Malezja – Boreno – Langkawi
15 dni
malezja, borneo, langkawi
min. 2 osoby
Selamat Datang!
W narodowym języku Bahasa Melayu znaczy „Witamy!”. Malezja słynie nie tylko z bujnych lasów tropikalnych, ochrony orangutanów oraz najwyższych drapaczy chmur jak Twin Towers w Kuala Lumpur. To również przepiękny świat sanktuariów przyrody, takich jak parki Mulu, Niah i Danan oraz rajskich plaż na wyspie Langkawi.
- informacje
- Pogoda i klimat
- Waluta i ceny
- wizy i cło
- Co zabrać ze sobą
- Zdrowie
- ubezpieczenia
- bezpieczeństwo
Etykieta i zwyczaje
W Malezji żyją w mniej więcej równych proporcjach Malajowie, Hindusi i Chińczycy, więc paleta zwyczajów i zasad jest dość spora. Do świątyń hinduskich raczej nie można wchodzić, a jeśli już to bez butów. Do świątyń buddyjskich zawsze bez butów. Na terenach muzułmańskich warto znać zasady rządzące ta religią (lewą ręką nic się nie daje/bierze, nie je; Nie wolno dotykać kobiet, całować ich w rękę, zaczepiać i zaczynać rozmowy; znakiem pokoju jest położenie ręki na sercu i skłonienie głowy (a nie podawanie rąk); nie okazuje się publicznie uczuć; ubranie powinno być skromne, zakrywające jak najwięcej ciała. Kobiety muszą nosić długie spódnice i zakrywać głowy; przed wejściem do meczetu trzeba się upewnić że jest to dozwolone. Niektóre meczety są tylko dla kobiet albo tylko dla mężczyzn. Czasem wnętrze jest podzielone na dwie części. Kobiety muszą mieć zakryte głowy, trzeba też zdjąć buty. Niewierni nie mogą wchodzić do meczetu w trakcie trwania modlitwy. Trzeba się najpierw obmyć. Nie wolno spacerować obok modlących się.) i zachowywać się generalnie skromnie i niewyzywająco.
W hinduskich knajpach je się palcami (ale tylko potrawy z ryżu), w malajskich i chińskich – łyżką i widelcem (noży się nie używa). Widelcem nakłada się jedzenie na łyżkę, a łyżką wkłada do ust.
Malezyjczycy cmokają żeby zwrócić czyjąś uwagę, nie jest to nic obraźliwego.
Przed wejściem do czyjegoś domu (a czasem i do sklepu) należy zdjąć buty. Malezyjczycy są bardzo przyjaźni i otwarci, można zawsze liczyć na pomoc każdej spotkanej osoby. Rodowici mieszkańcy Borneo uważają się za prawdziwych Malezyjczyków.
Telefon, Internet
Roaming działa bez najmniejszych problemów, jednak ceny odstraszają, aby aktywnie korzystać z połączeń telefonicznych do Polski. Na miejscu można kupić pre-paidy jeżeli ktoś potrzebuje dzwonić w obrębie państwa. Internet powszechnie dostępny w większości knajpek, guesthousów i hoteli. Dodatkowo w popularnych miejscach jest sporo darmowych hot spotów, z których można swobodnie korzystać. Niestety z jego prędkością jest bardzo różnie.
Woda i produkty spożywcze
Tak jak w każdym azjatyckim kraju, tak i w Malezji, woda z kranu nie nadaje się zbytnio do picia. W dużych miastach woda jest stosunkowo bezpieczna, ale większość turystów w woli spożywać wodę butelkowaną.
Jedzenie w restauracjach jest zazwyczaj bezpieczne. Również na ulicznych straganach możemy się skusić na kupienie lokalnej potrawy, o ile będziemy widzieć, że jest przygotowywana na naszych oczach. Należy unikać miejsc, w których żywność leży długo na świeżym powietrzu. Unikajmy również lodów i innych mrożonych produktów, ponieważ mogą być one wielokrotnie zamrażane i odmrażane. Pamiętajmy również o dokładnym myciu owoców!
