu miasta: dzielnicy zwanej Fort Cochin zbudowanej przez Portugalczyków i zwiedzaniem Kościoła Św. Tomasza ze szczątkami Vasco da Gama; Katedry św. Mari; Międzynarodowej Giełdy Pieprzu, domu, w którym mieszkał odkrywca Vasco de Gama; zwiedzimy Pałac Mattancherry, skąd przejdziemy przez dzielnicę żydowską pośród sklepików ze starociami i dziełami z przed wieków. Następnie będziemy spacerować wzdłuż brzegu morza, gdzie będziemy mogli podziwiać rozwieszone nad kanałami malownicze chińskie sieci..

dzień 13 - COCHIN – MUNNAR

Po świeżym śniadaniu przejazd do miasta położonego na wzgórzu – Munnar. Ta spokojna osada to najwyżej położona plantacja herbaty na świecie, która służyła Brytyjczykom jako letni ośrodek wypoczynkowy. Po wycieczce możesz czas wolny na relaks i odpoczynek z filiżanką najlepszej indyjskiej herbaty. Nocleg w nietypowym zakwaterowaniu – luksusowym domku na drzewie w Dream Catcher z widokiem na herbaciane doliny.

dzień 14 - MUNNAR

Po śniadaniu zaczynamy aktywny dzień! Cały dzień zwiedzania, piesze wędrówki (3 godzinny trekking z przewodnikiem po wzgórzach Letchmi)  i rejs łodzią wokół jeziora i tamy Mattupetty. Później wybierzemy się do Parku Narodowego Eravikulam, naturalnego siedliska rzadkich indyjskich koziorożców Nilgiri Tahr oraz innych lokalnych gatunków flory i fauny, na trasie zapierające dech w piersiach widoki. Powrót późnym popołudniem do resortu na wypoczynek.

dzień 15 - MUNNAR – ALLEPPEY

Po śniadaniu udajemy do Alleppey, zwanej Wenecją Wschodu ze względu na mnogość kanałów i lagun, które wdzierają się do miasta. Zakwaterowanie się na pokładzie barki mieszkalnej (houseboat). W ten sposób będziemy podziwiać i odkrywać urokliwe rozlewiska Kerali. Na pokładzie skosztujemy posiłków (lunch i obiad) przygotowywanych ze świeżych produktów, podczas gdy łódź będzie leniwie sunęła po spokojnych wodach. Z przytulnego pokładu Twojej prywatnej łodzi podejrzymy dżunglę i jej codzienne życie, toczące się swoim powolnym rytmem. Nocleg na barce.

dzień 16 - ALLEPPEY – MARARI

Zostawiając za sobą barkę udajemy się do ostatniego przystanku na naszej trasie po południowych Indiach – Marari, gdzie będzie czas na relaks na malowniczych plażach.

dzień 17 i 18 - MARARI

Po całych 2 tygodniach intensywnego zwiedzania następne dni przeznaczymy na odpoczynek na plaży w krainie spienionych fal, przypraw i magii; tygiel kulturowy ― chińskie sieci do połowu ryb, żydowskie synagogi, portugalskie forty, holenderskie i syryjskie kościoły, i naturalnie przepiękne indyjskie świątynie i pałace ― wszystko to na tle gór pachnących kardamonem i  palm kokosowych.

dzień 19 - MARARI – COCHIN – LOT DO POLSKI

Do południa czas wolny, następnie przejazd na lotnisko, skąd udamy się do Europy z przesiadką w Bombaju.

dzień 20 - powrót do polski

Przylot do Polski, zakończenie imprezy.

cena

10 500 PLN

Cena skalkulowana dla grupy min. 2 osób

cena obejmuje

Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w butikowych hotelach 4*- 5* razem ze śniadaniami
  Pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja) w Ranthambore
  Pełne wyżywienie na barce w Alleppey (kucharz na pokładzie)
  TRANSPORT- prywatny klimatyzowany samochód z anglojęzycznym kierowcą
  Lokalny przewodnik anglojęzyczny w: Delhi, Agra, Pushkar, Udaipur, Jodhpur, Ahmadabad, Cochin

  Poranne Safari w 6 osobowym jeepie w Ranthambore
  Safari na wielbłądzie w Pushkar (popołudniowe safari, zachód słońca na pustyni, nocleg w resorcie)
  Rejs statkiem na Jeziorze Pichola w Udaipur
Zjazd na całej trasie flying fox w forcie Jahangar w Jodhpur (kolejka tyrolska)
Pokaz folkowego tańca w Jodhpur – tzw. Snake dance

  Trekking w Munnar – wzgórza Letchmi, poranny trek z przewodnikiem na najwyższy szczyt w regionie, lunch na trasie, przewodnik, wizyta na plantacji przypraw
  Rejs prywatną barką ryżową (houseboat) po rozlewiskach Kerali z Alleppey – pełne wyżywienie na pokładzie gotowane przez prywatnego szefa kuchni na łodzi, nocleg na barce
  24-godzinna asysta lokalnego kontrahenta
  Podatki
  Ubezpieczenie turystyczne

 

cena nie obejmuje

   Kosztów biletów lotniczych
   Lokalny bilet lotniczy Ahmedabad – Cochin
  Posiłki inne niż wymienione powyżej

   Napoje alkoholowe
   Wydatki natury osobistej, napiwki, zakupy, dodatkowe atrakcje, masaże itp.
  
Opłaty wstępu do zabytków i zwiedzanych miejsc (ok. 3000 INR za całość)

   Opłaty za aparat fotograficzny/kamerę w odwiedzanych zabytkach i miejscach