Tajemnice Gruzji i Armenii

}

16 dni

Gruzja, Armenia

min. 2 osoby

Oferta skierowana dla miłośników aktywnego wypoczynku na pograniczu Europy i Azji, podczas której zwiedzicie historyczne miasta, malowniczo położone monastyry oraz skosztujecie win z najstarszego winiarskiego regionu na świecie.

Przejazdy przez górskie przełęcze oraz trekingi na wysokości ponad 3000 m pozwolą doświadczyć magii Kaukazu. Odwiedzicie tereny powulkaniczne oraz  największe i jedno z najwyżej położonych górskich jezior na świecie.

Zapewniamy, że aktywny wypoczynek w miejscach, gdzie  przyroda zaskakuje swym bogactwem, a każde z odwiedzonych miejsc ma ciekawą historię i zapadnie na długo w pamięci.

 

Górzystość terenu i bliskość morza sprawiają, że pogoda w Gruzji szybko zmienia się między regionami i wraz z wysokością. Wystarczy godzina jazdy, aby z tropikalnych upałów trafić w śnieżną zadymkę. W zachodniej części kraju lata są na ogół gorące i wilgotne natomiast upalne i suche w Tbilisi oraz we wschodnich prowincjach. Najbardziej wilgotną porą roku jest wiosna. Wtedy obfite deszcze spłukują masy śniegu z gór powodując nawet lokalne podtopienia. W letnich miesiącach częstym zjawiskiem w godzinach popołudniowych i wieczornych są krótkotrwałe burze. W sezonie wakacyjnym średnie temperatury w Tbilisi są na poziomie 24-25 stopni Celsjusza.

Środkiem płatniczym w Gruzji jest Lari (GEL) Na chwilę obecną (07.2020) przelicznik to ok. 1.35 zł za 1 lari. Mniejszą jednostką jest tetri (1 lari = 100 tetri). Pieniądze (EUR lub USD) można wymienić na lotnisku w kantorach, bez problemu można również wypłacić gotówkę polską karta w bankomatach.

W okresie wakacyjnym najlepiej zaopatrzyć się w lekką, letnią odzież, warto także zabrać lekką kurtkę lub polar i okrycie przeciwdeszczowe. Należy pamiętać o wygodnym obuwiu, odpowiednim na trekking.

W Gruzji Nie są wymagane żadne szczepienia. Niektórzy lekarze medycyny podróży zalecają zaszczepić się na błonicę i krztusiec. Żywność kupiona na bazarach może być przyczyną chorób zakaźnych. Woda w sieci wodociągowej w większości miast nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie i brakuje wielu lekarstw. Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie (możliwość hospitalizacji).

Uwaga: niedopuszczalne jest picie nie przegotowanej wody. Warzywa i owoce należy dokładnie umyć i obrać przed spożyciem.

 

Pamiętaj, że od 19 lat poziom życia w Gruzji jest wyraźnie niższy niż w Polsce a ponadto mieszka tam liczna grupa uchodźców z Abchazji i Osetii Południowej, dlatego nie eksponuj posiadanego sprzętu i pieniędzy;

Gruzini jeżdżą brawurowo i często nie respektują praw pieszego, więc przechodząc przez jezdnię lub idąc poboczem bądź bardzo ostrożny;

W wielu regionach górskich zagrożeniem mogą być psy pasterskie (rasy kaukaz) oraz rzadkie zaludnienie ograniczające szansę na pomoc w razie wypadku;

Zachowaj większą ostrożność przy wymianie walut i przy wypłacie gotówki z bankomatu.

dzień 1 - Wylot z Warszawy do Tbilisi

  • zbiórka na lotnisku w Warszawie
  • wylot z Warszawy
  • przylot do Tbilisi. Transfer z lotniska do hotelu na starym mieście Nocleg.
dzień 2 - Tbilisi - Mtskheta