Podczas lotu do Malezji w bagażu podręcznym warto mieć wszystkie niezbędne rzeczy (bielizna na zmianę, medykamenty, itp.) oraz kserokopię paszportu w razie zagubienia głównego bagażu.
Prąd
W Malezji gniazdka i wtyczki są identycznie jak w Wielkiej Brytanii (typ G). Napięcie w gniazdkach: 240 V; 50 Hz. Adaptery są ogólnie dostępne, można je kupić niemal w każdym sklepie.
Malezja położona jest w strefie równikowej, klimat jest ciepły i wilgotny.
W wielu przypadkach temperatury odczuwalne są znacznie wyższe od rzeczywistych. Przez cały rok panuje wysoka wilgotność powietrza i występują częste opady. Od kwietnia do października występują tam południowo-zachodnie monsuny, natomiast od października do lutego te bardziej intensywne: północno-zachodnie. Należy pamiętać, że są to jednak deszcze przejściowe po kilku dniach pobytu można się do nich przezwyczaić. Najcieplejszymi miesiącami są kwiecień i maj i temperatura kształtuje się wtedy w okolicach 30-33 stopni C.
W wysoko położonych miejscowościach jest chłodniej, natomiast woda w morzu przez cały rok jest ciepła: od 27 do 29 stopni.
Jednostką monetarną używaną w Malezji jest Ringgit. Jego symbol to RM, a kod ISO: MYR. Na dzień 20.07.2020 1 Ringgit malezyjski to w przeliczeniu 0,91 PLN. Waluty obce wymienić można w każdym malezyjskim banku i kantorach. Każdy kto chce wymienić pieniądze, nieważne czy jest to mieszkaniec Malezji czy odwiedzający, zobowiązany jest wypełnić deklarację podróżną. Podzielona jest ona na dwie części: białą – dla odwiedzających i niebieską – dla mieszkańców.
Sugerujemy zabranie na wymianę Dolarów amerykańskich (USD), koniecznie dolary po 2000 r tzn. banknoty z „Dużymi Głowami” lub EUR.
Banki w większości miast czynne są od poniedziałku do piątku od 9:30 do 16:00 oraz w soboty od 9:30 do 11:30. Należy również pamiętać, że w każdą pierwszą sobotę miesiąca banki są zamknięte.
przykładowe ceny produktów spożywczych w Malezji
- piwo/cydr Sommersby – 7 RM (około 6,30 zł)
- bułka pizza (coś jak pseudo pizzerinka z piekarni) – 2 RM (1,80 zł)
- napój energetyczny Redbull – 6.50 RM ( 5,85 zł)
- woda mineralna 0,5 l (lub 0,6 nie pamiętam) – 1,5 RM (1,35 zł)
- napój gazowany pepsi, cola, sprite itp. – 3,5 – 4 RM za 1,5 litra (3,20 – 3,60 zł)
- papierosy – 15 RM (13,50 zł)
- chleb– 2 do 3 RM (1,80-2,70 zł)
- mleko 1 litr – 7 RM (6,30 zł)
- banany 1 kg – 5 RM (4,50 zł)
- pomarańcze 1 kg – 8 RM (7,20 zł)
Przy wjeździe do Malezji, obywatele polscy nie muszą okazywać wizy, o ile nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.
Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Rząd z dniem 01.01.2010 r. nałożył obowiązek wypełnienia deklaracji celnej i posiadania zezwolenia na przywóz i wywóz środków finansowych w wysokości przekraczającej 10.000 USD (ok. 34.000 MYR) w odniesieniu do sumy wszystkich posiadanych przy sobie środków w różnych walutach, w tym w czekach podróżnych. Zgoda wydawana jest w ciągu 1 dnia. Nie ma podatku VAT.
Poniżej przykładowa lista rzeczy zalecanych do zabrania:
- krem do opalania min. 20 lub większy,
- Krem nawilżający do rąk i twarzy, pomadka ochronna do ust
- mały plecak na lokalne wycieczki,
- w przypadku noszenia szkieł kontaktowych warto wziąć zapasowe okulary.
- apteczka pierwszej pomocy (warto mieć tabletki przeciw alergiczne i przeciwbiegunkowe
- krem przeciw komarom (z jak największą % zawartością środka DEET) oraz środki po ukąszeniu typu Fenistil,
- aparat fotograficzny (warto mieć zapasową baterię) z torbą ochronna przed kurzem + dodatkowe karty pamięci do aparatu
- okulary przeciwsłoneczne
- mokre chusteczki, bardzo przydatne w upale, zastępujące często kran lub prysznic
ubiór
- nakrycie głowy, kapelusz, czapka
- kostium kąpielowy
- bardzo lekkie ubrania , najlepiej z naturalnych włókien
- lekka peleryna przeciwdeszczowa
- bluza z długim rękawem
- niesznurowane buty lub sandały (aby móc szybko zdejmować przed świątyniami)
- w miejscach kultu religijnego panie nie powinny ubierać wydekoltowanych sukien i obcisłych ubrań
- koszulki z krótkim rękawem
- krótkie spodnie (1 para)
- długie spodnie
- wygodne pełne buty
Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. W razie wystąpienia lokalnych ognisk chorób o potencjalnych zagrożeniach informują środki masowego przekazu. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest stosunkowo tanie, a poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie. W celu uniknięcia zarażenia chorób zakaźnych należy wystrzegać się kontaktu ze zwierzętami, zarówno domowymi jak i dzikimi. W żadnym wypadku nie należy ich dotykać i karmić. Jeśli zdarzy się, że zwierzę nas zadrapie lub ugryzie, konieczne jest przemycie rany wodą z mydłem oraz jak najszybsze skierowanie się o pomoc do służby zdrowia.
Każdy z uczestników jest objęty ubezpieczeniem Signal Iduna Travel na poniższe kwoty:
- Koszty leczenia: 50000 EUR,
- Koszty ratownictwa: 5000 EUR
- Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków „Trwały Uszczerbek”:20000 PLN,
- Bagaż podróżny 2000 PLN,
- Odpowiedzialność Cywilna 200 000 PLN
Uwaga na choroby przewlekłe! W przypadku leczenia chorób wynikających z istniejących wcześniej żadna standardowa polisa nie zwraca kosztów stąd prosimy o informacje w tej sprawie.
W Malezji przestępczość jest stosunkowo niewielka. Poważnym i stale rosnącym problemem są jednak kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach.
dzień 1 - Wylot z Warszawy do Kuala Lumpur
Spotkanie na lotnisku, wylot z Warszawy do Kuala Lumpur.
dzień 2 - Kuala Lumpur - wizyta w China Town
Przylot i odpoczynek po podróży. Podczas wieczornego zwiedzania miasta, odwiedzimy China Town. W programie m.in. największa i najstarsza świątynia hinduistyczna w mieście – Sri Maha Mariamman, nocny targ w Dzielnicy Chińskiej, a na zakończenie uroczysta kolacja w malezyjskiej restauracji, wraz z pokazami tańców z różnych regionów Malezji. Nocleg w hotelu Melia Hotel Kuala Lumpur, (pokoje Melia Guestroom)
dzień 3 - Kuala Lumpur - zwiedzanie miasta
Po śniadaniu zwiedzanie miasta rozpoczniemy od najbardziej rozpoznawalnego drapacza chmur w Kuala Lumpur – Petronas Twin Towers, bliźniaczych wież, w których mieści się największy dom handlowy Malezji (wjazd na wieżę w cenie). Krótki czas wolny na zrobienie zdjęć. Następnie zobaczymy Pałac Królewski, postmodernistyczny Meczet Narodowy Masijd Negara (z zewnątrz), Plac Niepodległości i położony nieopodal budynek Sułtana Abdula Samada – zbudowany w mauretańskim stylu, mieszczący obecnie Sąd Najwyższy. W przerwie – czas na lunch (na własny koszt). Następnie udamy się do Jaskiń Batu, które są miejscem świętym dla hinduistów. Można tu podziwiać rozmaite wapienne formacje oraz obserwować wiernych w czasie modlitw. Pod koniec dnia kolacja w lokalnej restauracji i kolejna noc w Melia Hotel Kuala Lumpur (pokoje Melia Guestroom).