Po krótkim odpoczynku i śniadaniu zwiedzanie starego miasta wraz z głównymi zabytkami (kościół Sameba i okolice, kościół Metechi wraz z rzeźbą króla Vachtanga Gorgasali – założyciela stolicy Tbilisi, kościół Anchiskhati-najstarszy kościół w Tbilisi z VI w., katedra Sioni , synagoga i meczet, twierdza Narikala z widokiem na stare miasto – wjazd gondolą). Lunch w restauracji. Przejazd do Mtskhety pierwszej stolicy Gruzji, zwiedzanie miasta wraz z zabytkami w tym katedry Svetitskhoveli (XI w., lista UNESCO), wizyta w łaźniach termalnych, kolacja i nocleg w hotelu

dzień 3 - Sevan - Yerevan

Po śniadaniu wyjazd z winnicy, przejście graniczne gruzińsko – armeńskie. Dalej przejazd nad Jezioro Sevan, zwane „morzem” i „perłą” Armenii. Ogromne jezioro, zajmuje ok. 5 % powierzchni całej Armenii, położone na wysokości 2000 m n.p.m., uważane jest za największe i najwyżej położone górskich jezior na świecie. Zwiedzanie monasteru Sevanavanq położonego na półwyspie Sevan, czas wolny nad jeziorem. Pod wieczór przyjazd do Erewania, kolacja i nocleg w hotelu.

dzień 4 - Aragats - Erewań

Po śniadaniu wyjazd z hotelu. Przejazd górską drogą do stacji meteo u stóp masywu Aragats – najwyższa góra Armenii – trekking w terenie z panoramicznym widokiem na Yerevan, powrót do Erewania, zwiedzanie miasta; pomnik św. Mesropa Masztoca – twórcy ormiańskiego alfabetu, Muzeum Zagłady, pomnik Tsitsernakaberd – pamięci ludobójstwa Ormian z 1915 r., Plac Republiki, Kaskady – reprezentacyjne schody Erewania – panorama miasta. Pod wieczór powrót do Erewania, kolacja i nocleg w hotelu.

dzień 5 - Khor Virap - Noravank

Po śniadaniu wyjazd z Yerevania, przejazd do Khor Virap – dawnej stolicy ormiańskiej – położonego na przeciw biblijnej góry Ararat, na której zgodnie z tradycją osiadła Arka Noego, spektakularna panorama Araratu – świętej góry Ormian, dalej przejazd do monastyru Noravank, po drodze przejazd przez region, w którym produkuje się wino, degustacja wina na winiarni, zwiedzania monastyru Noravank z XIII w., perły architektonicznej cerkwi ormiańskiej, umieszczonego wśród czerwonych skał kanionu – lekki trekking w terenie. Powrót do hotelu w Erewaniu, kolacja i nocleg.

dzień 6 - Giumri - Vardzia

Po śniadaniu wyjazd z Yerevania. Krótki postój w mieście Giumri, które zostało zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1988r., zwiedzanie centrum miasta oraz kościoła, przejście graniczne gruzińsko – armeńskie. Przejazd przez tereny powulkaniczne w regionie Javakheti pod największym wulkanem Didi Abuli 3300 m. n. p. m., tereny te są zamieszkiwane przez większość ormiańską, przyjazd do Vardzi i zwiedzanie skalnego miasta z XI Iw. z ponad 3000 jaskiniami mieszkalnymi – przejścia tunelami w skale. Kolacja i nocleg na agroturystyce w Vardzi pod granicą z Turcją.

dzień 7 - Rabati – Borjomi – Gelati - Kutaisi

Po śniadaniu wyjazd z Vardzi. Przejazd do miasta Akhaltsikhe i zwiedzanie twierdzy oraz muzeum z wykopaliskami Rabati, największa twierdza w Gruzji, dalszy przejazd do Borjomi – kurort uzdrowiskowy z wodami mineralnymi, krótkie zwiedzanie parku zdrojowego, przed Kutaisi zwiedzanie monastyru Gelati z XII w wpisanego na Listy UNESCO. Dojazd do Kutaisi, kolacja i nocleg na agroturystyce w Gelati pod Kutaisi.

 

dzień 8 - kanion Okatse - Kazbegi

Po śniadaniu dojazd do kanionu Okatse – trekking po platformach zawieszonych na wysokości 150m nad ziemią. Następnie przejazd w kierunku Kazbegi, na Drodze Wojennej Przełęcz Krzyżową na wysokości 2379 m. Pod wieczór przyjazd do Kazbegi, kolacja i nocleg na kwaterze prywatnej w Kazbegi.

dzień 9 - Kazbegi - off road

Po śniadaniu podjazd samochodami 4×4 do monastyru Gergeti z widokiem na miasto Kazbegi i górę Kazbeg 5033m. Następnie trekking do wodospadów pod Kazbegi, zaś pod wieczór przejazd do wsi Juta, kolacja nocleg na kwaterze prywatnej.

dzień 10 - trekking do przełęczy Chaukhi

Po śniadaniu wyjście z Juty i całodzienny trekking na przełęcz Chaukhi na wysokości pod 3300m (z przełęczy panoramiczny widok na pasmo Kaukazu!). Powrót do Juty kolacja i nocleg na kwaterze prywatnej.

dzień 11 - Shatili

Po śniadaniu wyjazd z Juty i przejazd droga górską do wsi Shatili przy granicy z Czeczenią, na trasie przejazd przez przełęcz 2700m. po przyjeździe do Shatili, zwiedzania miasteczka zbudowanego z łupków i kolacja i nocleg w wieży obronnej!!

dzień 12 - Mutso - Tbilisi

Po śniadaniu wyjazd z Shatili i przejazd do średniowiecznej twierdzy kamiennej Mutso, trekking w terenie do wież kamiennych. Po południu powrót do Tbilisi, po przyjeździe fakultatywna wizyta w baniach, gdzie będzie można się zrelaksować po górskich niewygodach! Kolacja i nocleg w hotelu.

dzień 13 - David Gareja – Sighnaghi – Bodbe - Gurjaani

Po śniadaniu wyjazd z Tbilisi. Przejazd przez tereny stepowe do skalnego monastyru David Gareja z VI w., dalszy przejazd do miasteczka Sighnaghi położonego na wzgórzu z widokiem na Dolinę Alazańską, zwiedzanie klasztoru Bodbe z grobowcem Św. Nino, która przybyła do Gruzji z Kapadocji dla szerzenia chrześcijaństwa. Przyjazd na winnicę Kakhetis Gulisupra gruzińska z elementami folklorystycznymi, nocleg na winnicy.

dzień 14 - Park Narodowy Lagodekhi

Po śniadaniu wyjazd z winnicy, przejazd do Parku Narodowego Lagodekhi pod granicą z Azerbejdżanem, trekking do jednego z dwóch wodospadów – wybór wodospadu jest uzależniony od warunków pogodowych. Powrót na winnicę, kolacja i nocleg.

dzień 15 - Dolina Alazańska – region winnic

Po śniadaniu wyjazd z winnicy, pobyt nad jeziorem górskim Ilia, możliwość kąpieli oraz wynajęcia rowerów. Zwiedzanie monastyru Nekresi z malowniczym widokiem na Dolinę Alazańską, degustacja wina w jednej z firm winiarskich, zapoznanie się z procesem produkcji. Powrót na winnicę w Gurjaani, kolacja i nocleg.

dzień 16 - Powrót do Polski

Około północy wyjazd z winnicy i bezpośredni przejazd na lotnisko pod Tbilisi. Wylot do Warszawy, przylot tego samego dnia.

cena

5200 PLN + 1031 (koszt biletu lotniczego)/1 osoba

Cena skalkulowana dla grupy min. 6 osób

cena obejmuje

noclegi na agroturystyce, kwaterach prywatnych i winnicy i w hotelach 3* (Tbilisi, Mestia, Ureki)
  transport na terenie Gruzji i Armenii
  śniadania i kolacje
  przewodnik/kierowca rosyjskojęzyczny lub anglojęzyczny (do potwierdzenia)
  wejście do bani w Tbilisi, rafting, przejazd off road

  supra na winnicy z zespołem folklorystycznym
  wejścia do winnic i degustacje win (według planu) w Gruzji i Armenii
  opłaty graniczne
 
wejścia do wszystkich miejsc historycznych (według planu)
ubezpieczenie turystyczne

cena nie obejmuje

   Transportu z i do Warszawy
   kosztów dodatkowych posiłków, napojów i alkoholi
  Wydatków własnych