dzień 4 - Kuala Lumpur - Kuching
Wcześnie rano po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Kuching w rejon SARAWAK. Po przylocie przejazd do wioski ANNAH RAIS BIDAYUH zamieszkanej przez plemię Bidayuh. Możliwość zapoznania się z tradycyjną architekturą i sposobami budowy domów, jak również z życiem codziennym plemion Borneo. Na trasie lunch. Następnie wizyta w CENTRUM REHABILITACJI ORANGUTANÓW. Jest to instytucja, która pomaga orangutanom powrócić do życia na wolności. Znajdujące się tu zwierzęta są dokarmiane, leczone i wypuszczane na wolność. W ośrodku żyją w warunkach półotwartych, co pozwala na minimalną ingerencję człowieka w ich życie i obserwację zachowania w warunkach naturalnych. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w hotelu Grand Margherita (pokoje Deluxe)
dzień 5 - Kuching - Park Narodowy Mulu
Po śniadaniu przejazd na lotnisko w Kuching , przelot do Mulu. Po przylocie wyjazd do Parku Narodowego Mulu. Ten górzysty park charakteryzuje się obecnością niezwykłych skał wapiennych (Pinnacles) oraz gigantycznego kompleksu jaskiń. W jednej z nich (Good Luck Cave ) znajduje się największa podziemna grota,na świecie (700 x 400 metrów, wysokość do 100 metrów). Po przybyciu wycieczka po parku: 3km spacer po dżungli celem ujrzenia przepięknych jaskiń Deer & Cave. Po eksploracji przejście do punktu obserwacji nietoperzy, spacery po okolicy i przejazd na zakwaterowanie i kolację w hotelu Mulu Marriott Resort & Spa (pokoje deluxe).
dzień 6 - Park Narodowy Mulu
Po śniadaniu całodniowe zwiedzanie parku. Na początku rejs łodzią po parku z przystankiem w Penan Settlement, aby móc zaobserwować stylu życia lokalnych plemion oraz zakupić lokalne rękodzieła. Kontynuacja podróży do niezwykłych jaskiń Wind i Clearwater. Lunch piknik w letnich chatach, czas na kąpiele w źródłach. Późnym popołudniem powrót łodzią do obozu. Czas na odpoczynek. Nocleg i kolacja na terenie parku w Mulu Marriott Resort & Spa.
dzień 7 - Mulu – Kota Kinabalu
Z samego rana po śniadaniu przejazd na Mulu Canopy Skywalk (2h opcja, nie prywatna) czyli wiszący most nad lasem – posiadający 480 metrów długości. (podobno jest to najdłuższy na świecie wiszący most). Zawieszony jest on w przedziale 25 – 35 metrów nad poziomem lasu, składa się z kilku odcinków poprzedzielanych basztami obserwacyjnymi zawieszonymi na konarach drzew. Spacer po moście daje unikalną okazję do przyjrzenia się praktycznie wszystkim piętrom dżungli. Po moście między basztami nie można poruszać się w grupie. Obowiązuje zasada, iż tylko 1 osoba może znaleźć się na kładce. Z poziomu mostu obserwować można życie toczące się na konarach, loty ptaków (np. słychać dzioborożce). Do pełnego skorzystania z wycieczki potrzebna jest absolutna cisza. Powrót do hotelu, wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Przelot na Kota Kinabalu, transfer do hotelu, zakwaterowanie. 17.00 2h wycieczka z lokalnym przewodnikiem po mieście
Wieczorem odpoczynek po trudach podróży. Kolacja i nocleg w hotelu. Horizon Hotel Kota Kinabalu, www.horizonhotelsabah.com (pokoje superior)
dzień 8 - Kota Kinabalu - gorące źródła Poring
Po śniadanie wyjazd do jednego z najpiękniejszych parków narodowych Borneo, KOTA KINABALU. Spacer u stóp najwyższego szczytu Borneo – Kinabalu – to wspaniała okazja do zapoznania się z wyjątkową florą wyspy. Występują tu licznie endemiczne i egzotyczne gatunki roślin. Zobaczyć można niemal 5 tys. różnych gatunków roślin, w tym orchidee, mango, marangi, figowce, rambutany czy tarapy. Jest to też jedna z nielicznych okazji zobaczenia największego kwiatu na świecie – raflezji. Obiad w lokalnej restauracji. Czas wolny w GORĄCYCH ŹRÓDŁACH PORING. Położone w dżungli źródła przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców wyspy. Jedną z największych atrakcji jest możliwość zmierzenia się z przejściem mostami wiszącymi na drzewach, tzw. canopy walk. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.
dzień 9 - Kota Kinabalu - Wycieczka - Tunku Abdul Rahman Park
Po śniadaniu udajemy się na całodzienną wycieczkę do TUNKU ABDUL RAHMAN PARK. Jest to park narodowy skupiający 5 niewielkich wysepek u brzegów Borneo. Słynie on z krystalicznie czystej wody, pięknych plaż i wspaniałej rafy koralowej ( koniecznie wyspy MANUKAN, SAPI). Możliwość plażowania i snorkelingu oraz lunch.
Po południu powrót na ląd i o 16.30 przejazd nad RZEKĘ KLIAS wijącą się wśród wszechobecnej dzikiej dżungli. Rejs łodzią dostarczy niezapomnianych emocji, przy odrobinie szczęścia można spotkać makaki, nosacze sundajskie, liczne ptaki i gady zamieszkujące las tropikalny. Kolacja nad brzegiem rzeki i powrót do Kota Kinabalu. na nocleg w Horizon Hotel.
dzień 10 - Kota Kinabalu
Po śniadaniu zmiana zakwaterowania z hotelu w Kota Kinabalu na 5 gwiazdkowy hotel przy plaży Gaya Island Resort (pokoje Gayu Villa LUB Kinabalu Villa z widokiem na morze)
dzień 11,12 i 13 - Kota Kinabalu
Czas wolny na wypoczynek, relaks i wycieczki opcjonalne do uzgodnienia na miejscu. Wspaniałe warunki do nurkowania i snorkowania.
dzień 14 - Kota Kinabalu
Po śniadaniu czas wolny do wykwaterowania (ok. południa), opcjonalnie wykup late check-out w hotelu, transfer do hotelu Horizon Hotel Kota Kinabalu, czas na ostatnie zakupy i spacery.
dzień 15 - Kota Kinabalu - Kuala Lumpur – Warszawa
Bardzo wczesny transfer na lotnisko, przelot do Kuala Lumpur a następnie przesiadka na lot do Europy. Przylot do Polski.
cena
8900 PLN / 1 osoba
Cena skalkulowana dla grupy min. 2 osób i n ie zawiera opłat za bilety lotnicze.
cena obejmuje
Wszystkie transfery na trasie minivanem z klimatyzacją (wycieczki łodzią/ rejsy/ Canopy Skywalk oraz transfery na te atrakcje mogą mieć miejsce z innymi uczestnikami)
Zakwaterowanie w wymienionych 4* hotelach (lub podobnych) w pokojach 2 osobowych typu standard ze śniadaniami
Wyżywienie zgodne z opisem
Obsługę lokalnych anglojęzycznych przewodników (1 x na Płw. Malajskim, 1 x Borneo, bez przewodnika podczas wypoczynku na Kota Kinabalu)
Transfer łodzią do Gaya Island Resort
Opłaty wstępu do wymienionych w programie miejsc i parków narodowych
Ubezpieczenia turystyczne oraz opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
cena nie obejmuje
kosztu przelotów międzynarodowych i przelotów wewnętrznych.
fakultatywnych wycieczek podczas pobytu na Langkawi
Dopłaty do wyżywienia w Gaya Island Resort: 325 MYR za osobę za dzień, w cenie: 3 daniowy lunch (restauracje Royal
Bay Beach Club lub Chapman’s Bar) i 3 daniowe kolacje (restauracje Uncle Lim’s Kitchen lub Feast Village), przystawka,
danie główne, deser plus woda mineralna, kawa i herbata
Pozostałych posiłków i napojów
Lokalnego podatku Malaysia Tourism Tax/ Langkawi Tourism Promotional Fees : 10 MYR za pokój za noc płatny na miejscu
podczas zakwaterowania
Opłaty conservation fee (na rzecz parków narodowych Sabah) 32.00 MYR za 1 noc oraz 22 MYR za następną noc, płatne
jedynie w Gaya Island Resort